Frances Fitzgerald zrezygnowała z funkcji wicepremiera Irlandii

Frances Fitzgerald zrezygnowała z funkcji wicepremiera Irlandii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Irlandii Frances Fitzgerald złożyła dymisję, co oddala na razie prawdopodobieństwo przyspieszonych wyborów, które groziłyby komplikacjami w zbliżających się rozmowach między Wielką Brytanią a Unią Europejską ws. brexitu.

  • Kryzys był pierwszym poważnym testem dla premiera Leo Varadkara, który urzęduje od czerwca.
  • Dymisja oddala widmo przedterminowych wyborów.
  • Irlandię czekają trudne rozmowy o ruchu granicznym z Irlandią Północną po brexicie.

Fitzgerald podała się do dymisji na kilka godzin przed głosowaniem w sprawie wotum zaufania, o które wnioskowała 24 listopada opozycyjna partia Fianna Fail.

Partie opozycyjne domagały się ustąpienia Fitzgerald od momentu ujawnienia nowych dokumentów na temat sprawy policjanta, który wskazywał na korupcję w policji w czasie, kiedy obecna wicepremier była ministrem sprawiedliwości.

Dokumenty opublikowane 27 listopada przez irlandzkie ministerstwo sprawiedliwości ujawniły, że Fitzgerald otrzymała trzy e-maile na temat wyższych rangą dowódców Garda Siochana ("straży pokoju" - irlandzkiej policji), którzy ustalali strategię wobec podnoszącego alarm policjanta, sierżanta Maurice'a McCabe'a.

"Zdecydowałam dzisiaj, że przekażę premierowi swoją rezygnację i ustąpię w trybie natychmiastowym" - podała Fitzgerald w oświadczeniu. Zaznaczyła, że w ten sposób przedkłada interes narodowy nad własną reputację. "Wierzę, że tę decyzję należy podjąć, aby uniknąć niepotrzebnych i potencjalnie destabilizujących wyborów powszechnych w tym historycznie rozstrzygającym czasie" - dodała.

Główna siła opozycyjna, Fianna Fail, która wspiera rząd mniejszościowy premiera Leo Varadkara, oświadczyła, że dymisja ta oznacza uniknięcie przedterminowych wyborów.

Kryzys polityczny w Irlandii wybuchł przed trudnym etapem rozmów o brexicie, po którym licząca 500 km granica między Irlandią a brytyjską Irlandią Północną będzie jedyną lądową granicą między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Wobec zagrożenia upadkiem rządu w tak trudnym momencie negocjacji Dublin zaczął ostrzej domagać się od Londynu szczegółowych wyjaśnień dotyczących tego, w jaki sposób zapewniony będzie swobodny przepływ ludzi i towarów na granicy z Irlandią Północną. Zagroził nawet zawetowaniem decyzji o podjęciu negocjacji gospodarczych z Wielką Brytanią, jeśli jego żądania nie zostaną spełnione. Utrudnienie jakichkolwiek procedur na tej granicy nie tylko miałoby bardzo niekorzystny wpływ na gospodarki obu krajów, ale też - jak podkreśliła agencja Reutera - stanowiłoby zagrożenie dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej.

Niektórzy deputowani Partii Jedności Irlandzkiej (Fine Gael), partii Varadkara, z którymi rozmawiała agencja Reutera, powiedzieli, że byli wściekli na podejście Varadkara i Fitzgerald do kryzysu, ponieważ od momentu jego wybuchu zmuszeni byli przez cztery dni do obrony wicepremier.

W piątek 24 listopada opozycyjna partia republikańska - Fianna Fail - złożyła wniosek o wotum nieufności wobec gabinetu Varadkara. Jego mniejszościowy rząd potrzebuje poparcia Fianna Fail, by móc efektywnie rządzić. W liczącym obecnie 158 deputowanych Zgromadzeniu Irlandii Fine Gael ma 50 posłów, a Fianna Fail - 44. Wniosek o wotum nieufności oznaczał też paraliż irlandzkich negocjacji w takich sprawach, jak utrzymanie otwartej granicy między Irlandią a Irlandią Północną czy gwarancje respektowania porozumienia wielkopiątkowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Członkowie opozycyjnej Partii Pracy i Sinn Fein oraz analitycy twierdzą, że w sytuacji, kiedy Fitzgerald ustąpiła, nadal prawdopodobne jest przeprowadzenie wyborów w najbliższych trzech lub czterech miesiącach.

Kryzys był pierwszym poważnym testem dla 38-letniego premiera, który w czerwcu objął urząd po Endzie Kennym. Varadkar cieszy się opinią człowieka mówiącego wprost i bywa porównywany do prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Kanady Justina Trudeau. Zachowanie Varadkara - jak pisze Reuters - mocno zaszkodziło jemu oraz jego partii i stosunkom z przeciwnikami z Fianna Fail.

W sondażu z 25 listopada Fine Gael uzyskała tylko jeden punkt przewagi nad Fianna Fail. Zdaniem bookmachera Paddy'ego Powera daje to Fianna Fail szansę na zdobycie większości mandatów w przyszłych wyborach.

Zdaniem politolog z University College Cork, Theresy Reidy, choć żadna z obu partii nie wyszła dobrze na kryzysie, bardziej zaszkodził on Fine Gael jako partii rządzącej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!