Firmy ukrywają swoje dane. Grozi nam powtórka afery Amber Gold?

Firmy ukrywają swoje dane. Grozi nam powtórka afery Amber Gold?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tylko niewiele ponad połowa spółek w Polsce regularnie składa roczne sprawozdanie finansowe ze swojej działalności do Krajowego Rejestru Sądowego. Tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

- Z naszych analiz wynika, że roczne sprawozdania finansowe z działalności składa 58 proc. podmiotów do tego zobowiązanych. Jest to jeden z wielu obowiązków, który jest nałożony na przedsiębiorców i nie wszyscy chcą go realizować. Powinność ta związana jest również z kosztami, które przedsiębiorca musi ponieść: 290 zł za złożenie sprawozdania finansowego. Nie wszystkie firmy są również zainteresowane, żeby dzielić się wiedzą o swojej kondycji finansowej – mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.



Obawa przed wykorzystaniem danych przez konkurencję

Zgadza się z tym Jarosław Dac, partner w firmie doradczej EY. Jak mówi, niektóre firmy świadomie unikają składania sprawozdań do KRS. Tak było też w przypadku Amber Gold.

- Firmom wydaje się, że może to być wykorzystywane przeciwko nim przez ich konkurencję. Co może mieć miejsce w przypadku mniejszych podmiotów - uważa ekspert EY. - Z drugiej strony nie ma też dużych sankcji za niespełnienie tego obowiązku. Zgodnie z ustawą o rachunkowości ci, którzy nie składają sprawozdań finansowych, podlegają karze grzywny i karze pozbawienia wolności. Aczkolwiek nie widziałem, żeby istotne konsekwencje z tego powodu były wyciągane wobec zarządów spółek, które nie wypełniają tego obowiązku - dodaje.

Brak transparentności w naszej gospodarce

Efektem jest brak transparentności w polskiej gospodarce, bo nie można uzyskać danych o sytuacji co drugiej firmy, dodaje prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

- Jeżeli takiej informacji nie posiadamy, ponosimy bardzo duże ryzyko, że dana firma będzie niewypłacalna, a to oznacza, że stracimy pieniądze, które tej firmie powierzyliśmy, towar bądź usługę, w jaką zainwestowaliśmy. Co roku blisko tysiąc podmiotów ogłasza upadłość. To jest grupa bardzo dużego ryzyka – wyjaśnia Nowrotek.

Zamiast ukrywać problemy, lepiej szukać pomocy

Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej, jak mówią eksperci, nie powinni jej ukrywać, lecz szukać wsparcia.

- Na rynku znajdują się instytucje, które chętnie takim podmiotom pomagają, czy jako inwestorzy, czy jako kredytodawcy. Zła sytuacja finansowa firmy nie oznacza, że nie znajdą się partnerzy, którzy chcą nam pomóc z niej wyjść. Warto się zatem na pewno dzielić swoimi informacjami – podkreśla Nowrotek.

Generowanie kosztów dla innych firm

Nieskładanie sprawozdań do KRS, nieujawnianie swoich danych, dla innych firm generuje koszty. Ci przedsiębiorcy, coraz częściej, by ich uniknąć, weryfikują swoich partnerów, a to kosztuje.

- Przedsiębiorcy więcej czasu spędzają nad sprawdzaniem, czy można z daną firmą zawrzeć transakcję. Z drugiej strony częściej się mylą i prowadzą interesy z podmiotami, które niekoniecznie są w stanie realizować swoje obowiązki, wynikające z umów – zaznacza ekspert EY.

Świadomość rośnie

Sytuacja powinna się jednak poprawić, bo świadomość bezpieczeństwa biznesu wśród firm, choć nieznacznie, to jednak rośnie.

- Ten czynnik będzie się poprawiał, dlatego że po pierwsze jest większa świadomość, po aferze z z Amber Gold, po drugie niektóre sądy bardziej naciskają na przedsiębiorców zobowiązanych do składania sprawozdań finansowych – mówi prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy ukrywają swoje dane. Grozi nam powtórka afery Amber Gold?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!