Francja stawia warunki wobec TTIP

Francja stawia warunki wobec TTIP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Francji Manuel Valls ostrzegł we wtorek, że trwające rozmowy o porozumieniu o wolnym handlu (TTIP) między UE a USA nie zakończą się sukcesem, jeśli nie zostaną spełnione warunki Francji dotyczące wysokich standardów zdrowia i środowiska.

"Chcę być bardzo jasny: (negocjacje) nie mogą się udać bez zagwarantowania, że poziom wymagań, jaki mamy we Francji w zakresie zdrowia i środowiska (...) zostanie utrzymany" - powiedział Valls podczas przemówienia na rządowej konferencji poświęconej środowisku naturalnemu.

"Dziś jesteśmy jeszcze bardzo daleko od tego" - podkreślił.

We Francji żywe są obawy, wyrażane głównie przez organizacje pozarządowe, że na skutek porozumienia TTIP ucierpi rodzima branża rolna, a w celu obniżenia kosztów dla producentów po obu stronach Atlantyku obniży się też standardy zdrowotne i środowiskowe, na czym ucierpią obywatele.

Również we wtorek francuski sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego Matthias Fekl, który odpowiada za negocjacje TTIP z ramienia Francji, ocenił, że perspektywa zawarcia porozumienia się oddala.

"Ani we Francji ani w Europie nie ma parcia, by podpisać byle co za wszelką cenę" - powiedział w telewizji RTL. Wyraził też przekonanie, że do porozumienia nie dojdzie w tym roku.

Z kolei przebywający w Hanowerze francuski minister gospodarki Emmanuel Macron postulował, by porozumienie było "całościowe, ambitne i nienarażające na szwank francuskich interesów". "Nie chodzi o nic pilnego" - dodał.

Planowane transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne (TTIP), jak oficjalnie nazywana jest przyszła umowa o wolnym handlu między Unią a USA, ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie.

TTIP docelowo ma wykraczać dużo dalej niż dotychczasowe porozumienia handlowe, polegające na redukcji stawek celnych. Umowa w swych założeniach przewiduje usunięcie barier regulacyjnych czy wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

Wartość wzajemnych obrotów handlowych między UE a Stanami Zjednoczonymi osiąga każdego dnia 2 mld euro. Komisja Europejska szacuje, że dzięki umowie handlowej z USA gospodarka Unii może zyskać 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB).

W 2013 roku Francja zagroziła zablokowaniem rozpoczęcia negocjacji handlowych z USA, domagając się wyłączenia z nich usług audiowizualnych.

Paryż obawia się, że liberalizacja handlu z USA w tym sektorze zagroziłaby tzw. wyjątkowi kulturalnemu, który pozwala państwom UE wprowadzać ograniczenia importu produktów branży filmowej, muzycznej i telewizyjnej, oraz otworzyłaby drogę do ekspansji potężnej amerykańskiej branży filmowej i muzycznej na europejskim rynku.

W tej sprawie osiągnięto jednak kompromis, który przewiduje, że usługi audiowizualne będą tymczasowo wyłączone z mandatu negocjacyjnego, później jednak również one będą przedmiotem rozmów, jeśli tylko Komisja Europejska przedstawi stosowną propozycję, którą zaakceptują wszystkie kraje UE.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francja stawia warunki wobec TTIP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!