ETO: Komisja Europejska skutecznie chroni budżet UE

ETO: Komisja Europejska skutecznie chroni budżet UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE z powodzeniem chroni budżet UE przed nieprawidłowościami w wydatkach, ale powinna lepiej monitorować, czy państwa członkowskie wprowadzają w życie jej zalecenia – wynika z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego o wydatkach na politykę spójności.

Na politykę spójności przypada 37 proc. wydatków z budżetu UE, czyli łącznie około 350 mld euro w latach 2014-2020. Celem polityki spójności jest wyrównanie warunków ekonomicznych i społecznych we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Zadaniem KE jest nadzór nad tym, czy środki są odpowiednio wydatkowane, faktyczne zarządzanie unijnymi pieniędzmi pozostaje jednak w gestii państw członkowskich, które decydują, komu powinny przypaść fundusze i je rozdzielają.

To na państwach członkowskich spoczywa w pierwszej kolejności odpowiedzialność za wykrywanie i korygowanie błędów oraz zapobieganie im. Jednak w przypadku, kiedy środki unijne wydawane są niewłaściwie, KE może podjąć interwencję i nakazać krajom UE korektę wydatków lub zwrot środków.

Unijni kontrolerzy sprawdzili, czy KE skutecznie nadzoruje prawidłowość wydatków z kasy UE. Z najnowszego raportu ETO wynika, że Komisja dobrze chroni budżet UE, a w przypadku ewentualnych uchybień poprawnie stosuje środki zapobiegawcze i korekty finansowe.

"Stosowane przez Komisję środki naprawcze stanowią instrument nacisku na państwa członkowskie, aby zajęły się uchybieniami w swoich systemach zarządzania i kontroli. Zarówno środki zapobiegawcze, jak i korekty finansowe dotyczą jednak często skomplikowanych kwestii, których rozwiązanie jest bardzo czasochłonne. Wynikające z tego wstrzymania i zawieszenia płatności stanowią istotne ryzyko finansowe dla tych państw" - mówi Henri Grethen z ETO.

Blokady finansowe nakładane na kraje, które niewłaściwie wydatkują pieniądze UE, mogą wynosić od trzech miesięcy do nawet ponad dziewięciu miesięcy. W tym okresie państwa członkowskie muszą finansować projekty z własnych budżetów lub przerwać płatności. Nie oznacza to jednak koniecznie utraty unijnych środków finansowych, bo te zostaną uwolnione, jeśli dane państwo naprawi błędy w wydatkowaniu.

Kontrolerzy UE podkreślili, że KE powinna lepiej monitorować, czy państwa UE, w których wykryto nieprawidłowości, faktycznie stosują się do jej poleceń i czy właściwie przeprowadzają korekty wydatków. Komisja powinna także postarać się, żeby jej sprawozdania były bardziej przejrzyste. Obecnie zbyt często informacje przedstawione są w różnych raportach i dokumentach, co utrudnia uzyskanie pełnego oglądu sytuacji w danym kraju. Według ETO należy to pilnie zmienić.

Kontrolerzy przygotowali dla Komisji szereg zaleceń. KE powinna m.in. stworzyć zintegrowany system monitorowania wydatków w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020, w razie konieczności natychmiast nakładać korekty finansowe, a także rygorystycznie rozliczać państwa członkowskie ze zwrotu środków finansowych UE, jeśli tak zostało nakazane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ETO: Komisja Europejska skutecznie chroni budżet UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!