G. Kozłowski. MSZ: TTIP stwarza korzyści geopolityczne

G. Kozłowski. MSZ: TTIP stwarza korzyści geopolityczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Negocjowana właśnie umowa transatlantyckiego partnerstwa w dziedzinie handlu i inwestycji (TTIP) nie jest pierwszą próbą liberalizacji wymiany handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą. Wydaje się jednak, że jest to ostatni moment, w warunkach szybko rozwijających się krajów azjatyckich, w którym obie strony powinny nową umowę negocjować - mówi Grzegorz Kozłowski, dyrektor Departamentu Ameryki MSZ.



Umowa przyniesie przede wszystkim korzyści gospodarcze, zwiększając - według różnych analiz - PKB Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej pomiędzy 0,4 a 0,5 procent.

Czytaj także: Ekspert: kraje UE w różnym stopniu skorzystają z TTIP

Nic dziwnego, bowiem nastąpi zbliżenie dwóch największych gospodarek świata, mających nadal ponad połowę udziału w globalnych obrotach handlowych, pomiędzy którymi każdego dnia przepływają towary wartości 2,5 mld USD.

TTIP przyczyni się do poprawy warunków inwestowania. Patrząc z pozycji Polski, z jednej strony mamy wiodącą rolę BIZ (bezpośrednich inwestycji zagranicznych) ze Stanów Zjednoczonych, wynoszących ok. 30 mld USD, ale i nowy fenomen w naszych relacjach. Jeszcze niedawno polskie firmy miały niewielkich rozmiarów inwestycje w USA, ok. 20 mln dolarów, dziś przekraczają one 2 mld USD.

Jednak z umową TTIP wiążą się też korzyści geopolityczne i to w czterech wymiarach.

Po pierwsze, będzie ona drugą kotwicą współpracy transatlantyckiej, obok struktur NATO. Zwiąże Stany Zjednoczone z Europą, w warunkach zagrożenia jej flanki wschodniej i ograniczania obecności wojsk amerykańskich w Europie. Ma to znaczenie w relacjach z krajami trzecimi, przede wszystkim z Chinami i Rosją.

Po drugie, TTIP ma szansę zatrzymać dużą część uwagi biznesu amerykańskiego na Europie, bowiem od dłuższego jego zaangażowanie kieruje się na kraje regionu Pacyfiku. Ta zmiana kierunku jest o tyle istotna, że Stany Zjednoczone kończą z 11 krajami tamtego regionu negocjacje umowy o strefie wolnego handlu.

Po trzecie, umowa niesie szansę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Głębokie różnice cen energii pomiędzy USA a UE, w efekcie tamtejszej „rewolucji łupkowej”, powinny znaleźć rozwiązanie w postaci zniesienia przez USA obowiązującego od II wojny światowej embarga eksportu gazu i ropy naftowej.

Po czwarte, TTIP może być próbą określenia standardów współpracy gospodarczej dla wszystkich krajów, wobec braku uregulowań z martwej rundy Doha Światowej Organizacji Handlu.

Zobacz więcej wideo z VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!