Ekonomiści: dane GUS rozczarowują

Ekonomiści: dane GUS rozczarowują
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Środowa publikacja serii wskaźników ekonomicznych GUS rozczarowała, gdyż okazały się one słabsze od prognoz rynkowych - ocenili ekonomiści. Ich zdaniem nie ma jednak powodu do obaw o trwałość ożywienia w polskiej gospodarce.

Zgodnie z opublikowanymi w środę przez GUS danymi produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu br. o 3,8 proc. licząc rok do roku. Z kolei w ujęciu miesięcznym obniżyła się ona o 1,3 proc. W przypadku produkcji budowlano-montażowej odnotowano w lipcu spadek o 0,1 proc. rdr. GUS poinformował również, że jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną, to w minionym miesiącu zwiększyła się ona o 1,2 proc. rdr i o 2,1 proc. mdm.

Ekonomiści zgodnym głosem wskazują, że środowe dane z polskiej gospodarki rozczarowały. - Wzrost produkcji przemysłowej wyhamował w lipcu do 3,8 proc. rdr wobec dynamiki na poziomie 7,6 proc. odnotowanej w czerwcu. To wynik poniżej średniej zarówno z pierwszego, jak i drugiego kwartału br., które ukształtowały się odpowiednio na poziomie 5,3 proc. oraz 3,9 proc. rdr oraz 0,3 pkt proc. niżej niż zakładał rynkowy konsensus - ocenił Michał Burek z Raiffeisen Polbank.

Dodał, że spowolnienie dynamiki produkcji wynikało częściowo z efektów statystycznych. - Spowolnienie widać w przeważającej części kategorii produkcji. Najsłabszym jej ogniwem pozostał sektor zaopatrujący w energię i wodę. Jednak paradoksalnie, jako jedyny odnotował on wyraźne przyspieszenie w stosunku do czerwca z -7,4 proc. rdr do -2,0 proc. rdr. A w sierpniu prawdopodobnie po raz pierwszy w tym roku wyjdzie on na plus w związku z dużym zapotrzebowaniem na energię spowodowanym upałami i suszą. Największe pogorszenie wyniku odnotował natomiast sektor górniczy, który powrócił do spadków po pięciu miesiącach dodatniej dynamiki - wskazał.

Ekonomista Raiffeisen Polbank stwierdził, że rozczarowaniem był również odczyt sprzedaży detalicznej. Jak tłumaczył, również tutaj za spowolnienie sprzedaży w dużej mierze również odpowiada efekt statystyczny. - W kolejnych miesiącach jej dynamika powinna zatem powrócić do wzrostów, tym bardziej, że wzrost realnego funduszu płac również wspiera taki scenariusz - przekonywał.

Mniej optymistyczny był ekonomista Banku Pekao Wojciech Matysiak. Jego zdaniem wzrost produkcji przemysłowej może spowolnić również w kolejnych miesiącach z powodu ograniczeń w dostawach energii. - Może mieć to negatywny wpływ na odczyt dynamiki PKB za trzeci kwartał - wskazał.

Odnosząc się do danych o sprzedaży detalicznej Matysiak ocenił, że sytuacja na rynku pracy stopniowo się poprawia, co powinno wspierać nastroje konsumentów i wzrost konsumpcji w średnim okresie. - Spodziewamy się jednak, że stopniowy wzrost inflacji będzie zmniejszał realną siłę nabywczą, co z kolei negatywnie wpłynie na wydatki konsumenckie - ocenił.

- Niemniej jednak, ważnym czynnikiem wspierającym popyt konsumpcyjny pozostają niskie stopy procentowe oraz brak perspektyw ich podwyżek w najbliższym czasie - zaznaczył.

Ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski wskazał natomiast na wyraźne sygnały ożywienia w budownictwie. - Według danych GUS dynamika produkcji budowlano-montażowej zwiększyła się w lipcu do -0,1 proc. rdr wobec -2,5 proc. w czerwcu - wskazał.

- Dzisiejsze publikacje stanowią wsparcie dla naszego scenariusza zakładającego trwałe przyspieszenie produkcji budowlano-montażowej w II połowie br. będącego efektem ożywienia w budownictwie mieszkaniowym i inwestycjach infrastrukturalnych - dodał.

Jaworski podkreślił też, że opublikowane dane, mimo że słabsze od oczekiwań rynkowych, nie sygnalizują ryzyka dla trwałości ożywienia gospodarczego w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekonomiści: dane GUS rozczarowują

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!