Giełdy w Europie pod presją paniki. Kiedy wrócą wzrosty?

Giełdy w Europie pod presją paniki. Kiedy wrócą wzrosty?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na giełdach Europy Zachodniej panika wywołana chaosem politycznym we Włoszech i obawami, że mogą one w niedługiej perspektywie pożegnać się ze strefa euro, jakby zelżała, ale Włochy nadal pozostają w centrum uwagi.

  • Włochy ciągle nie mają rządu, za którym stałaby większość parlamentarna.
  • Maleje rentowność włoskich obligacji rządowych.
  • Inwestorów niepokoją też plany Donalda Trumpa wobec Chin.

    Włoski impas znów przypomniał inwestorom o europejskim kryzysie zadłużenia i jego wpływie na globalny sektor bankowy.

Perspektywa, że Włochy mogą potrzebować nowych wyborów parlamentarnych, aby wydostać się z obecnego impasu, potrząsa rynkami, bo te obawiają się, że włoskie wybory mogłyby stać się też referendum w sprawie wyjścia Włoch ze strefy euro.

Desygnowany na premiera Włoch ekonomista Carlo Cottarelli nie przedstawił we wtorek prezydentowi Sergio Mattarelli składu swego tymczasowego rządu technicznego i po spotkaniu z nim opuścił Pałac Prezydencki. Następne rozmowy zapowiedziano na środę rano.

Pałac Prezydencki nie wyjaśnił przyczyn tego nagłego zwrotu akcji, do którego doszło w chwili, gdy oczekiwano, że Cottarelli przedstawi listę ministrów i potwierdzi zamiar kierowania rządem.

Cottarelli, były wieloletni pracownik MFW i były komisarz rządowy ds. rewizji publicznych wydatków, wyjaśnił, że jeśli jego rząd otrzyma wotum zaufania w parlamencie, przygotuje ustawę budżetową na przyszły rok. Gabinet pracowałby do czasu wyborów na początku przyszłego roku.

Jeśli natomiast Rada Ministrów nie dostanie wotum zaufania, premier złoży formalną dymisję, a rząd będzie zajmował się tylko bieżącymi sprawami administracyjnymi; Cottarelli będzie reprezentował Włochy na arenie międzynarodowej.

"Teraz całkowite wykluczenie ryzyka, jakie stwarzają Włochy, byłoby nierozsądnym posunięciem, zwłaszcza biorąc po uwagę fakt, jak mogą przebiegać kolejne wybory parlamentarne i do tego jest perspektywa silniejszej pozycji eurosceptyków" - mówi Kerry Craig, strateg ds. rynków globalnych w JP Morgan Aseet Management.

Craig zwraca jednak uwagę, że gospodarka Włoch poprawiła się od 2012 r., a cały region jest w lepszej sytuacji.

Czytaj także: Azjatyckie giełdy znowu na minusach. GPW pójdzie ich śladem?

W środę 30 maja spada rentowność włoskich 10-letnich obligacji rządowych - o 12 pkt. bazowych do 4,04 proc.

Traderzy łapią oddech po wtorkowych bezprecedensowych zmianach na rynku obligacji we Włoszech, których rentowność szybowała z niespotykaną siłą - 10-letnich do poziomów najwyższych od ponad 4 lat, a w przypadku 2-letnich - najwyżej od 2012 r.

"Póki co, uważamy, że Włochy pozostają w klubie" - mówi jednak Gordon Brown, ekonomista Western Asset Management Co. w Londynie.

"Rentowności stabilizują się na rozsądniejszym poziomie, ale odzwierciedlają premię za ryzyko polityczne" - dodaje.

Inwestorzy obserwują też Biały Dom, gdzie administracja prezydenta Donalda Trumpa kontynuuje plany taryf celnych na chiński import. Z USA dochodzą też sprzeczne sygnały dotyczące spotkania prezydenta Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że przystępuje do realizacji planu wprowadzenia taryf celnych na chiński import o wartości 50 mld dolarów.

A co do możliwego spotkania Trump - Kim Dzong Un, to amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo spotka się w tym tygodniu z wiceprzewodniczącym Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei Kim Jong Czolem, który udaje się do USA - poinformowała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

W ubiegłym tygodniu Trump odwołał planowane na 12 czerwca w Singapurze spotkanie z północnokoreańskim przywódcą podając jako powód "agresywne" poczynania strony północnokoreańskiej. Jednak później zmienił zdanie i poinformował, że oficjalni przedstawiciele obu stron uzgadniają techniczne szczegóły szczytu.

Media podkreślają, że zarówno Trump jak i Kim wydają się dążyć do spotkania, ale oba kraje dzieli zasadnicza rozbieżność w kluczowej kwestii denuklearyzacji Korei Północnej. Pjongjang odrzuca żądanie Waszyngtonu jednostronnej rezygnacji z programu zbrojeń nuklearnych.

Tymczasem w środę inwestorzy poznali już dane makro z Japonii, Niemiec i Francji.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w kwietniu wzrosła o 1,4 proc. mdm - poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się mdm +0,5 proc. Rdr sprzedaż wzrosła o 1,6 proc., a oczekiwano, że sprzedaż wzrośnie o 1,0 proc.

A w Niemczech sprzedaż detaliczna w IV wzrosła o 2,3 proc. mdm - podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 0,5 proc. W ujęciu rdr sprzedaż wzrosła o 1,2 proc. Teraz oczekiwano wzrostu rdr o 1,6 proc.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 0,2 proc. w I kwartale 2018 r. kdk - poinformował urząd statystyczny Insee w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że PKB kdk wzrośnie o 0,3 proc. W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w I kwartale o 2,2 proc. - podał Insee. Tu wstępnie oceniano, że PKB wzrósł w I kw. o 2,1 proc.

Z kolei wydatki konsumentów we Francji w IV mdm spadły o 1,5 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,2 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee w Paryżu. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 0,5 proc. Rdr wydatki wzrosły o 0,2 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 2,5 proc. Tu oczekiwano wzrostu o 1,8 proc.

Przed 10.00 pojawią się dane z niemieckiego rynku pracy.

Na rynku walutowym euro zyskuje teraz 0,35 proc. do 1,158 USD.

Brent na ICE tanieje o 0,1 proc. do 75,3 USD/b.

Miedź na LME zniżkuje o 1,5 proc. do 6.754 USD/t.

Nie ma chętnych na złoto - kruszec tanieje o 0,1 proc. do 1.297,18 USD za uncję.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.30

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3424,22 -0,11
DAX Niemcy 12682,44 0,13
FTSE 100 W.Brytania 7620,99 -0,15
CAC 40 Francja 5407,44 -0,56
IBEX 35 Hiszpania 9534,60 0,14
FTSE MIB Włochy 21464,72 0,53
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Giełdy w Europie pod presją paniki. Kiedy wrócą wzrosty?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!