PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

EBI dofinansuje działalność Polskiej Akademii Nauk

Autor: WNP.PL (PSZ)
04-03-2016 16:49
EBI dofinansuje działalność Polskiej Akademii Nauk
Fot. Fotolia

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego László Baranyay oraz minister finansów Paweł Szałamacha podpisali umowę kredytową finansującą badania naukowe Polskiej Akademii Nauk i jej wyspecjalizowanych instytutów badawczych kwotą 130 mln euro.

- Europejski Bank Inwestycyjny jest naszym strategicznym partnerem wśród międzynarodowych instytucji finansowych. Z długoterminowego wsparcia kredytowego Banku, udzielanego na atrakcyjnych warunkach, korzysta Skarb Państwa, samorządy i przedsiębiorstwa prywatne. Zaangażowanie EBI w Polsce sięga ponad 5 mld euro rocznie - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.
- Podpisując dziś tę umowę, EBI po raz kolejny wesprze realizację zadań inwestycyjnych z obszaru wspierania nauki, badań i rozwoju w Polsce. Inwestycje w badania i innowacyjność są jednym z priorytetów rządu Premier Beaty Szydło. Dzięki środkom z EBI współfinansowane zostaną zadania do realizacji przez instytucje badawcze należące do Polskiej Akademii Nauk w latach 2016-2017. Będzie to kontynuacja umowy podpisanej w 2013 roku na sumę 600 mln zł - dodał.
 

- Finansowanie inwestycji ukierunkowanych na innowacje, podnoszenie kwalifikacji i zwiększanie konkurencyjności stanowi część misji EBI, polegającej na wspieraniu rozwoju i tworzeniu miejsc pracy w Polsce i całej Europie - powiedział László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za działalność kredytową w Polsce.

- Jesteśmy dumni z tego, że pomagamy Polskiej Akademii Nauk – najbardziej prestiżowej instytucji naukowej w kraju, której członkowie przyczyniają się do osiągnięcia doskonałości naukowej i rozpowszechniania wyników badań. Polska gospodarka staje się w coraz większym stopniu oparta na wiedzy, a projekt ten wzmacnia fundamenty jej rozwoju i ułatwia przejście z gospodarki opartej na konkurencyjnych kosztach pracy do gospodarki opartej na innowacyjności - dodał.

Z kredytu EBI zostaną sfinansowane przede wszystkim inwestycje w badania i rozwój w różnych dyscyplinach, a także zostanie zakupiony sprzęt badawczy.


Projekt ten ma wzmacniać fundamenty gospodarki opartej na wiedzy oraz przyczynia się do osiągnięcia doskonałości naukowej dzięki rozwojowi kompetencji i umiędzynarodowieniu nauki. Oba te aspekty mają bezpośredni i pośredni wpływ na zatrudnienie, ponieważ zwiększają produktywność struktur gospodarczych – umożliwiają przejście od systemu opartego na konkurencyjnych kosztach pracy do gospodarki, która nadal będzie w stanie przyciągać bezpośrednie inwestycje zagraniczne, a dodatkowo stymulować badania naukowe w kraju i rozwój innowacyjności polskich przedsiębiorstw.

Projekt ma zwiększyć konkurencyjność Polski oraz jej poziom technologiczny a także wspierać wzrost gospodarczy i wzrost zatrudnienia, w szczególności tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy. Polska Akademia Nauk promuje rozwój młodych badaczy oraz prowadzi studia doktoranckie, przez co przyczynia się do podnoszenia kwalifikacji i wzrostu zatrudnienia wśród młodych ludzi.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


49 699 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP