Deficyty krajów rozwiniętych mniejsze o połowę niż w kryzysie

Deficyty krajów rozwiniętych mniejsze o połowę niż w kryzysie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

3,5 proc. - tyle obecnie wynosi poziom deficytów budżetowych w gospodarkach rozwiniętych; to o połowę mniej niż w czasie szczytu kryzysu gospodarczego - policzył MFW. W tym roku niedobór w kasie polskiego państwa ma wynieść 3,5 proc., a w przyszłym 3 proc. PKB.

Z opublikowanego w środę raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o sytuacji fiskalnej (Fiscal Monitor) wynika, że zaciskanie pasa w najbardziej rozwiniętych krajach będzie kontynuowane w tym roku, jednak w wolniejszym niż dotychczas tempie. Dzięki temu wpływ oszczędzania nie będzie tak znacząco ograniczał wzrostu gospodarczego.

Analitycy wskazują, że pomimo poprawy sytuacji jeśli chodzi o wysokość deficytów budżetowych, średnia wysokość długu publicznego w zaawansowanych gospodarkach jest wciąż bardzo duża - w tym roku ma wynieść 107,1 proc. PKB. Na dodatek do 2019 r. pozostanie ona powyżej 100 proc. PKB.

Z raportu wynika, że poziom długu publicznego w tym roku w Polsce spadnie do 49,5 proc. PKB (w obliczeniach wzięto pod uwagę efekt reformy Otwartych Funduszy emerytalnych), co będzie najlepszym rezultatem od 2008 roku. W 2015 r. nasz dług ma wynosić 50,1 proc., by w kolejnych latach znów sukcesywnie spadać.

Ze względu na sytuację na Ukrainie w raporcie nie ma danych dotyczących wysokości długu tego kraju w przyszłych latach. W 2013 r. wyniósł on 41 proc. PKB, czyli sporo mniej niż w miała Polska. Problemem nie jest jednak wielkość długu tego kraju, a szybkość, w jakim rośnie - w 2007 r. wynosił on zaledwie 12,3 proc.

Średnia długu dla wszystkich gospodarek wschodzących ma wynieść w tym roku 33,7 proc. PKB. Do prymusów w tym koszyku zalicza się Rosja, której dług w tym roku ma być na poziomie 13 proc. PKB, a w kolejnych jeszcze mniej.

Jeśli chodzi o gospodarki rozwinięte, to najwyższy poziom długu ma notować Japonia - 243,5 proc. w tym i 245,1 proc. w przyszłym roku. Na drugim miejscu jest Grecja - odpowiednio 174,7 i 171,3 proc.

Średnia dla strefy euro ma wynieść 95,6 proc. w 2014 r.; przyszłym roku ma być nieco lepiej: 94,5 proc. Rośnie m.in. zadłużenie Francji (95,8 proc. w tym roku), Irlandii (123,7 proc.), Włoch (134,5 proc.) oraz Hiszpanii (98,8 proc.). Spada natomiast poziom długu Niemiec (74,6 proc. w 2014 r.) i Portugalii (126,7 proc.). Jeśli chodzi o dług publiczny USA, to w 2014 r. i 2015 r. ma on wynieść 105,7 proc. PKB.

MFW zaleca dalszą konsolidację fiskalną, by obniżać wskaźniki zadłużenia w krajach rozwiniętych do rozsądnych poziomów. Wskazuje, że w niektórych krajach jak Japonia czy Stany Zjednoczone brakuje odpowiednich planów w tej sprawie.

Fundusz podkreśla, że gospodarki wschodzące z wysokimi poziomami długu i deficytu są najbardziej narażone na zmienności rynków, dlatego powinny je ograniczać.

Eksperci z waszyngtońskiej instytucji radzą wprowadzanie reform wydatków publicznych, by w najbardziej rozwiniętych krajach wspierały one konsolidację, a w gospodarkach wschodzących - pomagały bardziej efektownie dopasować usługi publiczne do potrzeb społeczeństwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deficyty krajów rozwiniętych mniejsze o połowę niż w kryzysie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!