Europejskie giełdy chłodzą się po euforycznym czwartku

Europejskie giełdy chłodzą się po euforycznym czwartku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na zachodnich giełdach w piątek oznaki ochłodzenia po euforycznym czwartku - wskazują maklerzy.

Fed zdecydował w środę, po zakończeniu swojego dwudniowego posiedzenia, o pozostawieniu głównej stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie 0,25-0,50 proc.

Rezerwa oceniła, że wzmocnieniu uległy czynniki przemawiające za podwyżką stóp, wskazując, iż na tę chwilę zdecydowano się, by poczekać na kolejne dowody dalszej poprawy wskaźników gospodarczych w kierunku celów Fed. Wskazała też, że rynek pracy uległ dalszej poprawie.

Decyzję Fed o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian rynek odczytał jako gołębi sygnał i to wywołało w czwartek euforię na giełdach w Europie, które zyskały w większości przypadków po ponad 2 proc.

Postanowienie Fed "uderzyło" jednak w dolara USA, który w czwartek się osłabił, ale w piątek amerykańska waluta odzyskuje siły.

Na rynkach widać już oznaki "oziębienia" sentymentu.

"Przed rynkami akcji są jednak bycze perspektywy, biorąc pod uwagę to, że Fed spodziewa się w przyszłym roku tylko dwóch podwyżek stóp procentowych" - mówi James Woods, strateg Rivkin Securities.

"Jednak jest jakaś doza niepewności, co może skutkować zmiennością na rynkach. Chodzi tu m.in. o listopadowe wybory prezydenckie w USA" - wskazuje.

W piątek nastroje graczy rynkowych są też nieco gorsze, bo tanieje ropa naftowa - w Nowym Jorku i Londynie - o 1,0-1,2 proc.

Na rynkach są oczekiwania, że producenci ropy z OPEC i innych krajów - dużych producentów surowca, powinni zawrzeć porozumienie o ograniczeniu dostaw ropy, co mogłoby pomóc z zbilansowaniu podaży i popytu. Na razie szanse na osiągnięcie takiej ugody są raczej małe.

Tymczasem we Francji i Niemczech podano już wskaźniki PMI dla sektora przetwórczego i usług po pierwszej połowie września.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 49,5 pkt. wobec 48,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane. Analitycy szacowali 48,5 pkt.

W usługach było to 54,1 pkt. wobec prognoz 52,0 pkt.

W Niemczech zanotowano - w przemyśle 54,3 pkt. (prognoza 53,1 pkt), a w usługach 50,6 pkt. (prognoza 52,1 pkt).

Rozczarowały dane o PKB Francji w II kw., który spadł o 0,1 proc. kdk, podczas gdy w I kw. wzrósł o 0,7 proc. Spodziewano się, że PKB kdk zostanie bez zmian.

W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w II kwartale o 1,3 proc., po wzroście w I kwartale o 1,4 proc. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w II kw. o 1,4 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejskie giełdy chłodzą się po euforycznym czwartku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!