Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

FOR: kosztowne zapowiedzi PO

Autor: wnp.pl (AS)
13-04-2017 15:46
FOR: kosztowne zapowiedzi PO
Fot. Shutterstock.com

Podczas debaty o wotum nieufności dla rządu lider PO Grzegorz Schetyna zaproponował rozszerzenie programu 500+ i wypłatę trzynastych emerytur. – To bardzo kosztowne rozwiązania – alarmuje w swojej analizie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Grzegorz Schetyna uzasadniając w Sejmie 7 IV 2017 wotum nieufności wobec rządu PiS przedstawił główne założenia programowe PO. Obok istotnych deklaracji ustrojowych (poszanowanie  Konstytucji,  odejście od centralizacji państwa na rzecz większej autonomii samorządów) w swoim wystąpieniu zapowiedział potencjalnie kosztowne zwiększenie skali programu 500+ oraz trzynaste emerytury. - Trzeba postawić pytanie, jak PO zamierza sfinansować zgłoszone przez Grzegorza Schetynę obietnice – twierdzą ekonomiści FOR. - Obie propozycje mogą być bardzo kosztowne – dodają.
- Objęcie wszystkich dzieci programem 500+ zwiększyłoby koszty tego programu o 18 mld zł, a wypłata trzynastych emerytur tylko dla osób pobierających emerytury z ZUS kosztowałaby rocznie prawie 10 mld zł. Wprowadzenie obu rozwiązań spowodowałoby wzrost deficytu finansów publicznych o prawie 30 mld zł (1,5 proc. PKB), do poziomu 4- 4,5 proc., a więc wyraźnie powyżej unijnego progu 3 proc. Tak silny wzrost deficytu przyspieszyłby i tak już niebezpiecznie szybkie narastanie długu publicznego – wyliczają eksperci FOR, dodając, że i bez realizacji tych propozycji sytuacja finansów publicznych w Polsce jest niedobra. - Kluczowym problemem jest utrzymujący się wysoki deficyt strukturalny, który tylko chwilowo jest maskowany poprzez zapaść wydatków inwestycyjnych oraz cykliczny wzrost wpływów podatkowych. Dobre wykonanie wpływów podatkowych  w pierwszym kwartale tego roku jest po części efektem czynników jednorazowych – przesunięcia zwrotów VAT na grudzień oraz przejścia z rozliczeń kwartalnych na miesięczne i nie może być podstawą do dalszego, trwałego zwiększania wydatków publicznych – podkreślają eksperci FOR.

FOR krytycznie odnosi się również, do przedstawionego przez lidera PO pomysłu pozostawienia samorządom udziału w podatku VAT. Zdaniem ekonomistów fundacji byłoby to jednak rozwiązanie nieefektywne i utrudniające egzekwowanie należności. Dodatkowo wprowadzenie takiego rozwiązania utrudniłoby unifikację systemu VAT w ramach UE. - Z tego powodu dalsze komplikowanie systemu podatkowego uważamy za niepotrzebne i mogące nieść za sobą negatywne skutki – podsumowują analitycy FOR.

Chwalą natomiast Grzegorza Schetynę za zapowiedzi  przywrócenie znaczenia konstytucyjnego  i niezależności takich instytucji jak Trybunał Konstytucyjny, prokuratura czy KRS.  Przypominają przy tym jednak, że w przeszłości działania PO i PSL dotyczące wyborów sędziów Trybunału Konstytucyjnego również stanowiły złamanie prawa. - Jego skala była nieporównywalnie mniejsza do działań PiS – dodają. - W sytuacji, gdy przedsiębiorca ma pewność, że władze danego kraju postępują zgodnie z Konstytucją, a ewentualne spory są rozstrzygane przez niezawisłe sądy, nie boi się inwestować i rozwija swoją działalność – podkreśla FOR.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 734 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP