XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dolary na Białorusi: historyczne maksimum kursu

Dolary na Białorusi: historyczne maksimum kursu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kurs dolara amerykańskiego osiągnął we wtorek na białoruskiej giełdzie historyczne maksimum i wyniósł 8860 rubli białoruskich. Eksperci uważają, że jest to skutek problemów Białorusi w handlu zagranicznym.

Wtorkowy kurs dolara o 10 rubli białoruskich przewyższył poprzedni rekordowy kurs z listopada 2011 r.

"Wzrost kursu rubla białoruskiego jest w sposób nieunikniony bezpośrednio zależny od salda handlu zagranicznego" - oświadczył przedstawiciel jednego z białoruskich banków, którego cytuje agencja Interfax-Zapad. "Dlatego można stwierdzić, że osłabienie kursu rubla białoruskiego wobec dolara, które jest widoczne zwłaszcza w ostatnich dniach, wynika przede wszystkim z nasilania się negatywnych tendencji w handlu zagranicznym" - dodał.

Według danych głównego białoruskiego biura statystycznego Biełstat deficyt handlu zagranicznego towarami od stycznia do maja tego roku wyniósł miliard 390 mln dolarów, podczas gdy w takim samym okresie ubiegłego roku notowano proficyt (nadwyżkę) wysokości miliarda 600 mln dol.

Niezależna gazeta internetowa "Bielorusskije Nowosti" pisze, że pogorszenie salda białoruskiego handlu zagranicznego wynika z zaprzestania w połowie zeszłego roku eksportu rozpuszczalników na żądanie Rosji. Białoruś sprzedawała za granicę rozpuszczalniki produkowane przez siebie z rosyjskiej ropy otrzymywanej po preferencyjnej cenie, dzięki czemu unikała płacenia Rosji cła, które musiałaby przekazywać zgodnie z przepisami Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, gdyby reeksportowała nieprzetworzoną rosyjską ropę. Zaprzestając eksportu rozpuszczalników, Białoruś pozbawiła się znacznych dochodów; w pierwszym półroczu 2012 r. udział produktów naftowych oraz rozpuszczalników w białoruskim eksporcie wynosił 40 proc.

Zgodnie z prognozami Ministerstwa Gospodarki Białorusi ujemne saldo handlu zagranicznego towarami nie powinno przekroczyć 2,6 mld dol. - informuje portal udf.by.

W 2011 r. roku ujemne saldo w handlu zagranicznym i spadek rezerw walutowych wywołały poważne problemy w białoruskiej gospodarce. Kraj przeżył dwie dewaluacje, kurs dolara wzrósł o 187,33 proc., a inflacja wyniosła 108,7 proc. W 2012 r. władzom udało się opanować inflację, która spadła do 21,8 proc. w skali roku. W ciągu pierwszego półrocza tego roku wyniosła 7 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dolary na Białorusi: historyczne maksimum kursu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!