Delikatny spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu, jak i ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu spadły o 0,4 proc. rdr - poinformował Główny Urząd Statystyczny w czwartkowym komunikacie.

"Według wstępnych danych w lipcu 2016 r. zarówno ceny produkcji sprzedanej przemysłu, jak i ceny produkcji budowlano-montażowej były niższe o 0,4 proc. w porównaniu z lipcem 2015 r. W okresie styczeń-lipiec 2016 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 1 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. (kiedy również notowano spadek - o 2,3 proc.), a ceny produkcji budowlano-montażowej niższe o 0,6 proc. (spadek w ub. roku - o 0,4 proc.)" - napisał GUS.

Opublikowane przez GUS dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu i cenach produkcji budowlano-montażowej są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów wyrażonymi w tzw. konsensusie rynkowym.

Zgodnie z podanymi przez GUS danymi, w porównaniu do lipca ub. r. spadły ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 2,9% proc.; górnictwo i wydobywanie - o 0,9 proc. oraz przetwórstwo przemysłowe - o 0,2 proc. Wzrosły natomiast ceny w sekcji "dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja" - o 1,2 proc.

W komunikacie urzędu statystycznego wskazano, że według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2016 r. były o 0,1 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu.

"Spadek cen zanotowano w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 0,4 proc. oraz przetwórstwo przemysłowe - o 0,2 proc. Wśród działów przetwórstwa przemysłowego najbardziej obniżono ceny w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 5,1 proc.)" - wskazano w komunikacie.

Spadły również ceny poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 0,7 proc.), w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (po 0,4 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 0,3 proc.), wyrobów z metali, mebli (po 0,2 proc.), metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, maszyn i urządzeń, wyrobów farmaceutycznych (po 0,1 proc.).

"Ceny produkcji m.in. odzieży ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Wzrosły natomiast ceny m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych, wyrobów tekstylnych (po 0,1 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, skór i wyrobów skórzanych (po 0,2 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 0,3 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,4 proc.), napojów (o 0,5 proc.), artykułów spożywczych (o 0,6 proc.)" - podał GUS.

Zgodnie z komunikatem ceny związane z dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami oraz rekultywacją były o 0,2 proc. wyższe niż w czerwcu br. Wzrost cen zanotowano również w górnictwie i wydobywaniu (o 3,5 proc.), w tym w górnictwie rud metali o 8,8 proc. oraz w wydobyciu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 1,2 proc.

"Szacuje się, że w lipcu 2016 r. ceny produkcji budowlano-montażowej, w tym ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych były po 0,1 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. Ceny budowy budynków ukształtowały się natomiast na poziomie zbliżonym do zanotowanego w czerwcu br. Ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu br. były o 0,1 proc. niższe niż w grudniu ub. roku i o 0,4 proc. niższe niż przed rokiem.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Delikatny spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!