"FT": Brexit oznaczać będzie straty dla londyńskiego City

"FT": Brexit oznaczać będzie straty dla londyńskiego City
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu ich kraju z UE, czyli tzw. Brexit, zaszkodziłaby poważnie interesom londyńskiego City, doprowadzając do ucieczki części międzynarodowych firm finansowych do strefy euro - pisze w poniedziałek brytyjski "Financial Times".

Londyńskie City, światowe centrum finansowe, "to jeden z niewielu obszarów, w których Zjednoczone Królestwo pozostaje niekwestionowanym globalnym liderem" - pisze "FT".

"Wielka Brytania ma dodatnie saldo w wymianie usług finansowych z zewnętrznymi partnerami, w tym z Unią Europejską. Około jednej czwartej brytyjskiego sektora finansowego jest związane z rynkiem unijnym, a jest to równowartość 2 proc. PKB. Dochodzi jeszcze do tego szerszy wachlarz usług profesjonalnych" związanych z finansami - wyjaśnia dziennik. Jeżeli Wielka Brytania straci choć jedną przewagę konkurencyjną w całej ofercie londyńskiego City, to dochodowość sektora będzie uszczuplona.

Zwolennicy Brexitu "utrzymują, że tak się nie stanie, a przy tym argumentują, że rynki pozaeuropejskie rosną szybciej niż UE". Ale gdyby Zjednoczone Królestwo wyszło z Unii, to zagraniczne firmy niepochodzące z Europy nie mogłyby już lokować swoich europejskich kwater głównych w Londynie i zarazem prowadzić swobodnego handlu z resztą krajów unijnych, bo utrudnieniem będą - między innymi - kwestie paszportowe i wizowe - tłumaczy "FT".

"A gdy te firmy zaczną przenosić swe biura do Paryża czy Frankfurtu, skala i zasięg ich operacji w Wielkiej Brytanii zacznie się kurczyć" - ostrzega dziennik finansowy.

"Jeżeli City ma prosperować, Wielka Brytania musi pozostać przy europejskim stole, budować porozumienia i bronić swego cennego terytorium" - konkluduje "FT".

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron od miesięcy próbuje wypracować porozumienie z UE, które pozwoliłoby mu prowadzić kampanię na rzecz pozostania w zreformowanej Wspólnocie. W ubiegłym tygodniu przywódcy UE dostali od szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska wynegocjowany z Londynem projekt dokumentu końcowego lutowego szczytu, który zawiera propozycje uzgodnień w czterech dziedzinach wskazanych przez Camerona.

Ostateczne porozumienie z Londynem spróbują wypracować przywódcy państw Unii na szczycie 18-19 lutego. Następnie na temat porozumienia wypowiedzą się Brytyjczycy w planowanym referendum, które zdaniem polityków może się odbyć już latem.

Z opublikowanego w piątek sondażu YouGov dla dziennika "The Times" wynika, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE popiera 45 proc. Brytyjczyków; to największe poparcie dla Brexitu od września 2015 roku. Za pozostaniem we Wspólnocie opowiedziało się 36 proc. ankietowanych, a 19 proc. nie wiedziało, jak zagłosowałoby w referendum lub czy w ogóle wzięłoby w nim udział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "FT": Brexit oznaczać będzie straty dla londyńskiego City

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!