XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ekonomiści pozytywnie o kandydaturze prof. Glapińskiego na szefa NBP

Ekonomiści pozytywnie o kandydaturze prof. Glapińskiego na szefa NBP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kandydatura Adama Glapińskiego na prezesa NBP jest rozsądna; na ile go znam, to myślę, że można mieć nadzieję na jego niezależność - mówi PAP prof. Ryszard Bugaj, ekonomista. Według Ignacego Morawskiego z Instytutu WiseEuropa to oczekiwana kandydatura, jednak przed prof. Glapińskim wiele wyzwań.

"Gdybym ja mianował, to bym pewnie wskazał kogoś innego, ale to nie jest zła kandydatura w tym sensie, że on jest kompetentny, ma za sobą członkostwo w Radzie Polityki Pieniężnej, krótko w zarządzie banku" - powiedział Ryszard Bugaj.

"Nie przypominam sobie co prawda, żeby zajmował się polityką makroekonomiczną, ale to nie jest konieczne, byli już prezesi banku - chociaż nie najlepiej to moim zdaniem wypadło, tacy jak pani prezes Gronkiewicz-Waltz - którzy w ogóle nie byli ekonomistami. Myślę więc, że to jest kandydatura rozsądna" - dodał.

Zdaniem prof. Bugaja Adam Glapiński może być prezesem niezależnym. "Ma mocne gwarancje konstytucyjne. Na ile ja go znam, to myślę, że można mieć nadzieję na jego niezależność - nie totalną, ale też nie chodzi o to, żeby prezes banku centralnego był totalnie niezależny, powinien szukać jakiegoś porozumienia z rządem, nie powinien myśleć o niezależności w sposób dogmatyczny, więc mnie się wydaje, że tu jest dobra szansa w przypadku tego kandydata" - mówił.

Ryszard Bugaj uważa, że zadania, przed jakimi stanie Adam Glapiński jako prezes NBP są "stosunkowo rutynowe". "Ja w ogóle w przeciwieństwie do wielu moich kolegów po fachu nie uważam, żeby polityka pieniężna była taką kluczową sprawą. Myślę, że jest kluczową sprawą w pewnych momentach historycznych. W tej chwili, kiedy mamy właściwie gospodarkę ciągle w stanie deflacji, to skuteczność polityki pieniężnej jest dość ograniczona i czy bardzo dobra, czy odrobinę gorsza, to ani nie może dokonać jakiegoś korzystnego przełomu, ani nie może nic bardzo złego zrobić, chyba że ktoś by oszalał, ale tego wariantu nie przyjmuję do wiadomości" - powiedział.

Ustępującego wkrótce obecnego prezesa NBP prof. Marka Belkę Ryszard Bugaj uważa za bardzo dobrego fachowca. "To bardzo kompetentny człowiek. W sposób bardzo pragmatyczny i rozsądny prowadził politykę, oczywiście cieniem się kładzie ten incydent z Sienkiewiczem" - podsumował.

Zdaniem Ignacego Morawskiego z Instytutu WiseEuropa, Adam Glapiński będzie na stanowisku prezesa NBP osobą niezależną. "Wydaje mi się, że prof. Glapiński będzie prezesem niezależnym, aczkolwiek wiadomo, jaka jest jego afiliacja polityczna, to na pewno gdzieś w tyle głowy wszyscy mają, że jest to człowiek na różne sposoby powiązany z obecną władzą, ale to nie musi ograniczać jego niezależności" - uważa Ignacy Morawski.

"To kandydat, który był oczekiwany, nie ma żadnego zaskoczenia. Jednocześnie jest to kandydat, który był popierany przez obecnego prezesa NBP Marka Belkę, czyli można powiedzieć, że jest do pewnego stopnia jakaś ciągłość instytucjonalna, decydentom udało się uniknąć szoków i wstrząsów, jak to kiedyś bywało. Z punktu widzenia rynku finansowego jest to informacja neutralna" - powiedział Ignacy Morawski PAP.

Wśród głównych wyzwań, jakie staną przed nowym prezesem NBP wskazał m.in. zapewnienie polskiej gospodarce takiej równowagi makroekonomicznej, jaką cechowała się ona przez ostatnich kilka lat. "Po drugie - co zrobić z przedłużającą się deflacją? To jest duże wyzwanie, ponieważ przedłużająca się deflacja nie jest zjawiskiem dobrym, ale z drugiej strony nie za bardzo wiadomo, jak na nią reagować, bo ona w dużej mierze wynika z procesów globalnych. Po trzecie - jak odpowiedzieć na chęć polityków, żeby zaangażować NBP w restrukturyzację kredytów frankowych?" - wyliczał ekspert.

Stabilność makroekonomiczną polskiej gospodarki za mijającej prezesury prof. Marka Belki Morawski ocenił dobrze. "Za kadencji prezesa Marka Belki polska gospodarka zachowywała się bardzo dobrze, więc trudno powiedzieć, żeby bank centralny popełniał jakieś większe błędy. Mamy wysoki wzrost gospodarczy, spadające bezrobocie. (…) Nie mam jednoznacznej odpowiedzi, na ile bank centralny mógł zrobić coś więcej, żeby zwalczyć tę deflację, która jest. Skłaniałbym się do poglądu, że dopóki obserwujemy szybki spadek bezrobocia, to możemy powiedzieć, że ten problem deflacji jest na razie drugoplanowy" - podsumował Morawski.

- Prof. Adam Glapiński ma nie tylko głęboką wiedzę ekonomiczną i doświadczenie w polityce pieniężnej, ale poznał też sektor bankowy od strony realnej gospodarki - powiedziała PAP prof. Elżbieta Mączyńska, która ocenia, że jest on dobrym kandydatem na szefa NBP.

Jeśli chodzi o kształtowanie stóp procentowych to - zdaniem Mączyńskiej - po Glapińskim należy spodziewać się postawy umiarkowanej.

"Na początku działalności w RPP był zaliczany do gołębi, ale z jego dotychczasowych wypowiedzi odczytuję, że jako prezes NBP będzie reprezentował strategię +złotego środka+. Myślę, że wówczas był +gołębiowaty+, bo w Radzie dominowały jastrzębie" - oceniła ekonomistka.

Z kręgów politycznych wstępnie kandydaturę prof. Glapińskiego poparły kluby PiS i Kukiz'15.

- Kandydat na szefa Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński jest fachowcem; cieszę się, że prezydent Andrzej Duda go zgłosił - powiedziała w piątek rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

- Wydaje mi się, że poprzemy tę kandydaturę, jeszcze musimy odbyć rozmowę z kandydatem, aby poznać jego propozycje, plany na funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Chcemy, żeby Glapiński stał na straży silnej złotówki - podkreślił rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza.

Kandydaturę Adama Glapińskiego skomentował też Marek Belka. "Myślę, że rynki to przyjęły dobrze, spotkałem się z opiniami, że ma to wymiar kontynuacji" - powiedział na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Dopytywany, co by radził swojemu następcy ws. polityki pieniężnej, zwrócił uwagę, że Glapiński od sześciu lat jest współtwórcą polityki pieniężnej. "Oczywista jest na pewno kontynuacja dobrej, jak oceniamy wspólnie, polityki pieniężnej" - wskazał Belka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekonomiści pozytywnie o kandydaturze prof. Glapińskiego na szefa NBP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!