XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Europejscy politycy na europejskim kongresie

Europejscy politycy na europejskim kongresie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak co roku Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) gości najwyższych przedstawicieli unijnej administracji oraz polityków z krajów członkowskich UE - przede wszystkim z Europy Centralnej.

W debatach poświęconych przyszłości europejskiej energetyki, suwerenności energetycznej oraz zależnościom między gospodarką a polityką ochrony klimaty weźmie udział Maroš Šefčovič reprezentujący Komisję Europejską

To zawodowy słowacki dyplomata (Zimbabwe, Kanada, Izrael), obecnie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, a od listopada 2014 r. komisarz UE ds. unii energetycznej. W 2014 r. został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji oraz komisarza ds. edukacji, kultury, szkoleń i młodzieży. Od 2004 do 2009 r. był stałym przedstawicielem Republiki Słowackiej przy Unii Europejskiej.

Šefčovič nie tylko z racje pełnionej funkcji, ale i głoszonych przekonań jest zwolennikiem europejskiej współpracy w dziedzinie energetyki, mechanizmów solidarności i działań służących dywersyfikacji dostaw paliw, a więc podniesienia poziomu bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej Europy.

W sesji inaugurującej Kongres poświęconej przyszłości Unii Europejskiej i dylematom, przed którymi staje wspólnota, wezmą udział byli europejscy przywódcy będący architektami akcesji swoich krajów (Czechy, Słowacji i Litwy) do UE oraz współtwórcami ich obecnej pozycji politycznej i gospodarczej.

Mikulas Dzurinda to znany słowacki polityk o poglądach chadeckich, z wykształcenia ekonomista, premier Słowacji w latach 1998-2006, a w latach 2010-2012 minister spraw zagranicznych w rządzie Ivety Radičovej. Pod jego reformatorskimi rządami Słowacja została zaproszona do grupy państw negocjujących wstąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Na okres jego przewodniczenia słowackiemu rządowi przypada m.in. przystąpienie Słowacji do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (wrzesień 2000) oraz końcowa faza negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej. Z okresem tym wiąże się także spektakularny wzrost inwestycji zagranicznych w kraju. Obecnie Dzurinda reprezentuje Wilfried Martens Centre for European Studies - oficjalny think tank Europejskiej Partii Ludowej.

Z Litwy na Kongres przyjeżdża Andrius Kubilius - litewski naukowiec (fizyk) i chadecki polityk, działacz opozycji w okresie ZSRR, członek proniepodległościowego Sajudisu. W okresie niepodległej Litwy - premier w latach 1999-2000 i 2008-2012. W naszym kraju znany m.in. jako zwolennik otwartego dialogu z Polską.

W otwierającej Kongres sesji „Inna Europa w innym świecie” weźmie też udział Jan Fischer - czeski urzędnik państwowy i polityk, ekonomista i prezes Czeskiego Urzędu Statystycznego w latach 2003–2009. Od maja 2009 do lipca 2010 pełnił funkcję premier Republiki Czeskiej. Był kandydatem na urząd prezydenta w wyborach w 2013 roku, a także wicepremier i ministrem finansów.

W gronie najbardziej znanych europejskich polityków biorących udział w IX edycji EEC nie mogło zabraknąć prof. Jerzego Buzka - pełni on wszak od początku funkcję przewodniczącego Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Były polski premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009-2012) w roku 2014 po raz trzeci z rzędu uzyskał mandat posła do Europarlamentu, w którym pełni obecnie funkcję przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Konferencji Przewodniczących Komisji Parlamentu Europejskiego. Jego szeroki i wszechstronny merytoryczny wkład w kolejne edycje Kongresu skupia się na kwestiach politycznej przyszłości Unii, konkurencyjności jej gospodarki, a także zagadnień związanych z Unią energetyczną, której jest jednym z pomysłodawców i animatorów.

Polecamy uwadze sesje

10 maja 2017 r. | 10.00-12.00
• Inna Europa w innym świecie

10 maja 2017 r. | 17.00-18.45
• Energetyka w Europie - najważniejsze pytania

• 11 maja 2017 r. | 11.30-13.00
Transformacja regionów górniczych i przemysłowych w UE 

* * *
Kto jeszcze weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, dowiedz się na eecpoland.eu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. w Katowicach
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejscy politycy na europejskim kongresie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!