XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Finansowe ramię planu Junckera

Finansowe ramię planu Junckera
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Potrzeby inwestycyjne Polski są większe, niż możliwości pokrycia ich z pomocy bezzwrotnej. Dlatego już teraz należy sięgać po środki z mechanizmu EFSI i powoli przyzwyczajać się do unijnej pomocy zwrotnej. To jeden z tematów, który zostanie pogłębiony podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI) poinformował, że - według stanu na 12 kwietnia br. - wstępnie zatwierdził 220 projektów inwestycyjnych spełniających kryteria, które otrzymają dofinansowanie łącznej wartości 10,2 mld euro.

Zgłosiło je 25 (spośród 28) unijnych krajów, a najwięcej dotyczyło dofinansowania projektów z sektora MŚP (34 proc.), energetyki (27 proc.), transportu (16 proc.) oraz ochrony środowiska i klimatu (9 proc.).

Te zadania przyczynią się - wraz z wkładem własnym - realizacji do inwestycji wartości ponad 82 mld euro.

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych

EFSI jest finansowym ramieniem Planu inwestycyjnego dla Europy, przyjętego w listopadzie 2014 r., zgodnie z inicjatywą tzw. planu Junckera (przewodniczącego KE). Dotyczy okresu 2015-17.

Poprzez takie finansowe wsparcie UE ma odzyskać wigor, uporać się z problemem niskiego poziomu inwestowania krajów członkowskich, a w efekcie - ożywić w nich wzrost gospodarczy i zmniejszyć m.in. wysokie bezrobocie, szczególnie wśród osób młodych.

Zarazem, poprzez ustalone kryteria pomocy finansowej, mają być realizowane inwestycje ukierunkowane na zwiększenie konkurencyjności Europy.

Cele te mają zostać osiągnięte przez: utworzenie wspomnianego EFSI, wzmocnienie wsparcia technicznego dla projektów inwestycyjnych oraz poprawę otoczenia regulacyjnego, w tym eliminację barier utrudniających realizację przedsięwzięć inwestycyjnych.

Rozporządzenie UE w sprawie wdrożenia planu inwestycyjnego i jej elementów weszło w życie 4 lipca 2015 r.

Mechanizm

Finansowanie planu Junckera opiera się na mechanizmie gwarancji KE oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Jego kwota wyjściowa to 21 mld euro. Ale gwarancje mają umożliwić akcję kredytową EBI o wartości ponad 60 mld euro.

Z kolei kwota ta - poprzez zaangażowanie dodatkowego kapitału - ma zapewnić realizację inwestycji (w latach 2015-17) o wartości 315 mld euro.

Jak z tego wynika, wsparcie EBI jest formą instrumentu zwrotnego, a nie dofinansowaniem bezwrotnym.

Udzielane jest jednak na preferencyjnych warunkach w postaci kredytu, pożyczek, długu podporządkowanego czy wykupu udziałów. Według wstępnych szacunków oprocentowanie kredytu, także wieloletniego, nie powinno wynosić więcej niż 2-3 proc., a w niektórych segmentach (innowacyjne projekty) - będzie jeszcze niższe.

EFSI, którego gestorem jest Europejski Bank Inwestycyjny, ma szybko reagować na potrzeby finansowania w tych obszarach, w których występuje brak alternatywnych źródeł finansowania albo są one niedostępne. Właśnie obecność banku i procedura zatwierdzania projektów do finansowania mają zapewnić, że uzyskają one klauzulę najwyższego wsparcia.

Plan Junckera dla Polski

W połowie kwietnia Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło akcję informacyjną o praktycznych aspektach korzystania ze wsparcia EFSI. Jej przedstawiciele spotkali się kolejno z reprezentantami 40 największych państwowych firm (14 kwietnia), a następnie samorządów oraz przedsiębiorców prywatnych i ich organizacji..

MR przypomina, że potrzeby inwestycyjne Polski są większe, niż możliwości pokrycia ich z pomocy bezzwrotnej. Dlatego już teraz należy sięgać po środki z mechanizmu EFSI i powoli przyzwyczajać beneficjentów do unijnej pomocy zwrotnej.

Z informacji MR wynika, że projekty inwestycyjne, zgłaszane przez administrację rządową, samorządową i spółki skarbu, o wartości kosztorysowej ponad 25 mln zł, mogą korzystać z 50 proc. dofinansowania.

Z kolei wsparcie dla małych i średnich firm będzie udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz banki komercyjne, które zawarły umowy gwarancyjne bezpośrednio z podmiotami z grupy EBI lub z BGK.

Środki Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych mają być również potencjalnym źródłem finansowania inwestycji, jakie będą ujęte w rządowym Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Ich wstępna lista ma zostać opracowana do końca kwietnia.

Z informacji wiceministra rozwoju Witolda Słowika wynika, że dotychczas decyzję o dofinansowaniu z EFIS uzyskał jeden polski projekt dotyczący infrastruktury i innowacji.

Praktyczne informacje

Projekty uzyskujące wsparcie EFSI muszą być opłacalne ekonomicznie i technicznie, spójne z politykami UE i maksymalizować mobilizację kapitału publicznego i prywatnego.  Projekty można składać na stronie EPPI (Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych).

Więcej na ten temat podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

Polecamy uwadze sesję: "Plan Inwestycyjny dla Europy - nowe rozwiązania w zakresie finansowania przedsiębiorstw", która odbędzie się 19 maja 2016 r. w godz. 9.30-11.00.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Finansowe ramię planu Junckera

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!