Europejskie giełdy czekają na informacje z Fed i EBC

Europejskie giełdy czekają na informacje z Fed i EBC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Europie giełdy notują mieszane wyniki w oczekiwaniu na środowe posiedzenie Fed oraz czwartkowe EBC. Na rynkach panuje stosunkowo niewielka zmienność.

  • Najważniejszym środowym wydarzeniem gospodarczym jest posiedzenie Fed.
  • Rynki czekają też na decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Japonii.
  • Rosną napięcia dot. wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

    W środę 13 czerwca, czyli w dniu decyzji FOMC, DAX, FTSE 100 i Euro Stoxx 50 są na niewielkich minusach, natomiast CAC 40 oraz FTSE MIB zwyżkują.

Wzrostom Euro Stoxx przewodzą sektory użyteczności publicznej oraz handlu detalicznego. Największe spadki notują spółki sektora dóbr podstawowych.

W Azji, poza indeksem Nikkei (który wzrósł w obliczu jena słabszego do dolara o 0,38 proc.) oraz Senseksem w Indiach, giełdy w środę ze spadkami.

Aż o ponad 1/3 taniał początkowo walor ZTE w Hong Kongu po tym, jak azjatycki gigant telekomunikacyjny zgodził się zapłacić rządowi USA 1 mld USD kary (plus dalsze 400 mln USD w depozytach) za m.in. prowadzenie interesów z KRLD oraz Iranem. Koncern w ramach ugody zobowiązał się też m.in. do wymiany całego zarządu. Wcześniej rząd USA nałożył embargo na amerykańskie dostawy półproduktów na rzecz ZTE. Na giełdzie w Shenzen spadki ZTE wynosiły 10 proc.

Dolar umacnia się o 0,22 proc. do euro w oczekiwaniu na projekcję przyszłej ścieżki stóp procentowych przez Fed oraz mimo rynkowej percepcji odprężenia po wtorkowym szczycie Trump-Kim.

W Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz UK 10-letnie obligacje umacniają się o 1-3 pb, natomiast we Włoszech aż o 10 pb.

Oczy skierowane na Fed

Najważniejszym środowym wydarzeniem gospodarczym jest posiedzenie Fed. Czerwcowa podwyżka stopy referencyjnej o 25 pb jest już właściwie dyskontowana przez rynki. Byłaby to druga podwyżka w 2018 roku oraz siódma w bieżącym średniookresowym cyklu.

Rynki z uwagą będą śledzić jednak przede wszystkim tzw. dot ploty, które będą stanowiły sugestię, czy Fed będzie dążył do 3 czy 4 podwyżek (łącznie) w 2018 roku.

Ostatnimi danymi przed posiedzeniem Fed były wtorkowe odczyty CPI, które okazały się najwyższe rdr od 6 lat.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w maju wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,8 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano 0,2 proc. mdm i 2,8 proc. rdr.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,2 proc. mdm i 2,2 proc. rdr., równo z konsensusem.

W kwietniu zasadniczy wskaźnik CPI wzrósł o 0,2 proc. mdm, a rdr wzrósł o 2,5 proc. rdr. Bazowy CPI w marcu wyniósł 0,1 proc. mdm i 2,1 proc. rdr.

Warto jednak dodać, że CPI nie jest wskaźnikiem zasadniczym dla Fed. Jest nią miara PCE.

Kolejnym istotnym tematem posiedzenia będzie ocena przez Fed sytuacji na rynku pracy. Analitycy podają, że najprawdopodobniej projekcja stopy bezrobocia zostanie zrewidowana w dół, bo poziom 3,8 proc., prognozowany do tej pory przez Fed na koniec roku, został osiągnięty już w maju. Rynki będą też przyglądać się długookresowej prognozie bezrobocia, co może zawierać sugestie dot. neutralnej stopy bezrobocia zakładanej przez Fed.

W kolejce EBC i Bank Japonii

W czwartek poznany decyzję EBC dot. głównych parametrów polityki pieniężnej. Podwyżka stóp proc. nie będzie głównym punktem posiedzenia. Rynki natomiast będą wsłuchiwać się w komunikację dot. zakończenia programu QE przez bank.

Obecnie rynki spodziewają się końca programu skupu aktywów jeszcze w 2018 roku, szczególnie po sugestiach na ten temat w ubiegłym tygodniu przez Petera Praeta, członka i głównego ekonomistę EBC.

Część analityków wskazuje jednak, że gołębie skrzydło w EBC może być wzmacniane niepewnością polityczną związaną z nowym rządem we Włoszech.

W środę poznamy odczyty dot. produkcji przemysłowej w Strefie Euro (o godz. 11.00).

W piątek 15 czerwca zakończy się posiedzenie Banku Japonii.

Ofensywa Angeli Merkel

Rynki z uwagą śledzą posiedzenia najważniejszych banków centralnych świata i, w związku z tym, na dalszy plan zeszły kwestie napięć w międzynarodowej polityce handlowej.

Komisarz ds. handlu, Cecilia Malmstrom stwierdziła, że spodziewa się amerykańskich ceł na europejskie samochody jesienią 2018 roku. Dodała, że UE jest gotowa nałożyć cła odwetowe na amerykańskie "taryfy" na aluminium i stal już w nadchodzącym tygodniu.

W ostrym tonie wypowiadała się 12 czerwca wieczorem o kwestiach handlu Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

"Bilans handlowy to staromodna miara. Gdyby uwzględnić usługi Stany Zjednoczone mają dużą nadwyżkę w relacjach handlowych z UE" - powiedziała na konwencji niemieckich chadeków w Berlinie kanclerz.

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3474,32 -0,04 0,39 -2,56 -2,35 -0,85
DAX Niemcy 12833,92 -0,07 0,03 -1,29 0,54 -0,65
FTSE 100 W.Brytania 7690,93 -0,17 -0,28 -0,44 2,54 0,04
CAC 40 Francja 5459,98 0,12 0,04 -1,48 3,77 2,77
IBEX 35 Hiszpania 9884,00 -0,31 0,94 -3,77 -9,17 -1,59
FTSE MIB Włochy 22171,38 0,23 1,67 -8,23 5,13 1,46
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejskie giełdy czekają na informacje z Fed i EBC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!