Ekonomiści: dane GUS wskazują, że spowolnienie ma charakter przejściowy

Ekonomiści: dane GUS wskazują, że spowolnienie ma charakter przejściowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących polskiej gospodarki w listopadzie zmniejszyło się ryzyko, że wzrost PKB w IV kw. będzie poniżej 2 proc., zaś spowolnienie ma charakter przejściowy - oceniają ekonomiści.

Ostatnie wskaźniki dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej, czy cen produkcji sprzedanej w listopadzie okazały się lepsze - w przeciwieństwie do października - od prognoz rynkowych. Ekonomiści, nie kryją pozytywnego zaskoczenia, choć ostrzegają, że grudzień może przynieść ponownie gorsze odczyty. Potem powinno być jednak lepiej.

Zdaniem ekonomistów z PKO BP, biorąc pod uwagę efekty wysokiej bazy z końca ub. roku, dynamika produkcji przemysłowej w grudniu może obniżyć się poniżej zera, a wzrost PKB obniżył się w czwartym kwartale do ok. 2 proc. rdr. Według nich szczegóły poniedziałkowych danych o gospodarce sugerują jednak - wraz z szeregiem wskaźników z innych obszarów gospodarki (m.in. struktura spadku inwestycji, bardzo dobra sytuacja na rynku pracy) - że spowolnienie ma charakter przejściowy.

"Dane z budownictwa pozwalają oczekiwać, że wzrost PKB osiągnął +dołek+ w 4 kwartale i w kolejnych kwartałach będzie już przyspieszać" - ocenili.

Także ekonomiści z BZ WBK spodziewają się, że grudzień pokaże wyniki nieco słabsze od listopada. "Tym niemniej, lepsze od oczekiwań dane z listopada pokazują, że sytuacja nie jest aż tak fatalna jak można było sądzić na podstawie październikowych danych. Widzimy ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu PKB w IV kw. 2016 r. Możliwy jest odczyt na poziomie zbliżonym do 2 proc. rdr" - napisali.

Ekonomiści z Raiffeisen Polbanku zaznaczyli natomiast, że lepsze od oczekiwań okazały się w listopadzie także wyniki sektora budowlanego, któremu udało się ponownie ograniczyć spadki produkcji. "Co istotne listopad był drugim miesiącem w roku, kiedy w ujęciu miesiąc do miesiąca poziom produkcji budowlanej wzrósł, co rodzi nadzieje, że dekoniunktura w tym sektorze osiągnęła już swój punkt przegięcia" - napisali w komentarzu.

Ich zdaniem grudniowe dane o gospodarce ponownie będą obarczone negatywnym efektem kalendarzowym (mniej o jeden dzień roboczy), co wpłynąć może na niższą dynamikę po stronie produkcji przemysłowej oraz ograniczać skalę poprawy w wynikach budownictwa. Według nich lepiej mogą natomiast wypaść dane o sprzedaży detalicznej (korzystniejszy układ weekendów). Zaznaczyli, że okres okołoświąteczny powinien bowiem sprzyjać większemu niż w poprzednich miesiącach przełożeniu wysokich transferów budżetowych na wzrost popytu na towary znajdujące się w koszyku sprzedaży detalicznej.

"Poniedziałkowe dane nie wpływają na nasz bazowy scenariusz zakładający dalsze wyhamowanie dynamiki PKB w IV kwartale (oczekujemy 1,7 proc. rdr), jednak wyraźnie zmniejszają ryzyko jeszcze głębszego hamowania polskiej gospodarki oraz przedłużenia się spowolnienia także na początek 2017 r." - dodali.

Analitycy walutowi ocenili dane GUS z punktu widzenia wartości złotego. "Wczorajsze wyjątkowo moce dane z polskiej gospodarki za listopad, które znacząco zmniejszają ryzyko spadku dynamiki PKB poniżej 2 proc. w ostatnich trzech miesiącach roku, miały umiarkowany wpływ na złotego. Polska waluta o poranku umacnia się jednak wobec euro, a notowania EUR/PLN spadają w kierunku 4.41. Na fali drobnych nastrojów nie można wykluczyć ponownego testu poziomu 4.40 podczas dzisiejszej sesji" - uważa Rafał Sadoch z DM mBanku.

Natomiast analitycy z banku Pekao zauważyli, że odczyty GUS wsparły tendencję wzrostową złotego, który w poniedziałek umacniał się trzecią sesję z rzędu i testował poziom 4,4050 za euro, co było najlepszym wynikiem od ponad trzech tygodni, choć pod koniec sesji nasza waluta oddała część zysków.

"Zachowanie złotego wpisuje się w nasz scenariusz zakładający kontynuację +sezonowego+ umocnienia z celem poniżej 4,40 zł za euro do końca grudnia" - dodali.

GUS podał w poniedziałek, że w listopadzie br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7,4 proc wobec wzrostu o 4,6 proc. przed miesiącem. Natomiast w porównaniu z październikiem 2016 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,4 proc. wobec spadku przed rokiem o 5,9 proc. Jednocześnie produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie wzrosła o 3,3 proc. w ujęciu rok do roku, a w porównaniu do października tego roku była wyższa o 1,9 proc.

Poinformowano, że ceny produkcji sprzedanej (inflacja PPI) były wyższe w ubiegłym miesiącu o 1,7 proc. w porównaniu do listopada ub. r. Urząd podał ponadto, że produkcja budowlano montażowa była niższa w listopadzie tego roku o 12,8 proc., a w porównaniu z październikiem br. była wyższa o 5,4 proc. Zgodnie z informacjami GUS od stycznia do listopada br. oddano do użytku 143 tys. 316 mieszkań, czyli o 10,2 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r.

Zgodnie z ostatnimi danymi GUS, PKB w III kw. br. wzrósł o 2,5 proc.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekonomiści: dane GUS wskazują, że spowolnienie ma charakter przejściowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!