Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fundusze unijne po Brexicie to wielka niewiadoma

Autor: WNP.PL (Adam Sofuł)
17-04-2017 08:30
Fundusze unijne po Brexicie to wielka niewiadoma
Fot. Shutterstock

Jednym z głównych punktów rozpoczynających się wkrótce negocjacji między UE a Wielką Brytanią w sprawie Brexitu będą pieniądze. To ważny wątek z polskiego punktu widzenia, bo chodzi o to, na ile jeszcze Wielka Brytania dołoży się do unijnego budżetu, którego Polska jest głównym beneficjentem.

Gdy brytyjska premier Theresa May złożyła wniosek o wszczęcie procedury wyjścia z UE na mocy 50 art. Traktatu UE, pierwszymi reakcjami były wyliczenia, o ile uboższy będzie budżet UE i – w domyśle jaką kwotę powinna wpłacić Wielka Brytania przed wyjściem z UE, aby dotrzymać wcześniejszych zobowiązań. Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker wspominał o 60 mld euro – tyle musieliby jego zdaniem wyłożyć Brytyjczycy, by rozwód przebiegł bezboleśnie z punktu widzenia budżetu UE.
Nie wiadomo jednak, czy strona unijna rzeczywiście takiej kwoty będzie się domagać. Stanowisko UE dopiero bowiem się rodzi. - Jesteśmy jeszcze na bardzo wstępnym etapie tej procedury. Praktyczne negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły - twierdzi wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. - Najprawdopodobniej do końca miesiąca Komisja Europejska określi zasady, na podstawie których zostanie sformułowany mandat negocjacyjny.

Jerzy Kwieciński przyznaje jednak, że jest ze strony UE oczekiwanie, żeby Wielka Brytania wychodząc z UE wywiązała się ze wszystkich swoich wcześniejszych zobowiązań, w tym dotyczących unijnego budżetu. Czy będzie to oznaczało spór o 60 mld euro? Niekoniecznie. Po pierwsze nie wiadomo, na ile dokładne są te wyliczenia. - Według naszych szacunków udział Wielkiej Brytanii w budżecie UE to średniorocznie ok. 7 mld euro - twierdzi Kwieciński. To i tak znaczący ubytek, a warto przypomnieć, że Polska jest „konsumentem” prawie jednej czwartej Funduszy Spójności.

Po drugie, jego zdaniem, mało prawdopodobne jest bezwzględne zerwanie przez Wielką Brytanię więzi handlowych z Europą. - Gdyby Wielka Brytania chciała korzystać z pewnych przywilejów np. dostępu w jakimś zakresie do europejskiego wspólnego rynku, to Unia Europejska z pewnością się na to nie zgodzi za darmo - tłumaczył Kwieciński. A to oznacza, że nadal będzie wpłacała do unijnego budżetu jakąś część składki. Czy to możliwe? Jak najbardziej. Już dziś do unijnej kasy dokładają się kraje należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a nie należące do UE. Np. Norwegowie w zamian za dostęp do jednolitego rynku wpłacają do budżetu 450 mln euro rocznie. To wprawdzie znacznie mniej niż Wielka Brytania, ale według zgrubnych wyliczeń, gdyby przeliczyć to na głowę przeciętnego obywatela, to Norweg płaci składkę tylko o niecałe 20 proc. niższą niż Brytyjczyk.

W praktyce zatem po finalizacji Brexitu Wielka Brytania zapewne wciąż będzie się dokładała do unijnej kasy, chociaż w mniejszym stopniu niż dotychczas. W jednej z wcześniejszych wypowiedzi wicepremier Mateusz Morawiecki przewidywał, że może skończyć się na składce o ok. 3 mld euro niższej niż obecna. To będzie już mniejszy ubytek w unijnym budżecie. Jak zostanie uzupełniony? Albo poprzez zwiększenie składki pozostałych krajów (czemu przeciwni są najwięksi płatnicy jak np. Niemcy, chociaż ich stanowisko nie jest już takie kategoryczne jak jeszcze kilka tygodni wcześniej), bądź poprzez cięcie wydatków z unijnego budżetu, co oznaczałoby jego renegocjację (czemu sprzeciwiają się najwięksi beneficjanci, tacy jak Polska).
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP