PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

FOR: Rząd likwiduje drugi filar

Autor: wnp.pl (ASS)
29-10-2013 16:03

Rząd powinien wycofać się z nacjonalizacji 51,5 proc. aktywów OFE i zrezygnować z mechanizmu suwaka – rekomendują ekonomiści z Fundacji Obywatelskiego Rozwoju w swojej opinii do projektu ustawy zmieniającej funkcjonowanie drugiego filara systemu emerytalnego.

Rządowe propozycje w sprawie OFE są szkodliwe dla przyszłych emerytów, a w dłuższej perspektywie także nie pomogą również finansom publicznym - piszą w swojej opinii ekonomiści FOR Aleksander Łaszek, Dawid Samoń i Marek Tatała. - Te propozycje doprowadzą do obniżenia bezpieczeństwa emerytalnego poprzez marginalizację, a w średnim okresie likwidację, filaru kapitałowego. Stoi to w opozycji do pierwotnego osiągnięcia reformy z 1999 r. - bezpieczeństwu dzięki różnorodności, zaprzeczając zasadzie dywersyfikacji źródeł finansowania emerytur - podkreśla w swojej opinii FOR, zwracając uwagę na jedynie fiskalne motywy proponowanych zmian.
- Przedstawione zmiany mają na celu krótkookresowe polepszenie sytuacji sektora finansów publicznych kosztem dobrobytu obecnych i przyszłych pokoleń. W konsekwencji doprowadzi to do księgowego obniżenia oficjalnego (jawnego) długu publicznego oraz przyrostu długu ukrytego, który polskie społeczeństwo będzie musiało spłacać w przyszłości. Ponadto można sądzić, że uzyskane w ten sposób środki umożliwią rządowi odłożenie w czasie koniecznych reform finansów publicznych, a mogą posłużyć sfinansowaniu wyższych nieproduktywnych wydatków. W efekcie wzrostowi długu ukrytego nie będzie towarzyszył proporcjonalny spadek długu jawnego - oceniają ekonomiści.

- Szczególnie należy zwrócić uwagę, że w projekcie ustawy proponuje się obniżenie tylko progów ostrożnościowych w ramach nowej, stabilizującej reguły wydatkowej. Obniżony nie zostanie np. próg ostrożnościowy 55 proc. długu publicznego do PKB pomimo znaczącej obniżki poziomu długu jawnego poprzez nacjonalizację obligacyjnej części portfela OFE. Zapisane w nowej regule wydatkowej progi są dużo prostsze w obejściu i nie będą w sposób dostateczny ograniczać rozrostu wydatków publicznych. W konsekwencji oznacza to, że w ciągu najbliższych dwóch lat rząd będzie mógł wydać znacjonalizowane środki na bieżące potrzeby, a dług publiczny po tym okresie zbliży się do obecnych poziomów -dodaje FOR w swojej opinii.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

47 960 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 266 103 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 688 570 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.