EEC 2017: Afryka nadal jest interesującym rynkiem dla inwestorów i eksporterów

EEC 2017: Afryka nadal jest interesującym rynkiem dla inwestorów i eksporterów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chociaż w Afryce widać w ostatnim czasie spowolnienie gospodarcze, wciąż jest ona kontynentem, który oferuje możliwości inwestycji biznesowych - taka opinia dominowała w trakcie IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej, które odbyło się 10 maja 2017 roku w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Program Go Afryka, którego celem jest zachęcenie polskich przedsiębiorców do wejścia na rynki afrykańskie i promowanie Polski w Afryce, istnieje od 2013 roku. Jak wyglądała nasza współpraca biznesowa z państwami afrykańskimi przez te cztery lata i czy Afryka nadal jest interesującym rynkiem dla inwestorów i eksporterów – nad tymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy debaty w pierwszej części IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2017 odbywającego się od 10 do 12 maja br. w Katowicach. 

- Jestem pewien, że Afryka jest tym kontynentem, który oferuje możliwości wzrostu gospodarczego. Nie jest łatwo znaleźć odpowiedź, jak stymulować wzrost gospodarczy. Wciąż wielu inwestorów światowych patrzy na Afrykę z pewną nadzieją, w Polsce eksport do państw afrykańskich cały czas rośnie. W ubiegłym roku Polska otworzyła ambasadę w Tanzanii - mówił Maciej Fałkowski, z-ca dyrektora w Departamencie Współpracy Ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

- Niedawno założone zostało również biuro w Nairobi - dodał Wojciech Fedko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA. - Mamy obecnie do czynienia z wyhamowaniem wzrostu makroekonomicznego, ale biorąc pod uwagę potencjał Afryki Subsaharyjskiej jest cały czas duży potencjał do rozwoju współpracy Polski i Afryki - mówił Wojciech Fedko.

- Budujemy nowe miasta w Afryce, działamy w pięciu krajach. Afryka nadal jest bardzo interesująca mimo spowolnienia gospodarczego. Czasem mi szkoda, że nie ma tam wielu polskich firm, ponieważ Polska ma znakomite produkty, które może w Afryce rozpowszechniać - mówił Danny Zabusu Kambo, szef grupy ds. budownictwa i realizacji zadań Rendeavour - Africa’s Urban Developer. 

Dodał, że Etiopia parę lat temu była postrzegana jako najbiedniejszy kraj świata, a dziś ma 7-9 proc. wzrostu gospodarczego. Wiele innych krajów afrykańskich również ma wzrost gospodarczy.

(...)

Czytaj więcej w serwisie PortalSpozywczy.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC 2017: Afryka nadal jest interesującym rynkiem dla inwestorów i eksporterów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!