Deflacja powoli odpuszcza

Deflacja powoli odpuszcza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2015 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem -podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z majem ub. roku ceny spadły o 0,9 proc. Resort finansów jest przekonany, że w czwartym kwartale tego roku ceny konsumpcyjne zaczną wreszcie rosnąć - stwierdził w rozmowie z PAP szef tego resortu Mateusz Szczurek.

"W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny w zakresie transportu (o 0,6 proc.) i mieszkania (o 0,1 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,05 p. proc. i 0,02 p. proc." - napisano w komunikacie Urzędu.

W porównaniu z majem ub. roku spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 0,9 proc.

"Jesteśmy przekonani, że pod koniec tego roku pożegnamy się z deflacją. Z jednej strony będzie to efektem wyższej dynamiki cen energii i żywności. Z drugiej wypełniania się luki na rynku pracy i przejścia do otoczenia, w którym pracobiorca w większym stopniu będzie dyktował warunki. Potwierdza to bardzo dobry wzrost płac i zatrudnienia, co będzie sprzyjać dalszej normalizacji, jeśli chodzi o inflację" - powiedział PAP minister Szczurek.

Najbardziej potaniał transport (o 8,0 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (o 2,2 proc.). Staniały też odzież i obuwie (o 4,9 proc.). Więcej niż w maju ub. roku płaciliśmy za to za łączność (o 4,6 proc.), o 0,6 proc. więcej kosztowało nas utrzymanie mieszkania.

W stosunku do kwietnia br. w maju najbardziej potaniały warzywa (o 2,8 proc.) i tłuszcze zwierzęce (o 1,2 proc.). Tańsze były też jaja, mleko i sery (przeciętnie o 0,7 proc, w tym jaja - o 1,1 proc., sery i twarogi - o 1,0 proc., mleko - o 0,5 proc, a jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,1 proc.).

Mniej niż w kwietniu płaciliśmy za mięso (przeciętnie o 0,6 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,9 proc., wieprzowinę - o 1,2 proc. Nie zmieniły się ceny wołowiny, choć o 0,2 proc. więcej niż w kwietniu trzeba było zapłacić za cielęcinę, a o 0,1 proc. za wędliny.

Spadły za to ceny makaronów i produktów makaronowych (o 0,3 proc,.), potaniały też ryby i owoce morza oraz tłuszcze roślinne (po 0,1 proc.). Droższe niż w kwietniu br. były za to owoce (o 7,2 proc), ryż (o 0,7 proc.), czekolada oraz mąka (po 0,6 proc.). Wyższe były także ceny cukru (o 0,2 proc.) i pieczywa (o 0,1 proc.).

Staniały (o 0,2 proc.) napoje bezalkoholowe, obniżyły się też ceny soków owocowych (o 0,4 proc.), wód mineralnych i źródlanych (o 0,3 proc.), a także kawa (o 0,1 proc.). Więcej niż w kwietniu trzeba było zapłacić za kakao i czekoladę w proszku (o 0,8 proc.), soki warzywne i owocowo-warzywne (o 0,3 proc.) i herbatę (o 0,2 proc.). Nieznacznie podrożały wyroby tytoniowe - ich cena zwiększyła się w stosunku do kwietnia o 0,1 proc. Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

W maju br. podrożało obuwie (o 1,2 proc.), za to ceny odzieży były o 0,6 proc. niższe niż w kwietniu.

Wzrosły ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.). Wyższe były opłaty za usługi kanalizacyjne (o 0,6 proc.), zaopatrywanie w wodę (o 0,5 proc.) i wywóz śmieci (o 0,4 proc.). Podniesiono też opłaty za najem mieszkania (o 0,2 proc.).

Ceny nośników energii były niższe niż w kwietniu br. (przeciętnie o 0,1 proc, w tym opał - o 0,4 proc., gaz - o 0,2 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz wzroście cen energii cieplnej - o 0,1proc.).

W maju br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały o 0,1 proc. Więcej należało zapłacić za sprzęt i narzędzia do domu i ogrodu (o 0,3 proc.), środki czyszczące i konserwujące, artykuły włókiennicze oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,2 proc.).

Droższe niż w kwietniu br. były też meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,1 proc.). Potaniały natomiast urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,2 proc).

Podrożały też opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.). Najbardziej usługi sanatoryjne (o 10,1 proc.). Droższe niż przed miesiącem były wizyty u stomatologa i lekarza (po 0,2 proc.), a także leki i usługi szpitalne (po 0,1 proc.). Potaniały natomiast urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,1 proc.).

Ceny transportu były wyższe niż w kwietniu br. o 0,6 proc. - jak wskazuje GUS - głównie w wyniku podwyżek cen paliw(przeciętnie o 1,3 proc., w tym benzyny - o 1,9 proc., oleju napędowego - o 1,0 proc., przy spadku cen gazu ciekłego - o 1,1 proc.). Nieco tańsze były samochody osobowe (o 0,8 proc.) i usługi transportowe (o 0,5 proc.).

Opłaty związane z łącznością obniżono w maju br. o 0,4 proc. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 0,7 proc., a usługi telekomunikacyjne o 0,4 proc.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w maju br. obniżyły się o 0,5 proc. Konsumenci mniej niż w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 1,8 proc, w tym za granicą - o 3,5 proc., przy wzroście cen turystyki zorganizowanej w kraju - o 0,5 proc.).

Potaniały także artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 1,8 proc.) oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,3 proc.). Ceny książek pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Odnotowano natomiast wzrost cen gazet i czasopism (o 0,3 proc.) oraz artykułów piśmiennych, malarskich, kreślarskich (o 0,1 proc.).

Drożej (o 0,2 proc.) było w restauracjach i hotelach. Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 1,1 proc. Więcej niż w kwietniu trzeba też było zapłacić u fryzjera i kosmetyczki (wzrost o 0,1 proc.) oraz za usługi finansowe świadczone przez banki i inne instytucje (wzrost o 0,7 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deflacja powoli odpuszcza

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!