Ekonomiści: stopy procentowe spadną przynajmniej o 25 pb.

Ekonomiści: stopy procentowe spadną przynajmniej o 25 pb.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ekonomiści sądzą, że w środę RPP obniży stopy procentowe o 25 pb, w związku z tym główna stopa procentowa spadnie do rekordowo niskiego poziomu 1,75 proc. Niektórzy nie wykluczają jednak głębszego cięcia stóp - nawet o 50 pb.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję o wysokości stóp RPP ogłosi w środę.

Zdaniem ekonomistów z Goldman Sachs główna stopa procentowa spadnie o 25 pkt., stopa depozytowa pozostanie nietknięta, ale stopa lombardowa, od której zależą maksymalne odsetki od pożyczek, może spaść nawet o 50 pb. "Spodziewamy się, że po tej obniżce Rada będzie utrzymywać stopy na tym poziomie, ale dostrzegamy ryzyko, że niska inflacja i potencjalne dalsze pogarszanie się perspektyw wzrostu gospodarczego może skłaniać do dalszych obniżek na początku 2015 r." - ocenili ekonomiści z Goldman Sachs. Ich zdaniem obniżkę stóp wpierają dane makroekonomiczne: niska inflacja, gorsze dane z polskiej gospodarki w II i III kw. oraz niższy wzrost w strefie euro, który opóźnia odbudowę polskiej gospodarki.

Cięcia głównej stopy procentowej w podobnej wysokości spodziewają się też ekonomiści z banku Raiffeisen Polbank. "Utrzymująca się niepewność w stosunku do dalszego wzrostu gospodarki może jednak skłonić gremium (RPP- PAP) do nie zamykania drzwi dla dalszego luzowania" - ocenili. Ich zdaniem poniedziałkowe, zaskakująco dobre dane o kondycji polskiego sektora przemysłowego świadczą o tym, że spowolnienie gospodarcze ma charakter przejściowy, a jego "dołek" będzie miał miejsce w IV kwartale br.

Według ekonomistów z Raiffeisen Polbanku w obliczu ostatnich danych o PMI potencjalne cięcie stóp o 50 punktów bazowych stało się jeszcze mniej prawdopodobne niż dotychczas. Bank HSBC poinformował w poniedziałek, że ogólna kondycja polskiego sektora przemysłowego poprawia się; obrazujący ją wskaźnik PMI wzrósł w październiku do 51,2 pkt z 49,5 pkt we wrześniu. Według HSBC najnowszy wynik PMI wskazuje na największe tempo wzrostu w sektorze od sześciu miesięcy.

Również ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej Agata Urbańska-Giner uważa, że poprawiające się wskaźniki koniunktury wspierają tezę o spodziewanej konsolidacji tempa wzrostu w najbliższych kwartałach. "Taka konsolidacja może przekonać RPP do wstrzymania się z dalszymi cięciami stóp procentowych po, jak się spodziewamy, łącznym dostosowaniu o 75 pkt bazowych w październiku i listopadzie" - zauważyła ekonomistka. Według niej niepewność odnośnie tempa wzrostu w strefie euro pozostanie jednak istotnym negatywnym ryzykiem dla wzrostu PKB w Polsce w 2015 roku.

Również JP Morgan przewiduje redukcję stóp na listopadowym posiedzeniu RPP o 25 pb. i drugą w tej samej wysokości w grudniu, w reakcji na niższe tempo ekspansji gospodarki i prawdopodobne dalsze poluzowanie polityki pieniężnej EBC. Z kolei Morgan Stanley sądzi, że obniżka spodziewana w listopadzie może być ostatnią w ramach cyklu, ponieważ obecna "miękka faza wzrostu", której doświadcza gospodarka, jest przejściowa.

Ekonomiści z banku Danske zwrócili uwagę, że najbliższej decyzji RPP towarzyszy spora niepewność. Szansę obniżki stóp bank ten ocenia na 1:1 ze wskazaniem na obniżkę o 25 pb. Danske uważa, że cykl obniżek stóp nie jest zakończony. "Nasz model inflacyjny wskazuje, że Polska będzie borykać się z jeszcze silniejszą niż obecna presją deflacyjną w 2015 r., jeśli NBP będzie się ociągał z redukcją stop" - stwierdził Danske.

O niepewności mówił też w rozmowie z PAP główny ekonomista banku Pekao Marcin Mrowiec. "To chyba najważniejsze posiedzenie Rady w tym roku. Kilka rzeczy powinno się wyjaśnić, ponieważ na razie mamy dość niejasną sytuację" - ocenił Mrowiec. Zaznaczył, że na ostatnim posiedzeniu RPP dość zaskakująco obniżyła stopy o 50 pb jednocześnie wysyłając komunikat, że nie chce rozciągać obniżek w czasie. To było sygnałem, że można się spodziewać podobnego kroku w listopadzie. Mrowiec zaznaczył, że od tamtej pory pojawiły się zupełnie różne komentarze członków RPP.

"Oczekujemy, że Rada doszła do wniosku, że trzeba dostosować poziom stóp i obniży stopy o 50 pb. Biorąc pod uwagę te bardzo zróżnicowane komentarze, to wydaje mi się, że bardzo blisko jest prawdopodobieństwo tego, iż obniżka wyniesie 50 pb, jak i że stopy zostaną obniżone o 25 pb" - powiedział. Dodał, że liczy na to, że RPP poinformuje rynek, czy listopadowa obniżka będzie ostatnią, czy też, że możliwe są dalsze cięcia.

Zdaniem głównego ekonomisty z BIZ Banku Ignacego Morawskiego poniedziałkowe dane PMI pokazują, że mamy prawdopodobnie do czynienia z "uklepywaniem dna krótkiego spowolnienia koniunktury", co obniża prawdopodobieństwo wprowadzenia głębszego cięcia stóp przez RPP. Morawski zaznaczył, że obniżka w wysokości 25 pb może okazać się zbyt mała. Według niego kluczowa dla decyzji Rady będzie projekcja inflacji.

"Jeżeli pokaże ona bardzo niską ścieżkę inflacyjną aż do końca 2016 r., a tego nie można wykluczyć biorąc pod uwagę niższe PKB, wówczas Rada może mieć trudny orzech do zgryzienia. Cięcie tylko o 25 pkt może być zbyt słabym ruchem. Rada musiałaby wtedy otwarcie zlekceważyć wyniki projekcji. Tego nie będzie chciała zrobić" - zauważył Morawski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekonomiści: stopy procentowe spadną przynajmniej o 25 pb.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!