Ekonomiści BZ WBK: wzrost produkcji w październiku powyżej oczekiwań rynkowych

Ekonomiści BZ WBK: wzrost produkcji w październiku powyżej oczekiwań rynkowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost produkcji przemysłowej przyspieszył w październiku do 12,3 proc. rdr, zdecydowanie przebijając oczekiwania rynkowe na poziomie 9,9 proc. - napisali ekonomiści z BZ WBK w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS. Dodali, że dynamika produkcji była najwyższa od końca 2011 r.

  • Zdaniem ekonomistów dane GUS potwierdzają solidne tempo ożywienia w polskim przemyśle, ciągnięte przez silny wzrost gospodarczy strefy euro.
  • - Dobremu wynikowi październikowemu sprzyjał efekt kalendarzowy (liczba dni roboczych o 1 większa niż przed rokiem). Ale nawet pomijając ten efekt, dane wskazują na kontynuację pozytywnych trendów w przemyśle - uważają analitycy BZ WBK.

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 12,3 proc. rdr, a produkcja budowlano-montażowa była w październiku wyższa o 20,3 proc. rdr. Jednocześnie w październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 12,3 proc. w porównaniu z październikiem ub. roku, a produkcja budowlano-montażowa o 20,3 proc. - poinformował GUS.

Czytaj: GUS o produkcji przemysłowej: w październiku wzrost o 12,3 proc. rdr

- Przemysł przetwórczy pokazał wzrost produkcji aż o 14 proc. rdr, co było najlepszym rezultatem od grudnia 2010 r. - zaznaczono.

Zdaniem ekonomistów dane potwierdzają solidne tempo ożywienia w polskim przemyśle, "ciągnięte przez silny wzrost gospodarczy strefy euro".

- Dobremu wynikowi październikowemu sprzyjał efekt kalendarzowy (liczba dni roboczych o 1 większa niż przed rokiem). Ale nawet pomijając ten efekt, dane wskazują na kontynuację pozytywnych trendów w przemyśle - wskazano w komentarzu. Dodano, że dynamika produkcji "oczyszczona z wpływu wahań sezonowych wyniosła 9,7 proc. rok do roku, najwięcej od końca 2011".

Jak zaznaczono, dobra kondycja polskiego przemysłu to w dużej części pochodna ożywienia gospodarczego w Europie, które "jest źródłem silnego popytu na polski eksport".

Ekonomiści zauważyli, że produkcja budowlana wzrosła o 20,3 proc. w ujęciu rocznym, co jest wynikiem "gorszym od oczekiwań (konsensus rynkowy wynosił 23,9 proc.), ale wciąż dobrym".

- Ogólnie, dane sugerują, że wzrost gospodarczy na początku IV kwartału 2017 r. pozostaje solidny i może być zbliżony do imponującego 4,7 proc. rdr odnotowanego w III kw. - oceniono.

Ekonomiści odnieśli się też do danych dot. sprzedaży. Jak podał w poniedziałkowym komunikacie GUS, sprzedaż detaliczna, liczona w cenach stałych, w październiku br. wzrosła o 7,1 proc. rdr, wobec wzrostu o 7,5 proc. przed miesiącem.

Jak podkreślono, sprzedaż detaliczna osiągnęła w październiku wzrost "nieco niższy niż zakładał konsensus rynkowy" - np. agencja Bloomberg wskazała oczekiwania rynku na poziomie 7,5 proc. - Odchylenie od oczekiwań nie jest na tyle duże, żeby podważać scenariusz dalszego poważnego wkładu konsumpcji do wzrostu gospodarczego - zaznaczono.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekonomiści BZ WBK: wzrost produkcji w październiku powyżej oczekiwań rynkowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!