XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Europoseł Olbrycht: więcej wymogów przy uzyskiwaniu funduszy regionalnych

Europoseł Olbrycht: więcej wymogów przy uzyskiwaniu funduszy regionalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Korzystanie z funduszy regionalnych UE w najbliższych latach będzie wymagać więcej profesjonalizmu i dokładności od ich odbiorców - uważa europoseł PO Jan Olbrycht. Jego zdaniem skończy się czas spektakularnych projektów, jak np. popularne w Polsce aquaparki.

W środę komisja rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego ma głosować nad wynegocjowanym z rządami i KE pakietem regulacji, które opisują, jak w ciągu najbliższych siedmiu lat wydawane będą pieniądze na unijną politykę spójności. Z nowego budżetu UE na lata 2014-2020 na ten cel trafić ma 325,1 mld euro. Polsce, która jest największym odbiorcą tych funduszy, przypadnie 72,9 mld euro w ciągu siedmiu lat.

Według Olbrychta polityka spójności najbliższych siedmiu lat położy większy nacisk niż do tej pory na działania innowacyjne oraz efektywność energetyczną we wszystkich przedsiębiorstwach oraz budownictwie mieszkaniowym i publicznym. Pieniądze mają być wydatkowane w bardziej elastyczny sposób, umożliwiający przesuwanie niewykorzystanych środków z roku na rok, o co zabiegał europarlament w trakcie negocjacji budżetowych z rządami.

"Z jednej strony ma być większa elastyczność w korzystaniu z funduszy UE, a z drugiej strony stawiane są większe wymagania (...) Trzeba będzie dokładnie policzyć, ile kosztować będzie utrzymanie czegoś, co chcemy budować za pieniądze europejskie - powiedział Olbrycht dziennikarzom. - To wymaga naprawdę dobrej kadry, która dokładnie sprawdzi, czy projekt (inwestycji) ma sens, czy się opłaca i przyczyni do tworzenia miejsc pracy".

Z reguły nie będzie już możliwości finansowania z funduszu regionalnego UE dużych inwestycji w sektorach kultury, turystyki i sportu, jak np. duże hotele czy popularne w Polsce aquaparki, budowane przez gminy, które później mają kłopoty z utrzymaniem tych obiektów. Jak przyznał Olbrycht kryzys to nie czas na takie projekty.

W negocjacjach z Komisją Europejską i rządami eurodeputowani wprowadzili jednak do regulacji zmianę, która umożliwi finansowanie małych inwestycji kulturalnych, turystycznych i sportowych, pod warunkiem, że przeciwdziałają one wykluczeniu społecznemu.

Dzięki zabiegom polskich eurodeputowanych wśród priorytetów inwestycyjnych dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zapisano dystrybucję, magazynowanie i przesył energii - zarówno elektrycznej, jak i gazu. Według Olbrychta nie jest jeszcze przesądzone, czy zapis ten przejdzie w głosowaniu w komisji PE, jak również w październikowym głosowaniu plenarnym nad pakietem regulacji. Komisja Europejska, popierana przez liberałów i Zielonych w PE, proponowała, by priorytet ten dotyczył tylko energii elektrycznej, ale nie gazu.

Ważna z punktu widzenia Polski będzie też możliwość finansowania ze środków EFRR rozwoju i remontów systemu kolejowego. Co najmniej 5 proc. EFRR przeznaczone ma być na zrównoważony rozwój obszarów miejskich (obejmujących miasta i ich bezpośrednie otoczenie). Zarówno fundusz spójności, jak i rozwoju regionalnego wspierać będą inwestycje w ekologiczny transport miejski.

Wszystkie polskie regiony z wyjątkiem Mazowsza uważane będą za regiony mniej rozwinięte, które obowiązują łagodniejsze reguły wydatkowania unijnych środków. Mazowsze skorzysta zaś ze specjalnych rozwiązań dla regionów, które właśnie zmieniły status z regionu mniej rozwiniętego na bardziej rozwinięty, tak jak wschodnie landy w Niemczech. Dzięki temu zostanie potraktowane nieco łagodniej pod względem reguł wydawania pieniędzy, niż inne, bardziej rozwinięte regiony w UE.

Według przewodniczącej komisji rozwoju regionalnego PE Danuty Huebner (PO) regulacje dotyczące unijnej polityki spójności powinny zostać ostatecznie przyjęte przez Parlament Europejski w październiku. Nie we wszystkich sprawach negocjacje PE z rządami krajów UE i Komisją Europejską zostały już zakończone. Jedną z najtrudniejszych kwestii jest tzw. warunkowość makroekonomiczna, czyli powiązanie funduszy unijnych ze spełnianiem przez kraje warunków dyscypliny finansowej. W lutym przywódcy państw UE wprowadzili warunkowość ekonomiczną do porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu Unii, ale europarlament się na to nie zgadza.

Zdaniem Huebner warunkowość makroekonomiczna nie jest już konieczna, bo w minionych miesiącach wprowadzono w UE nowe pakiety rozporządzeń, które i tak wymuszają dyscyplinę finansową w krajach Unii (tzw. dwupak i sześciopak).

Nie uzgodniono również jeszcze tego, jak duże będą zaliczki dla państw członkowskich na projekty finansowane z funduszy unijnych. Na lutowym szczycie zaproponowano radykalną obniżkę tych zaliczek z poziomu około 10 proc. obecnie do zaledwie 1 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europoseł Olbrycht: więcej wymogów przy uzyskiwaniu funduszy regionalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!