Deflacja wciąż trzyma. Ceny w sierpniu o 0,6 proc. w dół

Deflacja wciąż trzyma. Ceny w sierpniu o 0,6 proc. w dół
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Deflacja w sierpniu wyniosła 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym; w ujęciu rocznym - 0,6 proc. - podał we wtorek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w sierpniu o 0,7 proc. w ujęciu rocznym, zaś miesięcznym - o 0,4 proc.

GUS podał też, że spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu - w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku - wyniósł 0,6 proc.

Jak napisano we wtorkowym komunikacie GUS największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w sierpniu niższe o 0,8 proc. ceny żywności i niższe o 2,4 proc. ceny odzieży i obuwia. W sierpniu staniał też transport (o 1,1 proc).

Jak wyliczył GUS właśnie te grupy towarów i usług obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc., 0,12 p. proc. i 0,10 p. proc.

"Podwyżki cen związanych ze zdrowiem (o 0,4 proc.), a także rekreacją i kulturą (o 0,2 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,02 p. proc. i 0,01 p. proc." - napisano w komunikacie Urzędu.

Głównym czynnikiem, który zaważył na kontynuacji trendu wzrostowego były ceny żywności. W ujęciu miesięcznym obniżyły się one wprawdzie o 0,8 proc., jednak był to spadek znacznie niższy niż przed rokiem oraz niższy niż wynikałoby to z trendu sezonowego. Przyczynić się do tego mogły warunki pogodowe. Susza sprzyjała bowiem przede wszystkim wyższym cenom warzyw i owoców - zauważa Wojciech Matysiak z Biura Analiz Makroekonomicznych Pekao.

Jego zdaniem struktura danych inflacyjnych nie jest dużą niespodzianką. "Niemniej jednak niskie ceny ropy naftowej, a w konsekwencji spadki cen paliw, skłaniają nas do obniżenia naszej prognozy inflacyjnej na najbliższe miesiące. Spodziewamy się, że deflacja może utrzymywać się nawet do listopada. A w grudniu wskaźnik CPI osiągnie poziom 0,2-0,3 proc. r/r. W przyszłym roku oczekujemy stopniowego wzrostu inflacji. Wzrost CPI będzie wynikiem rosnących cen żywności oraz niskiej ubiegłorocznej bazy w czwartym kwartale, związanej ze spadkami cen transportu" - dodaje.

Jak zauważają z kolei analitycy Raiffeisen Banku silne spadki cen ropy na rynkach światowych przełożyły się wyraźne na obniżki cen na stacjach benzynowych. Ich zdaniem będzie tak również w kolejnych miesiącach.

"Patrząc na pozostałe komponenty inflacji obraz procesów cenowych w polskiej gospodarce pozostaje niezmienny. Brak jest jakiejkolwiek presji cenowej. Inflacja bazowa ukształtowała się na poziomie 0,3-0,4 proc. r/r wobec 0,4 proc. w lipcu. Odbicie wskaźnika CPI póki co wynika głównie z efektów statystycznych w postaci niskiej bazy odniesienia z zeszłego roku, kiedy to gospodarka wchodziła w fazę deflacji. Oczekujemy, że faza ta zostanie zakończona w IV kw. br., a na koniec roku inflacja wyjdzie już na plus. Wciąż ujemne ryzyko dla tej prognozy stanowią ceny surowców, w tym przede wszystkim ceny ropy, jednakże negatywny wpływ ich oddziaływania może być - naszym zdaniem - niwelowany przez odbicie cen żywności wspierane przez suche lato" - napisali w komentarzu po wtorkowych danych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deflacja wciąż trzyma. Ceny w sierpniu o 0,6 proc. w dół

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!