LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

EBOiR podwyższa prognozy wzrostu dla Polski

W opublikowanych w środę prognozach gospodarczych Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) podwyższył o 0,3 pkt proc. prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce. Ekonomiści banku są zdania, że wyniesie on 3,6 proc.

W ostatnich, jesiennych prognozach EBOiR przewidywał dla Polski wzrost w 2016 roku w wysokości 3,3 proc. PKB. Na rok 2017 EBOR prognozuje wzrost w wysokości 3,4 proc.

Prognozy obejmują 36 krajów Europy, Afryki i Azji, którym EBOiR udziela kredytów. Polska zaliczona jest do grupy "Europa Środkowa i kraje bałtyckie", do której należą także: Węgry, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Estonia. W tej grupie Polska jest liderem wzrostu gospodarczego. Średni prognozowany wzrost dla całej grupy wynosi 3,1 proc. w roku 2016. To o 0,2 pkt proc. więcej niż EBOR prognozował w listopadzie.

Jednak dla wszystkich 36 krajów działania EBOR prognoza w porównaniu z listopadem została obniżona o 0,2 pkt proc. do 1,4 proc. Wpływ miały na to dotkliwie odczuwane przez niektóre kraje mniejsze dochody z wydobycia ropy, która staniała na światowych rynkach, oraz z turystyki, która ucierpiała na skutek zagrożenia terrorystycznego.

Mimo wszystko tempo rozwoju ma być wyższe niż w 2015 roku, kiedy to wyniosło 0,5 proc. PKB.

Najbardziej zrewidowano w dół prognozy dla regionu Europy Wschodniej i Kaukazu, gdzie zamiast wzrostu o 1,4 proc. PKB ma w tym roku nastąpić recesja sięgająca 0,2 proc. Do grupy tej należy m.in. Azerbejdżan i Białoruś, gdzie spadek PKB ma wynieść 3 proc. Ukraina, po blisko 10-procentowym spadku w 2015 r., ma się rozwijać w stabilnym tempie 2 proc. PKB.

Osobno liczona jest Rosja, gdzie PKB ma się skurczyć aż o 12 proc. Wzrost w Turcji ma być z kolei wyższy o 0,4 pkt proc. niż zakładany wcześniej i wynieść 3,2 proc.

Wolniej niż w poprzednich prognozach mają się rozwijać kraje Azji Środkowej, m.in. Kazachstan, Mongolia czy Uzbekistan, gdzie - licząc razem - wzrost w 2016 r. ma wynieść 3,3 proc. PKB zamiast zakładanych wcześniej 4 proc.

Również kraje śródziemnomorskie takie jak Egipt, Jordania, Maroko i Tunezja będą się rozwijać w wolniejszym tempie: ich wzrost gospodarczy wyniesie razem 2,9 proc. zamiast 4,1 proc. prognozowanych w listopadzie.

EBOiR, założony 25 lat temu w celu wspierania przemian gospodarczych i demokratycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po upadku żelaznej kurtyny, stopniowo rozszerzył swą działalność na kraje sąsiadujące z Europą. Udziałowcami banku jest w sumie 65 krajów, a także Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny.

W Londynie trwa obecnie doroczne, dwudniowe posiedzenie Rady Gubernatorów EBOiR, które ma m.in. wybrać prezesa banku na najbliższą czteroletnią kadencję. Jest dwóch kandydatów: dotychczasowy szef, Brytyjczyk Suma Chakrabarti, oraz prezes NBP Marek Belka. Źródła dyplomatyczne wskazują, że w tajnym głosowaniu wygra Chakrabarti, który zapewnił sobie wcześniej poparcie dużej liczby stolic.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EBOiR podwyższa prognozy wzrostu dla Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!