XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Fed nie widzi sygnałów formowania się bańki na rynkach akcji

Fed nie widzi sygnałów formowania się bańki na rynkach akcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na amerykańskich giełdach akcji nie widać sygnałów formowania się bańki spekulacyjnej - powiedział w środę prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke. Szef Fedu ocenił, że kryzys cypryjskiego systemu bankowego nie stanowi zagrożenia dla gospodarki i systemu finansowego USA.

Fed monitoruje sytuację na Cyprze.

"Obecnie nie widać jednak większego zagrożenia dla amerykańskiego systemu finansowego lub amerykańskiej gospodarki" - powiedział Bernanke na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowego posiedzenia FOMC.

"Problemy pojawić mogą się tylko wtedy, gdyby run na banki okazał się zaraźliwy i w innych krajach zaczęłoby spadać zaufanie" - dodał.

Bernanke oświadczył, że Fed nie dostrzega sygnałów formowania się bańki na rynkach akcji w USA. "Nie sądzę, żeby wzrosty na rynku akcji stanowiły zaskoczenie, szczególnie, że optymizm co do kondycji gospodarki wzrósł oraz że zyski spółek znacznie wzrosły" - powiedział.

Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni oczekują, że gospodarka USA powróci do umiarkowanego wzrostu po słabym IV kw. 2012 r.

"W ostatnich miesiącach widoczne są sygnały poprawy warunków panujących na rynku pracy, stopa bezrobocia pozostaje jednak wysoka" - napisano w oświadczeniu po posiedzeniu FOMC.

Rezerwa Federalna oceniła również, że dane napływające z gospodarki USA w ostatnim czasie sugerują, iż powróci ona do wzrostu po przerwie z końca ubiegłego roku.

Fed zdecydował w środę o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego. Fed skupuje obecnie co miesiąc aktywa warte 85 mld USD.

"Skup obligacji będzie kontynuowany do momentu osiągnięcia znacznej poprawy na rynku pracy w kontekście stabilności cen" - napisano w oświadczeniu.

Fed powtórzył w środę, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie" stopy procentowe, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.

Rezerwa Federalna oczekuje poprawy kondycji amerykańskiego rynku pracy w kolejnych latach. W ocenie większości członków FOMC pierwsza podwyżka stóp proc. w USA nastąpi w 2015 r. - wynika z nowej projekcji Fedu.

W ocenie amerykańskiego banku centralnego stopa bezrobocia w USA wyniesie średnio od 6,7 do 7,0 proc. w czwartym kwartale przyszłego roku oraz od 6,0 do 6,5 proc. w czwartym kwartale 2015 r.

Amerykańscy bankierzy centralni obniżyli nieznacznie prognozę wzrostu gospodarczego w USA. Nowa prognoza Fedu zakłada wzrost PKB w 2014 roku o 2,9 do 3,4 proc. Wcześniejsza prognoza amerykańskiego banku centralnego z grudnia mówiła o wzroście PKB o 3-3,5 proc. Wzrost w 2015 roku wyniesie w ocenie Fedu 2,9-3,7 proc. wobec 3-3,7 proc., o których mówiła wcześniejsza prognoza.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fed nie widzi sygnałów formowania się bańki na rynkach akcji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!