FDP może ocieplić niemiecką politykę wobec Polski

FDP może ocieplić niemiecką politykę wobec Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koalicja CDU-SPD prowadziła politykę bardzo niekorzystną dla Polski; dzięki porażce SPD i powrotowi do parlamentu FDP rozsypuje się próba narzucenia Europie francusko-niemieckiego dyktatu i kompletnego zmarginalizowania Polski - twierdzi ekonomista dr Cezary Mech.

  • FDP, która ma wejść do nowej koalicji, nie jest zwolenniczką tego, żeby w różnej formie dopłacać do strefy euro, a więc do Francji i krajów południa Europy.
  • Zdaniem Cezarego Mecha FDP będzie też tonować działania antyamerykańskie.
  • Liberałowie z FDP opowiadają się za wygaszaniem subsydiów do zielonej energii.

Ponad trzy tygodnie temu w niemieckich wyborach parlamentarnych zwyciężyła koalicja CDU/CSU. Ponieważ dotychczasowy koalicjant chadeków - SPD - po wyborczej porażce postanowił przejść do opozycji, koalicja z FDP i Zielonymi jest jedynym sposobem na uniknięcie przyspieszonych wyborów.

"Wydaje się, że wynik niemieckich wyborów parlamentarnych jest bardzo pozytywny dla Polski. Oczekiwanie było bowiem takie, że układ CDU-SPD się utrzyma i będzie kontynuował politykę bardzo niekorzystną dla Polski, a więc opartą o sojusz z Francją, działania antyamerykańskie, dogadywanie się z Rosją" - powiedział PAP Cezary Mech.

W jego ocenie dotychczasowa współpraca Niemiec i Francji w kontrolowaniu UE spowodowała dużą nierównowagę w skali światowej i była oparta w zdecydowanym stopniu o antyamerykańskie podejście.

"Dlatego należy uznać, że polityka amerykańska była w znacznym stopniu skuteczna. Redukcji uległo napięcie na linii USA-Niemcy, co pozwoliło gospodarce niemieckiej szybko się rozwijać, najszybciej od 2011 roku - przewidywany jest wzrost o 2,1 proc. Ale też spowodowało, że te ugrupowania, które mogłyby zyskać na wszelkiego typu podejściu antyamerykańskim, poniosły porażkę. Największą poniosło SPD, a z drugiej strony nastąpiło ponowne wejście do gry FDP, które ma bardzo proamerykańskie stanowisko" - ocenił ekspert.

Jak dodał, "do konfrontacji amerykańsko-niemieckiej nie doszło, mimo że to Niemcy, a nie Chiny są głównym konkurentem USA, jeżeli chodzi o przewodnictwo w głównych technologiach".

Mech przypomniał, że FDP w poprzednim rozdaniu wypadło z parlamentu. "Teraz zabiegi amerykańskie przyniosły sukces FDP, a więc czynnika, który będzie tonował działania antyamerykańskie" - wskazał.

Jak powiedział, boom gospodarczy, który mamy na świecie związany jest z tym, że USA jednak nie dążą do raptownej wojny handlowej z Chinami i Niemcami, czego można było się obawiać po wygranej Donalda Trumpa. "Dzięki temu wzrost światowego PKB przyspieszył o 0,3 pkt. proc. Doszło do wyjątkowej sytuacji, w której wszystkie kraje OECD zanotowały wzrost. To jest trzeci taki przypadek w ciągu 50 lat" - argumentował Cezary Mech.

Jego zdaniem w rozmowach koalicyjnych FDP będzie zabiegać o to, by objąć resort finansów. "Jeżeli chodzi o strefę euro, FDP nie jest zwolenniczką tego, żeby w różnej formie dopłacać do strefy euro, a więc do Francji i krajów południa Europy. Mówi się nawet o tym, że FDP jest gotowa na to, by kraje południa Europy mogły nawet wyjść ze strefy euro. To powoduje, że nacisk na to, byśmy wbrew interesom Polski weszli do strefy euro, osłabnie" - uważa Mech.

Jeśli chodzi o Grecję to - według niego - możliwy jest scenariusz, w którym opuści ona strefę euro. "Dotychczas polityka niemiecka była taka, żeby pokazywać Grecji wielką pałkę i ją tą pałką dla przestrogi innych bić, niezależnie od tego, czy ona jest w stanie spłacić swoje długi, czy nie - niech umiera. Polityka amerykańska, a także FDP jest nieco inna - by pozwolić Grecji zbankrutować albo wyjść ze strefy euro, a więc pozbyć się tego olbrzymiego balastu" - wskazał.

Przyznał jednocześnie, że może to być negatywnie postrzegane przez rynki kapitałowe, ponieważ nagle może się okazać, że aktywa greckie będą w drachmie. "Z tego wynika stała ucieczka kapitału z Grecji, ponieważ wycena w euro jest zagrożona" - tłumaczył.

Zdaniem Cezarego Mecha istotne jest jednak również to, że Grecja odgrywa duże znaczenie w polityce amerykańskiej, ponieważ jest naturalną przeciwwagą dla Turcji. "Dlatego skończy się wytykanie i piętnowanie Grecji. Oczywiście bankructwo lub wyjście Grecji ze strefy euro odbędzie się kosztem zamożniejszej części tego społeczeństwa, jak i emerytów. Jednak tkwienie w obecnej sytuacji uniemożliwia Grecji jakąkolwiek racjonalną politykę gospodarczą. Podobnie jest z Włochami, dla których bycie w strefie euro oznacza bardzo powolną śmierć" - zaznaczył ekspert.

OZE straci wsparcie?


Jak zauważył, FDP chce znacząco obniżyć podatki. Podobne, choć łagodniejsze postulaty formułowała CDU. "Mają więc one teraz szansę na realizację. To pomoże w spełnieniu oczekiwań USA, które zawsze naciskały na to, by Niemcy zaczęły więcej wydawać, konsumować, ponieważ nierównowaga światowa związana jest z olbrzymią nadwyżką handlową Niemiec. Przy obecności w rządzie SDP kontynuowana byłaby dotychczasowa polityka. Podobnie jak konfrontacja gospodarcza z USA" - mówił Mech.

Ponadto dzięki porażce SDP nieskuteczna będzie próba narzucenia Europie francusko-niemieckiego dyktatu - uważa ekspert. "Cała ta polityka, która wydawała się rozpędzona, a spowodowałaby kompletne zmarginalizowanie Polski i krytykowanie jej jako niekonstruktywnego partnera, rozsypuje się" - ocenił Mech.

I kontynuował: "Rozbicie opartego na antyamerykanizmie tandemu niemiecko-francuskiego jest korzystne, ponieważ teraz wszelkiego typu działania będą mogły być temperowane przez nasze bardzo silne stosunki z USA. Może dojść nawet do sytuacji zaskakujących dla opinii publicznej ze strony polskiego rządu. Jego posunięcia będą odbierane jako wycofywanie się z pewnych postulatów, ale będzie to związane z polityką zakulisową, będzie to cena za zredukowanie innych zagrożeń".

Co do Nord Stream 2 - według eksperta - należy się spodziewać, że projekt ten "będzie odnosił coraz większe sukcesy, ale tylko na papierze". "Z jednej strony chodzi o nakłonienie Rosji do współpracy z koalicją amerykańsko-izraelską na Bliskim Wschodzie, a z drugiej do współdziałania z USA w polityce wobec Chin. Polska musi tu być ostrożna, aby ewentualne zrekompensowanie Rosji zmiany jej polityki nie odbyło się naszym kosztem. Z drugiej strony USA chcą teraz maksymalizować swoje zyski z konwencjonalnej energetyki poprzez wspieranie eksportu gazu. Dlatego wszelkie działania dotyczące Nord Stream 2 są w kontrze do amerykańskich interesów" - opisywał.

Za bardzo korzystne dla USA, ale także dla Polski Mech uznał to, że FDP opowiada się za wygaszaniem subsydiów do zielonej energii, włącznie z ulgami podatkowymi. "Dzięki temu zmaleje olbrzymi nacisk na wprowadzanie w Polsce energetyki jądrowej i innych bardzo drogich źródeł energii, kosztem naszego węgla. Wyzwaniem dla polskiej polityki jest to, by wykorzystać zmiany polityczne w Niemczech też w tym punkcie, w sytuacji kiedy ten punkt programu FDP może się jednak okazać +ofiarą+ koalicji z Zielonymi" - wskazał.

"Dzięki wynikom niemieckich wyborów należy się spodziewać obniżenia napięcia amerykańsko-niemieckiego oraz osłabienia sojuszu niemiecko-francuskiego. Wydaje się, że Polska, jeśli chodzi o kwestie polityczne, będzie beneficjentem takiego rezultatu. Niemcy prawdopodobnie zdecydują się na to, by kontynuować transfery do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a przecież wszystko wskazywało, że naszym kosztem będzie się wzmacniał sojusz Niemiec i Francji, a my będziemy przysłowiowym +chłopcem do bicia+" - podsumował Cezary Mech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: FDP może ocieplić niemiecką politykę wobec Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!