XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Długi kobiet są większe niż długi mężczyzn

Długi kobiet są większe niż długi mężczyzn
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mężczyźni częściej niż kobiety mają długi w bankach, średnia wartość niespłacanego przez nich kredytu to 62,1 tys. złotych. Kobiety mają do oddania średnio 57,7 tys. złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Z danych KRD wynika, że kobiety zadłużają się w firmach pożyczkowych równie często jak mężczyźni. Jednak to one mają tam większe długi. "Statystyczna Polka ma do oddania firmie pożyczkowej blisko 4,5 tys. złotych, podczas gdy zaległości Polaka są o pół tysiąca złotych mniejsze" - zaznaczono.

Z kolei mężczyźni częściej zadłużają się w bankach. Wśród dłużników aż 61 proc. stanowią panowie. Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zwrócił uwagę w komentarzu, że kobiety najczęściej pożyczają mniejsze kwoty na kupno nowych mebli i dodatków do mieszkania, nieoczekiwane wydatki czy sfinansowanie bieżących potrzeb. "Zdarzają się też spontaniczne zakupy: pożyczka 5 tys. złotych na spodnie i torebkę sygnowaną logiem znanego projektanta" - zauważył.

Mężczyźni zapożyczają się w bankach na kupno mieszkania czy samochodu. "W firmach pożyczkowych zaciągają pożyczki na kaprysy: drogie kino domowe lub nowy model smartfona. Coraz częściej panowie pożyczają też na kupno motoru, a potem na akcesoria motocyklowe" - wskazał prezes KRD.

W raporcie podkreślono, że firmy pożyczkowe coraz częściej udzielają kredytów na wyższe kwoty, z dłuższym terminem spłaty. W ten sposób przejmują cześć klientów bankowych.

Czytaj także: Ten mężczyzna na spłatę zadłużenia musiałby pracować ponad 1000 lat

Z danych KRD wynika, że mieszkańcy dużych miast najczęściej zapożyczają się w bankach. Z kolei mieszkańcy wsi i małych miasteczek częściej zaciągają dług w firmach pożyczkowych. Najwięcej dłużników bankowych i pożyczkowych mieszka na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce.

W analizie KRD zwrócono uwagę, że co drugi dłużnik bankowy ma od 36 do 55 lat, a co trzeci przekroczył 56. rok życia. W przypadku firm pożyczkowych struktura wiekowa dłużników jest dokładnie odwrotna. Najwięcej, bo aż 37 proc. wszystkich zadłużonych wobec firm pożyczkowych ma od 18 do 35 lat. Później z każdym rokiem odsetek zadłużonych maleje.

Rekordzistą wśród dłużników firm pożyczkowych jest osoba, która poza niespłaconą w terminie pożyczką, dodatkowo zalega z zapłatą u dwudziestu innych wierzycieli. Dług z tytułu zaciągniętej pożyczki to około 1 tys. 300 złotych, ale łączne zadłużenie wobec pozostałych podmiotów wynosi blisko 150 tys. złotych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Długi kobiet są większe niż długi mężczyzn

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!