Firma Trumpa mogła angażować się w pranie brudnych pieniędzy

Firma Trumpa mogła angażować się w pranie brudnych pieniędzy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z protokołu zeznań złożonych przez współzałożyciela Fusion GPS, Glenna Simpsona przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów wynika, że firma Donalda Trumpa mogła brać udział w praniu brudnych pieniędzy z udziałem Rosjan - ujawnił w czwartek szef tej komisji.

  • Waszyngtońska firma Fusion GPS została zaangażowana przez prawnika reprezentującego kampanię prezydencką rywalki Trumpa w wyborach z 2016 r. Hillary Clinton i Krajowy Komitet Partii Demokratycznej - Marca E. Eliasa.
  • Na jego polecenie Fusion GPS zajęła się poszukiwaniem powiązań Trumpa i osób z otoczenia prezydenta z Kremlem.
  • Do wykonania tego zadania firma zatrudniła byłego funkcjonariusza brytyjskiego wywiadu Christophera Steele'a, który jest powiązany z FBI i środowiskiem wywiadu USA.

"Protokół ujawnia poważne zarzuty dotyczące możliwego angażowania się firmy Trump Organization w proceder prania brudnych pieniędzy przy współudziale obywateli rosyjskich, co opisał też b. główny strateg Białegpo Domu, Steve Banon w wywiadzie, jakiego udzielił autorowi książki "Fire and Fury: Inside the Trump White House" - zaznaczył w swym oświadczeniu szef komisji ds. wywiadu Adam Schiff.

Komisje ds. wywiadu Izby Reprezentantów oraz Senatu od kilku miesięcy badają czy Rosja ingerowała w przebieg zeszłorocznych wyborów prezydenckich. Starają się też wyjaśnić, jakiego rodzaju powiązania istniały pomiędzy sztabem wyborczym Donalda Trumpa a przedstawicielami Kremla.

Schiff, który z ramienia Partii Demokratycznej jest współprzewodniczącym komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów i kieruje jej pracami wspólnie z Mikem Conawayem z GOP, opublikował swe oświadczenie w czwartek.

Odniósł się w nim m.in. do opublikowanej niedawno książki Michaela Wolffa "Fire and Fury: Inside the Trump White House", w której zostały przytoczone wypowiedzi b. współpracownika Trumpa Steve'a Bannona dotyczące m.in. spotkanie Donalda Trumpa juniora i czołowych przedstawicieli sztabu wyborczego jego ojca w Trump Tower, podczas którego rosyjska prawniczka miała oferować kompromitujące informacje o kandydatce Demokratów w wyborach prezydenckich Hillary Clinton.

W spotkaniu uczestniczył też zięć obecnego prezydenta Jared Kushner i ówczesny szef sztabu Trumpa Paul Manafort. Bannon, którego Wolff cytuje obszernie w swej książce, powiedział, że spotkanie z rosyjską prawniczką było "zdradzieckie" i "niepatriotyczne", a ponadto, że o takim wydarzeniu należało "natychmiast poinformować FBI".

Bannon był bardzo bliskim współpracownikiem i doradcą Trumpa podczas kampanii wyborczej, a potem w Białym Domu. Stanowisko stracił w sierpniu. Jego stosunki z prezydentem układały się dobrze nawet po odejściu z administracji, ale zmieniło się to radykalnie po ukazaniu się książki Wolffa. Publikacja spotkała się z dezaprobatą Trumpa, który podważył wiarygodność zawartych w niej informacji.

Za niewiarygodne zostały też uznane przez Trumpa rewelacje zawarte w dokumentacji opracowanej przez firmę zrzeszająca dziennikarzy śledczych i detektywów - Fusion GPS.

Osobisty adwokat prezydenta USA Donalda Trumpa Michael Cohen złożył we wtorek dwa pozwy o zniesławienie: przeciw portalowi BuzzFeed, który opublikował dossier nt. powiązań między Trumpem a Rosją a także przeciw firmie detektywistycznej Fusion GPS odpowiedzialnej za jego przygotowanie.

Prawnik w obydwu pozwach wskazał, że dossier jest pełne niepotwierdzonych zarzutów istnienia zmowy pomiędzy członkami kampanii prezydenckiej Trumpa a rosyjskimi agentami. Opublikowany przez BuzzFeed dokument ma zawierać "nieprawdziwe i

Waszyngtońska firma Fusion GPS została zaangażowana przez prawnika reprezentującego kampanię prezydencką rywalki Trumpa w wyborach z 2016 r. Hillary Clinton i Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (DNC) - Marca E. Eliasa. Na jego polecenie Fusion GPS zajęła się poszukiwaniem powiązań Trumpa i osób z otoczenia prezydenta z Kremlem. Do wykonania tego zadania firma zatrudniła byłego funkcjonariusza brytyjskiego wywiadu Christophera Steele'a, który jest powiązany z FBI i środowiskiem wywiadu USA.

Wcześniej działania Fusion GPS dotyczące Trumpa były finansowane przez nieokreślonego klienta z Partii Republikańskiej. Clinton wraz z DNC finansowali Fusion GPS poprzez kancelarie Eliasa prawie do dnia wyborów - do końca października 2016 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firma Trumpa mogła angażować się w pranie brudnych pieniędzy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!