Finansowe wsparcie dla krajów Europy Śrd. i Płd.-Wsch.

Trzy czołowe międzynarodowe instytucje finansowe wesprą kraje Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, w tym Polskę, sumą ponad 30 mld euro w latach 2013-14, by pobudzić gospodarczy wzrost i złagodzić skutki kryzysu w strefie euro.

Instytucje te: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), Bank Światowy oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) poinformowały w czwartek w komunikacie o tym wspólnym planie działania.

Ze środków tych skorzystają Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Kosowo, Macedonia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja Słowenia i Węgry.

Jest on wzorowany na wcześniejszym planie zrealizowanym przez te instytucje po kryzysie finansowym 2008/09. W latach 2009-10 kraje Europy Środkowej otrzymały dzięki tej inicjatywie 24,5 mld euro.

Nowy plan ma nieco inne założenia. Jego celem jest wsparcie sektora publicznego i prywatnego, w tym rozwoju infrastruktury, inwestycji firm i lokalnych instytucji finansowych - napisano w komunikacie.

"Nowe źródła finansowania będą wymiernym wsparciem dla wzrostu, finansując restrukturyzację, konsolidację i dywersyfikację gospodarki, jak również wzmacniając jej konkurencyjność w dłuższym okresie poprzez większą dostępność długookresowego kredytu, wkład kapitału własnego tam, gdzie to konieczne i możliwe, finansowanie eksportu i wsparcie dla reformy polityki" - podkreślono w komunikacie.

Wkład EIB wyniesie 20 mld euro, Banku Światowego 6,5 mld euro, a EBOiR-u 4 mld euro. Oprócz finansowania państwom objętym planem oferowana będzie też pomoc w zakresie doradztwa.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Finansowe wsparcie dla krajów Europy Śrd. i Płd.-Wsch.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!