XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

EEC 2012: Politycy i biznesmeni zabiorą głos o przyszłości Europy

EEC 2012: Politycy i biznesmeni zabiorą głos o przyszłości Europy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ożywionej debaty o miejscu Europy, w tym naszego regionu, wobec nowych wyzwań gospodarczych i społecznych można się spodziewać po wystąpieniach inaugurujących tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy i pierwszych sesjach plenarnych.

Przed rokiem największym problemem była niepewna sytuacja gospodarcza, wynikająca z nadmiernego zadłużenia większości krajów strefy euro. W kilka miesięcy późnej UE wykazała się mądrością, przyjęła pakiet stabilizacyjny, rekapitalizację europejskiego sektora bankowego i zapobiegania popełnianiu tych samych błędów. Opracowała też plan redukcji greckiego długu i zwiększenia funduszu ratunkowego dla strefy euro, co uchroniło ją przed rozpadem.

Nowe problemy i zjawiska

Ale trudne czasy dla kontynentu nie minęły, bynajmniej. Nadal większość jej krajów cierpi z powodu wysokiego bezrobocia, konieczności cięć wydatków socjalnych i społecznych, spadającego poziomu życia. Już tylko nieliczne państwa notują wzrost gospodarczy, po jednorocznym ożywieniu.

Czytaj także: EEC 2012 - jutro inauguracja

Budzą się żywioły skrajne, w tym nacjonalistyczne i antyunijne. Uratowana niemałym kosztem od bankructwa Grecja - ma poczucie klęski i upokorzenia, co znalazło wyraz w wynikach wyborów do parlamentu.

Dlatego podczas EEC 2012 nie zabranie dyskusji wokół priorytetów europejskiej polityki gospodarczej, perspektyw finansowych Unii, warunków jej skutecznej rywalizacji na globalnym rynku. Głos w tej sprawie na pewno zabierze prezydent Bronisław Komorowski.

Miejsce naszego regionu

Jeżeli nie wiadomo, czy UE jest na dobrej drodze i jakie ewentualnie dalsze korekty trzeba jej aplikować, to tym bardziej trudne pytania stawiają sobie kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Wydaje się, patrząc przez pryzmat wysokiego poziomu eurooptymizmu w Polsce, że obrona integracji UE i solidarności kontynentu - to oczywista droga dla krajów naszego regionu. Goniących te bardziej rozwinięte i bogatsze. Robiących to umiejętnie, skoro skracamy dystans, bowiem – jak już stwierdzono przed rokiem w Katowicach - jesteśmy lepiej przygotowani „genetycznie” na takie wyzwania przez okres komunizmu.

A jednak w niektórych krajach naszego regionu utrzymuje się lub nawet rośnie eurosceptycyzm (np. Czechy). Ba, próbuje się woluntarystycznie zmieniać prawa, instytucje i wspólne ustalenia (Węgry). Czy ludzie biznesu w EŚ-W też się różnią w tych ocenach? Wysłuchamy w tej sprawie opinii m.in. Jana Kulczyka, także Joschki Fischera.

Globalna gospodarka i konkurencja

Czym innym jest np. rozważanie, kiedy przyjąć euro jako walutę narodową i czy warto z tym zwlekać, stawiając się poza nawiasem głównego nurtu współtworzenia wspólnoty, a czym innym dyskredytowanie możliwości wspólnej pracy nad utrwalaniem ładu gospodarczego w Europie i szukania sposobów powiększania jej dobrobytu.

Czym innym jest rozważanie, jak gonić czołówkę UE, ale niekoniecznie tylko występując jako słabsza strona i biorca netto środków, skoro i EŚ-W oferuje wiele Unii – dynamizm, relatywnie młodsze społeczeństwo, chłonne rynki. Liczymy na cenne uwagi Aleksandra Kwaśniewskiego i CEO globalnych koncernów.

To są także dylematy np. Ukrainy. Z jednej strony, w ciągu ostatnich dwóch lat zrobiła wiele, aby nie tylko przezwyciężyć najgłębszy w regionie kryzys gospodarczy i rozwijać się już dynamicznie, ale i przyjęła szereg norm, które wymagane są od członków Światowej Organizacji Gospodarczej. Umacnia je, bowiem zobowiązana jest do tego parafowaną już umową o stowarzyszeniu z UE, a która zostanie przyjęta przez parlamenty w najbliższych miesiącach. Ale z drugiej strony, w sferze politycznej nie spełnia pewnych standardów i stoi, być może, przed poważnym wyborem opcji.

Więcej na temat Europejskiego Kongresu Gospodarczego: ludzie, miejsca, terminy
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC 2012: Politycy i biznesmeni zabiorą głos o przyszłości Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!