XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

G20: Gospodarka zdrowieje, ale to nie koniec kryzysu

G20: Gospodarka zdrowieje, ale to nie koniec kryzysu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Globalna gospodarka zdrowieje, ale nie jest to jeszcze koniec kryzysu - głosi komunikat wydany w piątek na zakończenie szczytu G20 w Petersburgu. Strefa euro nareszcie przestała być głównym zmartwieniem G20 - skomentował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Za wcześnie na ogłoszenie końca kryzysu, ponieważ sytuacja wschodzących gospodarek jest niestabilna. Perspektywa zakończenia, może już w tym miesiącu, polityki luzowania ilościowego, którą prowadził amerykański bank centralny, czyli Fed, poważnie zagraża niektórym wschodzącym gospodarkom, ponieważ tani dolar stymulował ich wzrost - ogłosili liderzy G20 we wspólnym komunikacie.

Dyskusje na tematy ekonomiczne zostały podczas szczytu przyćmione przez debatę w sprawie konfliktu w Syrii - komentuje Reuters. O ile jednak sprawa Syrii stała się kwestią sporną, o tyle rozmowy na tematy gospodarcze "przebiegały w harmonijnej atmosferze" - pisze AFP.

Wyrazem tego stał się wspólny komunikat liderów G20, w którym pełno jest obietnic: wprowadzenia do końca 2015 roku automatycznej wymiany danych w celu wyrugowania oszustw podatkowych, wprowadzenia regulacji dotyczących parabanków oraz podjęcia wspólnej kampanii przeciw firmom uciekającym przed fiskusem.

Kraje G20, które wspólnie starały się zareagować w 2009 roku na wybuch kryzysu finansowego, teraz muszą sobie poradzić z sytuacją, w której różne państwa tej grupy wychodzą z zastoju w różnym tempie. Najszybciej rośnie gospodarka USA, sytuacja w Europie może się ustabilizować, ale kondycja wschodzących gospodarek może się pogorszyć, gdy Fed ograniczy swoją ekspansywną politykę monetarną.

Debata liderów G20 na temat kondycji globalnej gospodarki była wyrazem niepokoju o spowolnienie gospodarcze wśród krajów rozwijających się - komentuje Reuters.

Wprawdzie kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Afryka Południowa) uzgodniły, że utworzą wspólną, wartą 100 mld dol. rezerwę walutową na wypadek kryzysu bilansu płatniczego, ale - jak ocenia Reuters - jest to kropla w morzu potrzeb, zważywszy że dzienne obroty na giełdach walutowych sięgają bilionów dolarów. Ponadto rezerwa BRICS powstanie najwcześniej w przyszłym roku.

Chiny i Rosja, które mają nadwyżki w obrotach handlowych, krytykowały podczas szczytu Indie za brak reakcji na kolosalny deficyt na rachunku obrotów bieżących, który spowodował gwałtowną wyprzedaż indyjskiej waluty, pośród ogólnej ucieczki ku inwestycjom w dolara.

Zapowiadana zmiana polityki Fed wzbudziła nadzieje na większe profity z lokat amerykańskich, co spowodowało ucieczkę kapitałów z rynków wschodzących, a więc też spadek kursów takich walut jak rubel i rupia.

W rezultacie komunikat G20 głosi, że "wobec perspektywy bardziej niestabilnej sytuacji finansowej wschodzące rynki zgadzają się poczynić konieczne kroki mające stymulować wzrost i zwiększyć stabilność, włączając w to wysiłki na rzecz poprawy fundamentów ich gospodarek, zwiększenia odporności na wstrząsy zewnętrzne i umocnienia systemów finansowych".

Oznaki poprawy sytuacji w Europie, po kryzysie zadłużenia publicznego i stagnacji w pewnych częściach strefy euro, sprawiły, że podczas szczytu liderzy UE "znaleźli się poza linią ognia po raz pierwszy od trzech lat" - pisze Reuters.

"Pragnę wam powiedzieć, że podczas tego szczytu G20 nie byliśmy już w centrum uwagi" - oświadczył dziennikarzom Barroso.

"Mamy nadzieję, że strefa euro wychodzi na prostą" - powiedziała szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: G20: Gospodarka zdrowieje, ale to nie koniec kryzysu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!