XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

G8: perspektywy dla globalnej gospodarki nadal słabe

G8: perspektywy dla globalnej gospodarki nadal słabe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przywódcy najbardziej wpływowych krajów, zebrani na szczycie G8 w Irlandii Płn., oświadczyli w poniedziałek, że globalne perspektywy ekonomiczne pozostają osłabione, choć dzięki m.in. działaniom podjętym przez USA, strefę euro i Japonię zmniejszono zagrożenia.

"Ryzyko strat w strefie euro osłabło w minionym roku, ale nadal pozostaje ona w recesji" - głosi komunikat wydany po dyskusjach na temat światowej gospodarki. Jak zaznaczyli przywódcy, pożądane jest dalsze zacieśnienie polityki strefy euro, w tym podjęcie kroków w kierunku zbudowania unii bankowej.

Przywódcy zwrócili też uwagę, że w USA sytuacja poprawia się, a deficyt znacząco się zmniejsza "w kontekście konieczności dalszych postępów w kwestii zbilansowania polityki fiskalnej i inwestycji zorientowanych na stymulację wzrostu".

Jak podkreślili, "tempo konsolidacji fiskalnej powinno być zróżnicowane ze względu na warunki ekonomiczne w poszczególnych krajach".

W oświadczeniu przywódcy G8 zwrócili także uwagę, że Japonia powinna zająć się kwestią zdefiniowania wiarygodnego średnioterminowego planu fiskalnego. Szczyt wezwał Japonię do reform strukturalnych i podjęcia kroków w celu zmniejszenia deficytu budżetowego, w następstwie nowej strategii banku centralnego, która zakłada wpompowywanie do gospodarki miliardów jenów.

Poniedziałkowe oświadczenie wejdzie w skład końcowego komunikatu na zakończenie szczytu G8.

Wczesnym wieczorem około tysiąca działaczy - ekologicznych, socjalistycznych i na rzecz praw człowieka - wzięło udział w marszu do kompleksu hotelowego Lough Erne, w którym obradowali przywódcy, w tym prezydent Barack Obama. Wzywali do położenia kresu głodowi na świecie, zakazania szczelinowania wykorzystywanego do pozyskiwania gazu łupkowego oraz domagali się zwiększenia praw osób homoseksualnych.

Działacze zebrali się w pobliskim miasteczku Enniskillen, skąd wyruszyli w kilkukilometrowy marsz. Organizatorzy demonstracji zapowiadali, że planują trasę do ogrodzenia, otaczającego miejsce szczytu, i nie oczekują aktów przemocy. G8 towarzyszy jedna z największych w Irlandii Północnej operacji bezpieczeństwa, ale w czasie małej demonstracji, która rozpoczęła się w atmosferze fety, widać było stosunkowo niewielu policjantów.

Demonstranci pochodzili głównie w Irlandii Północnej albo Irlandii. Organizatorzy twierdzą, że wielu działaczy z zagranicy mogła zniechęcić lokalizacja szczytu oraz reputacja północnoirlandzkiej policji, uważanej za jedną z najbardziej zmilitaryzowanych w Europie.

W szczycie G8 biorą udział przywódcy Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, Rosji i Kanady oraz przedstawiciele Unii Europejskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: G8: perspektywy dla globalnej gospodarki nadal słabe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!