Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Duży wzrost produkcji przemysłowej w maju

Autor: PAP
20-06-2017 14:51
Duży wzrost produkcji przemysłowej w maju
Fot. Shutterstock

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 9,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w maju wzrostu produkcji rdr o 8,1 proc., zaś mdm wzrostu 4,6 proc.

Jak poinformował GUS produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 6,5 proc., a mdm wzrosła o 1,2 proc.

"W okresie styczeń - maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 6,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 3,9 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 4,5 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 12,5 proc." - napisano w komunikacie GUS.

Urząd poinformował, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 6,5 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,2 proc. wyższym w porównaniu z kwietniem br. W stosunku do maja ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji metali - o 16,8 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 14,1 proc., wyrobów z metali - o 13,4 proc., urządzeń elektrycznych - o 13,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 12,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 11,8 proc., mebli - o 10,5 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 10,3 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 9,8 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 9,6 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 7,5 proc.

GUS podał, że według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w maju br. o 8,4 proc. wyższa niż przed rokiem (wobec spadku o 13,7 proc. w maju ub. roku) i o 12,1 proc. wyższa w porównaniu z kwietniem br.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 6,2 proc. wyższym niż w maju ub. roku i o 3,2 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br." - poinformował GUS.

W stosunku do maja ub. roku we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 10,7 proc., w specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 10,0 proc., a w wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 3,3 proc.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 543 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 269 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP