Europie potrzebny jest nowy traktat

Europie potrzebny jest nowy traktat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Traktat Lizboński nie nadąża za wydarzeniami i w ciągu najbliższych kilku lat Europa będzie musiała pokusić się o nowy traktat - uważa w rozmowie z wnp.pl Danuta Huebner, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodnicząca Komisji ds. rozwoju regionalnego. Zwraca również uwagę, że wzmocnienie roli strefy euro jest nieuchronne.

Unia się cały czas zmienia. W którą stronę pójdą te zmiany, czy będą miały charakter zmian traktatowych, a jeśli tak, to czy możemy oczekiwać dalszego wzmocnienia Parlamentu Europejskiego, tak jak to miało miejsce w Traktacie Lizbońskim, czy wzmocnienia kompetencji strefy euro?

- Nie ulega wątpliwości, że Europa przyszłości to Europa, w której coraz większą rolę odgrywa rolę odgrywa koncentracja na strefie euro. Będą wprowadzane kolejne reformy pogłębiające integrację w strefie euro, zakończą się np. prace nad unią bankową z której uzgodniono dopiero dwa pierwsze elementy. To nie jest złe.

Myślę, że w interesie Polski jest to, by strefa euro była silna, nawet gdy pozostajemy poza nią. Ona daje Europie bezpieczeństwo, stabilność i wzmacnia pozycje globalną, nie ma więc wątpliwości, że kierunek zmian Unii Europejskiej to wzmacnianie strefy euro. To jest wielkie wyzwanie dla państw pozostających poza tą strefą, takich jak Polska i dlatego wszystkie reformy strefy euro powinny być otwarte na kraje, które nie przyjęły jeszcze wspólnej waluty, żeby miały szanse wejścia w te nowe mechanizmy - być może na nieco innych zasadach. Chodzi o to, by te ścieżki integracji się nie rozchodziły.

Będzie zatem nowy traktat?

- Należę do tych, którzy uważają, że Europa dojrzewa powoli do nowego traktatu. Jest strasznie dużo reform wprowadzonych w związku z kryzysem, które muszą być skonsolidowane. Traktat Lizboński na nadążył za rozwojem wypadków, był przecież przygotowywany lata przed kryzysem. Oczywiście dzisiaj politycy mówią, że nie ma jeszcze apetytu na nowy traktat, że nikt nie chce tak radykalnych zmian, ale według mnie to jest kwestia paru lat i jestem przekonana, że nowy parlament Europejski wyłoniony po majowych wyborach będzie mocno naciskał na to, a by taki traktat się pojawił.

Już teraz można powiedzieć , że będzie to akt o zupełnie innej konstrukcji niż traktat lizboński. Podejrzewam, że nie będzie już w nim wymogu jednomyślności. Te kraje, które będą chciały go podpisać i ratyfikować staną się po prostu członkami tej nowej Europy, a to oznacza, że nikt nie będzie mógł zablokować wejścia tego nowego traktatu w życie. Wydaje mi się, że szykują się wielkie zmiany w Europie, także te instytucjonalne i Polska musi być dlatego bardzo aktywna.

A inne wyzwania?

- Przede wszystkim konkurencyjność gospodarki europejskiej. Wszystko to, co dotyczy reindustrializacji, którą zaczynamy, czyli zwiększenia efektywności przemysłu przetwórczego, a co dotychczas było trochę na marginesie rozwoju Europy. Drugi ważnym problem do rozwiązania to swoboda przepływu usług. Europa ma ciągle do wykorzystania wielki potencjał usług. Stosowna dyrektywa nie jest wprowadzana w życie, a tak naprawdę potrzebna jest nowa dyrektywa.

Europa musi się również skupić na promowaniu nowych czynników wzrostu, nowych mechanizmów napędzających rozwój gospodarczy. Ważny jest też powoli wykluwający się transatlantycki rynek, który powoli się wykluwa, to będzie potężna siła napędzająca wzrost, tworząca miejsca pracy i wzmacniająca konkurencyjność gospodarki europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europie potrzebny jest nowy traktat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!