XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Europa: problemy z ambicją

Europa: problemy z ambicją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska stanęła na rozdrożu. Ideały będące fundamentem powołania wspólnoty tracą na znaczeniu w zderzeniu z globalną gospodarką. Bezpieczeństwo socjalne i regulowanie gospodarki przestało być atutem, a stało się ciężarem. Co dalej? Jak wyjść z tego pata? Nad tym m.in. będą się zastanawiać uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

UE stoi przed najpoważniejszym wyzwaniem w swojej historii. I nie chodzi nawet o globalny kryzys i konkurencję ze strony nowych potęg gospodarczych (chociaż i i te czynniki odrywają swoją rolę) - wspólnota europejska musi się zmierzyć ze swoim ideałami. A to najtrudniejsze.

Powiedzieć o Unii Europejskiej, że jest zgnuśniała byłoby grubą przesadą, a jednak… Unia traci na konkurencyjności, przemysł przenosi się do azjatyckich tygrysów, a nawet ostatnio także do Stanów Zjednoczonych. Nie można też powiedzieć, że Unia nie ma ambicji. Strategia Lizbońska z 2000 roku zakładała, że Europa do 2010 stanie się najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie. Nie udało się, i to nie tylko na skutek kryzysu. Partykularne polityczne interesy sprawiły, że tak naprawdę ta strategia nigdy nie weszła w życie. A wszak nie był to najgorszy plan dla Europy. Świadczy o tym jedyny kraj, który wdrożył jej założenia - Niemcy, które w okresie globalnego kryzysu stały się gospodarczym motorem Europy.

Można nawet zaryzykować twierdzenia, że Europa jest zbyt ambitna. Najlepszym przykładem może być polityka klimatyczno-energetyczna. Ambitne cele redukcji emisji dwutlenku węgla i narzucone szybkie tempo przestawiania energetyki na odnawialne źródła energii sprawia, że energia w Europie staje się znacznie droższa niż na innych kontynentach. - Energia elektryczna w Chinach jest o 25 proc. tańsza niż w Europie - zwracał uwagę podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł Surojit Ghosh, menedżer w Arcelor Mittal Poland. - Stal musi być produkowana, ale niekoniecznie musi być produkowana w Europie. Może być produkowana gdzie indziej, zresztą z większą szkodą dla środowiska naturalnego - podkreślał. Dotyczy to zresztą i innych energochłonnych gałęzi przemysłu - przemysł chemiczny przeżywa w Stanach Zjednoczonych swój renesans, także dzięki europejskim inwestycjom i przenoszeniu produkcji ze starego kontynentu za ocean. - Europa musi zrozumieć, że rozwiązanie problemu klimatycznego ma charakter globalny, a nie lokalny - dopowiada Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki

Polityka energetyczna to tylko jedno z wyzwań (chociaż jedno z pilniejszych, ze względu na negocjowane obecnie porozumienie o strefie wolnego handlu Unia Europejska-Stany Zjednoczone) przed jakimi stanie Stary Kontynent w najbliższych latach. Ceny energii to bowiem jeden z ważniejszych, ale nie jedyny czynnik decydujący o konkurencyjności. Ważnym czynnikiem są również regulacje, a pod tym względem Europa jest przeregulowana. Rozbudowanie świadczeń socjalnych w okresie zimnej wojny, gdy trwała rywalizacja z ZSRR miało sens - chodziło o osłabienie ideologicznych wpływów wschodniego imperium. W okresie kryzysu stały się obciążeniem.- Europa ma problem - przyznaje prof. Marek Belka, prezes NBP. Skoro jej ludność stanowi 7 proc. ludności świata, a wydatki socjalne stanowią 60 proc. globalnych wydatków na te cele, to tego stanu rzeczy nie da się tak dłużej utrzymać - dodaje prezes NBP.

To wyzwania szczególnie ważne ze względu na wspomniany już traktat o wolnym handlu z USA, gdzie na niekorzyść Europy mogą działać nie tylko znacznie niższe w Stanach Zjednoczonych ceny energii, ale i znacznie elastyczniejszy rynek pracy.

Głównym zadaniem na dziś jest jednak walka ze skutkami kryzysu, zwłaszcza w kontekście narastającego zadłużenia budżetów krajowych. Sytuacja wydaje się być opanowana i nawet najbardziej pogrążonym w kłopotach krajom nie grozi bankructwo to jednak garb długów będzie Europie ciążył przez nawet nie najbliższe lata a dekady. Pieniądze które mogłyby zostać przeznaczone na inwestycje, będą musiały być wydawane na obsługę zadłużenia. A Europa, aby odzyskać konkurencyjność potrzebuje pieniędzy na inwestycje - zarówno na odbudowę przemysłu, jak i na innowacje. Zwłaszcza te ostatnie wydatki są konieczne, bo mimo odchodzenia od przemysłu i szczytnych haseł UE nie udało się wyjść na pozycję lidera nowoczesnych technologii. Podczas niedawnej konferencji Gospodarczy Trójkąt Weimarski w Krakowie wiceprezes Alcatela Gabrielle Gauthey przypomniała, że Europa jest pod względem budowy szerokopasmowych sieci w tyle nie tylko za Ameryką, ale też kilkoma krajami Azji. Zwiększenie szybkości internetu o 10 proc. daje w efekcie dodatkowy impuls wzrostu PKB o 0,5 proc.

Zadaniem na jutro wyzwanie demograficzne - Europa jest starzejącym się kontynentem, na którym w perspektywie kilkudziesięciu lat może zabraknąć rąk do pracy, co może spowodować w najlepszym razie stagnację gospodarczą.

Przy okazji walki z kryzysem pojawił się też kolejny problem - polityczno-instytucjonalny. Unijne regulacje najwyraźniej nie nadążają za rzeczywistością. Decydenci w UE przekonują, że receptą na kryzys jest "więcej integracji". Sęk w tym, że nie mają do tego instrumentów. W efekcie większość działań antykryzysowych - od sześciopaku poczynając, a na unii bankowej kończąc ma charakter pozatraktatowy. A to z kolei zrodziło nowe zagrożenie - podział na Europę dwóch prędkości, z centrum decyzyjnym w strefie euro i krajami peryferyjnymi, które nie przyjęły wspólnej waluty. Być może impulsem do zmian będą najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego.

A Europa musi się zmienić, bo zmieniło się globalne otoczenie - pojawili się nowi gospodarczy i polityczni rywale, a kryzys uświadomił Staremu kontynentowi, że dobrobyt nie jest dany raz na zawsze i w gospodarce rynkowej nie wolno spocząć na laurach. Trzeba szukać nowych szans, nowych możliwości, aby nie tylko wyjść z kryzysu, ale także wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość. Debaty podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na pewno zbliżą nas do konkluzji w tych rozważaniach.

Pierwszego dnia Kongresu, w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, odbędą się sesje poświęcone problemom Unii Europejskiej:

10.45-12.00
Europa Centralna - dziesięć lat w Unii Europejskiej;

12.30-13.00
Unia Europejska – USA. Założenia i perspektywy negocjacji w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w zakresie Handlu i Inwestycji (TTIP)

13.00-14.30
Unia Europejska – USA. Partnerzy czy rywale?

14.30-16.15
Migracje we współczesnej Europie – pułapka czy szansa?

16.45-18.30
Przemysł w Europie. Reindustrializacja – od wizji po strategię
Energia w Europie, energia na świecie
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europa: problemy z ambicją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!