PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europie potrzebny jest nowy traktat

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
08-05-2014 19:37
Europie potrzebny jest nowy traktat
Fot. Fotolia

Traktat Lizboński nie nadąża za wydarzeniami i w ciągu najbliższych kilku lat Europa będzie musiała pokusić się o nowy traktat - uważa w rozmowie z wnp.pl Danuta Huebner, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodnicząca Komisji ds. rozwoju regionalnego. Zwraca również uwagę, że wzmocnienie roli strefy euro jest nieuchronne.

Unia się cały czas zmienia. W którą stronę pójdą te zmiany, czy będą miały charakter zmian traktatowych, a jeśli tak, to czy możemy oczekiwać dalszego wzmocnienia Parlamentu Europejskiego, tak jak to miało miejsce w Traktacie Lizbońskim, czy wzmocnienia kompetencji strefy euro?
- Nie ulega wątpliwości, że Europa przyszłości to Europa, w której coraz większą rolę odgrywa rolę odgrywa koncentracja na strefie euro. Będą wprowadzane kolejne reformy pogłębiające integrację w strefie euro, zakończą się np. prace nad unią bankową z której uzgodniono dopiero dwa pierwsze elementy. To nie jest złe.

Myślę, że w interesie Polski jest to, by strefa euro była silna, nawet gdy pozostajemy poza nią. Ona daje Europie bezpieczeństwo, stabilność i wzmacnia pozycje globalną, nie ma więc wątpliwości, że kierunek zmian Unii Europejskiej to wzmacnianie strefy euro. To jest wielkie wyzwanie dla państw pozostających poza tą strefą, takich jak Polska i dlatego wszystkie reformy strefy euro powinny być otwarte na kraje, które nie przyjęły jeszcze wspólnej waluty, żeby miały szanse wejścia w te nowe mechanizmy - być może na nieco innych zasadach. Chodzi o to, by te ścieżki integracji się nie rozchodziły.

Będzie zatem nowy traktat?

- Należę do tych, którzy uważają, że Europa dojrzewa powoli do nowego traktatu. Jest strasznie dużo reform wprowadzonych w związku z kryzysem, które muszą być skonsolidowane. Traktat Lizboński na nadążył za rozwojem wypadków, był przecież przygotowywany lata przed kryzysem. Oczywiście dzisiaj politycy mówią, że nie ma jeszcze apetytu na nowy traktat, że nikt nie chce tak radykalnych zmian, ale według mnie to jest kwestia paru lat i jestem przekonana, że nowy parlament Europejski wyłoniony po majowych wyborach będzie mocno naciskał na to, a by taki traktat się pojawił.

Już teraz można powiedzieć , że będzie to akt o zupełnie innej konstrukcji niż traktat lizboński. Podejrzewam, że nie będzie już w nim wymogu jednomyślności. Te kraje, które będą chciały go podpisać i ratyfikować staną się po prostu członkami tej nowej Europy, a to oznacza, że nikt nie będzie mógł zablokować wejścia tego nowego traktatu w życie. Wydaje mi się, że szykują się wielkie zmiany w Europie, także te instytucjonalne i Polska musi być dlatego bardzo aktywna.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP