XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Firmy w Polsce uznają dostęp do finansowania za przeszkodę

Firmy w Polsce uznają dostęp do finansowania za przeszkodę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy w Polsce aż o 30 proc. częściej uznają dostęp do finansowania za poważną przeszkodę niż pozostałe firmy z regionu Europy i Azji Środkowej (CEA), chociaż sektor finansowy radzi sobie nieźle - wynika z zaprezentowanego we wtorek raportu Banku Światowego.

Martin Melecky, ekonomista BS, współautor raportu "Zyski i straty: poszukiwanie kompromisu na rzecz zrównoważonego wzrostu w Europie i Azji Środkowej" ocenił, że Polska w porównaniu z innymi rozwijającymi się krajami Europy i Azji Środkowej radzi sobie nieźle. "Istnieje jednak przestrzeń do poprawy dostępu do finansowania dla firm w Polsce. Szczególnie poprzez instrumenty rynku kapitałowego oraz kredyty dla małych i średnich firm" - poinformował Melecky.

W jego ocenie od ostatniego kryzysu sektor finansowy w Polsce i regionie częściowo się umocnił. "Oceniamy jednak, że w długim okresie banki nie dadzą rady same wspierać zrównoważonego wzrostu gospodarczego" - powiedział Melecky. Dodał, że z badań wynika, iż firmy w Polsce uznają dostęp do finansowania za poważną przeszkodę aż o 30 proc. częściej niż pozostałe firmy z regionu Europy i Azji Środkowej.

Zastępca dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej Narodowego Banku Polskiego Dobiesław Tymoczko komentując wyniki raportu powiedział, że polski sektor bankowy "był i jest odporny na szoki i jest absolutnie stabilny".

Raport stwierdza, że system finansowy w rozwijających się krajach Europy i Azji Środkowej jest dużo słabiej rozwinięty i zróżnicowany niż w sąsiadującej z tym regionem Europie Zachodniej czy regionach o podobnym poziomie zamożności. "Na przykład w rozwijających się krajach Europy i Azji Środkowej jedynie 38 proc. dorosłych osób korzysta z produktów oszczędnościowych w porównaniu ze średnią obejmującą wszystkie kraje rozwijające się świata na poziomie 54 proc. Jedynie kilka procent korzysta z produktów ubezpieczeniowych. Banki cieszą się tu też mniejszym zaufaniem niż gdzie indziej na świecie" - czytamy w raporcie.

"Zaufanie do banków musi wzrosnąć, konieczna jest też dywersyfikacja systemu finansowego, aby gospodarki mogły rozwijać się nadal w zrównoważony sposób. Reformy powinny ograniczać bariery dostępu do systemu finansowego tak, aby korzystało z niego jak najwięcej osób i firm - zaznaczył David Gould, ekonomista BS i współautor raportu.

Raport zaleca podjęcie konkretnych działań na rzecz zmniejszenia wysokiego wskaźnika niespłacanych kredytów, prowadzenia polityki makroostrożnościowej, poprawienia zarządzanie państwowymi bankami oraz upowszechnienia elektronicznych płatności.

W ocenie autorów raportu istnieją cztery aspekty rozwoju sektora finansowego, na które trzeba zwrócić uwagę: stabilność - mierzoną np. poprzez udział niespłacanych kredytów, efektywność - można ją poprawić redukując koszty, włączenie - sprzyjać mu będzie rozwijanie elektronicznych płatności oraz różnorodność - sprzyja jej rozwój i dywersyfikacja rynku kapitałowego.

Z raportu wynika, że w latach 90. poprzedniego stulecia szybki rozwój systemów finansowych krajów Europy i Azji Środkowej odbywał się głównie dzięki ekspansji sektora bankowego często finansowanego kapitałem zagranicznym. Taki model umożliwił firmom i gospodarstwom domowym dostęp do systemu, ale jednocześnie spowodował mniejszą efektywność i zwiększył podatność na wstrząsy. W konsekwencji region nie uniknął dwóch kryzysów bankowych - pod koniec lat 90. oraz w roku 2008.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy w Polsce uznają dostęp do finansowania za przeszkodę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!