Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw i przedsięwzięć inwestycyjnych

Autor: wnp.pl
02-02-2017 09:10 |  aktualizacja: 02-02-2017 09:09
Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw i przedsięwzięć inwestycyjnych

Biuro EY w Katowicach przy ul. Francuskiej 36

Grzegorz Cywiński, Dyrektor w Dziale Doradztwa Transakcyjnego EY

Jednym z kluczowych czynników determinujących zdolność przedsiębiorstw do funkcjonowania oraz rozwoju w gospodarce rynkowej jest kapitał. O znaczenie zasobów finansowych w działalności przedsiębiorstwa zapytaliśmy Grzegorza Cywińskiego, dyrektora w Dziale Doradztwa Transakcyjnego EY w Katowicach.

Jakie działania polscy przedsiębiorcy postrzegają dziś jako kluczowe wyzwania warunkujące dalszy rozwój ich biznesu? Jakie znaczenie w planowaniu rozwoju ma wybór strategii finansowej przedsiębiorstwa?
- W dzisiejszych realiach gospodarczych przedsiębiorstwa stają przed szeregiem wyzwań. Obejmują one m.in. decyzje dotyczące inwestycji oraz dalszego rozwoju, sposobu finansowania wzrostu czy wyboru potencjalnych partnerów. Zwłaszcza zapewnienie odpowiedniego finansowania nabiera szczególnego znaczenia w obecnym otoczeniu rynkowym, które charakteryzuje się ograniczoną przewidywalnością i staje się coraz bardziej zmienne. W konsekwencji, jednym z kluczowych zadań stawianych dziś menadżerom jest zapewnienie zarządzanym przez nich przedsiębiorstwom zdywersyfikowanych i dostosowanych do ich potrzeb strumieni finansowania. Dobór odpowiednich źródeł finansowania oraz efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów kapitałowych jest jednym z fundamentalnych aspektów funkcjonowania firmy, niezależnie od jej wielkości, etapu rozwoju, formy prawnej czy branży, w której dany podmiot funkcjonuje. Ostatnie badania Narodowego Banku Polskiego wskazują, że pomimo spadku liczby firm uważających wysoki koszt kredytowania za barierę rozwoju, głównym źródłem finansowania inwestycji nadal pozostają środki własne. Stanowią niemal 48% wszystkich źródeł finansowania. Dalej, 27% inwestycji finansowanych jest za pomocą kredytu, a pozostałe formy finansowania stanowią ok. 25% środków wykorzystywanych przez przedsiębiorców.

Czy dla przedsiębiorstwa bardziej korzystne jest, by korzystało z własnych środków, czy pozyskało również finansowanie zewnętrzne?

- Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z pewnością finansowanie działalności tylko przy wykorzystaniu środków własnych może wydawać się dla przedsiębiorstwa najbezpieczniejsze. Nie trzeba bowiem spełniać warunków przedstawianych przez instytucje finansowe czy partnerów, którzy przekazują do dyspozycji spółki kapitał. Paradoksalnie, zachodzące w otoczeniu zewnętrznym dynamiczne procesy gospodarcze niejednokrotnie skutkują sytuacją, w której dostęp do finansowania zewnętrznego może być ograniczony w momentach, gdy jest ono najbardziej potrzebne, by bez znaczących ograniczeń kontynuować działalność operacyjną. Bardzo ciekawie wygląda inna statystyka prezentowana przez NBP, dotycząca poziomu inwestycji planowanych w najbliższych 3 latach. Zgodnie z tymi danymi, największy odsetek firm zakładających brak inwestycji, pomimo, że są one potrzebne, odnotowano w grupie podmiotów prognozujących najsłabsze perspektywy rozwojowe w analizowanym okresie. Takie wyniki wskazują na sytuację, w której spółki byłyby zainteresowane prowadzeniem inwestycji, jednak z uwagi na ograniczenia kapitałowe, nie decydują się na ich realizację.
Grzegorz Cywiński, Dyrektor w Dziale Doradztwa Transakcyjnego EY  

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP