Federacja Konsumentów: 71 proc. Polaków posiada kartę płatniczą

71 proc. Polaków posiada jedną kartę płatniczą, a co piąta osoba posiada 2 lub więcej. Największą popularnością cieszą się karty debetowe - 61,5 proc., a 37,5 proc. badanych korzysta z karty płatniczej codziennie - wynika z raportu Federacji Konsumentów.

We wtorek na konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP Federacja Konsumentów przedstawiła wyniki raportu "Konsument w sieci transakcji płatniczej".

Przeprowadzone przez Federację badanie miało na celu poznanie preferencji i zwyczajów polskiego konsumenta w zakresie użytkowania kart płatniczych.

Pytani o sposób płatności w różnego typu placówkach handlowych respondenci wskazali, że najczęściej dokonują zakupów w sklepach typu supermarket czy dyskont (54,3 proc.), a także w małych sklepach osiedlowych (31,5 proc.). W supermarketach płatności dokonywane są częściej bezgotówkowo - 29,2 proc. osób przy dokonywaniu płatności zawsze korzysta z karty płatniczej. Z kolei w małych sklepach osiedlowych za zakupy klienci płacą gotówką.

Federacja na podstawie badania oceniła, że 1/3 ludzi nie pamięta, jakimi kartami można dokonać płatności. Ponad 50 proc. wskazało, że w większości sklepów można płacić za pomocą kart VISA.

Jak podkreśla Federacja, "z punktu widzenia wydawców kart istotny wydaje się wysoki procent wskazań konsumentów - ich negatywnych reakcji na podniesienie opłat za wypłatę z bankomatu".

Respondenci zostali poproszeni o wskazanie czynników decydujących o wyborze banku, w którym mają swój rachunek. Dwoma najważniejszymi czynnikami okazały się: wysokość opłat za prowadzenie konta oraz brak opłat za wypłaty z bankomatów. Jeśli natomiast bank miałby wprowadzić opłaty za wypłacanie pieniędzy z bankomatu lub podwyższyć te już istniejące 43,1 proc. ankietowanych zadeklarowało, że będzie rzadziej wypłacać gotówkę, a 42,1 proc. poszuka oferty z bezpłatnymi wypłatami.

"To, że konsumenci zwracają uwagę na opłaty związane z rachunkiem bankowym, świadczy o coraz rozsądniejszych wyborach konsumentów. Wiąże się to jednak z koniecznością zwracania przez banki większej uwagi na konkurencyjność ofert" - ocenia w raporcie Konfederacja.

Gdy w danym sklepie nastąpi odmowa przyjęcia karty płatniczej to 55 proc. osób zapłaci gotówką, 40 proc. zacznie robić zakupy w innym sklepie, a 30 proc. zrezygnuje całkowicie z zakupu. Z kolei gdy zostanie wprowadzona dodatkowa opłata za korzystanie z kart płatniczych aż 40 proc. respondentów przestanie kupować w danym sklepie, a 33 proc. ograniczy płatność kartą.

W badaniu wzięło udział blisko 1,5 tys. osób, z czego 57,9 proc. stanowiły kobiety. Największą grupę respondentów stanowiły osoby mieszkające w miastach od 20 do 99 tys. mieszkańców (było to 25 proc.).

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Federacja Konsumentów: 71 proc. Polaków posiada kartę płatniczą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!