Giełdy w Europie tracą po sesji na Wall Street

Giełdy w Europie tracą po sesji na Wall Street
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Giełdy w Europie Zachodniej wyglądają jak czerwone morze. Na wszystkich parkietach w regionie spadki indeksów sięgają 2,5-3 i więcej procent.

  • Europejskie giełdy podążają amerykańskim śladem.
    Mocne zniżki zaliczyły też parkiety w Azji.
    Dobre dane makro z Niemiec na razie nie poprawiły znacząco sytuacji.

    Ta ostra przecena nie jest jednak w stanie zmienić mocnych fundamentów ekonomicznych wspierających europejskie aktywa. Na przykład mocne dane makro dotarły 6 lutego z gospodarki Niemiec.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w grudniu 2017 r. o 3,8 proc. miesiąc do miesiąca - podał urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,7 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,1 proc.

W ujęciu rocznym zamówienia wzrosły o 7,2 proc., po wzroście poprzednio o 9,1 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 3,1 proc.

Na razie jednak europejskie giełdy naśladują amerykańskie, a tam indeksy giełdowe zakończyły poniedziałkową sesję ogromną przeceną akcji.

Indeks Dow Jones stracił aż 1.175 punktów i spadł poniżej bariery 25.000 pkt. DJIA na zamknięciu spadł o 4,60 proc., do 24.345,75 pkt. To największy punktowy spadek tego indeksu w historii. W ciągu dnia było jeszcze gorzej - w pewnym momencie Dow tracił ponad 1.500 punktów.

Czytaj także: Tąpnięcie na amerykańskiej giełdzie. Nadszedł czas wielkiej przeceny

S&P 500 stracił na koniec dnia 4,10 proc. i wyniósł 2.648,94 pkt. To był najgorszy dzień dla tego indeksu od sześciu lat.

Nasdaq Comp. zniżkował o 3,78 proc. do 6.967,53 pkt.

Giełdy w Azji 6 lutego też "zapatrzyły się" na USA - Nikkei 225 spadł na zakończenie tej sesji o 4,7 proc. Od 23 stycznia, gdy indeks ten notował swoje maksimum, Nikkei spadł już o 10 procent i wszedł w fazę korekty. Mocne spadki indeksów widać też we wtorek na pozostałych giełdach w Azji.

"Inwestorzy na świecie wybierają postawę risk-off, bo globalne rynki akcji poszybowały za wysoko wcześniej w tym roku" - mówi Toshio Sumitani, główny analityk rynku w Tokai Tokyo Research Institute Co. w Tokio.

"Wyprzedaż +zaprasza+ jeszcze większą wyprzedaż. Korekta na japońskiej giełdzie może potrwać jeszcze do końca marca" - dodaje.

Czytaj również: Światowe giełdy mocno zareagowały na załamanie na Wall Street

Rynki akcji i obligacji wyceniają coraz wyższe oczekiwania na powrót inflacji w USA, przy spekulacjach o szybszym tempie podwyżek stóp procentowych przez Fed oraz coraz lepszej sytuacji gospodarki europejskiej.

Piątkowe solidne dane z amerykańskiego rynku pracy wskazały na mocną pozycję gospodarki USA i wpłynęły na wzrost rentowności amerykańskich papierów skarbowych. We wtorek wprawdzie rentowności 10-letnich Treasures spadły, ale od początku 2018 r. wzrosły o 29 pkt. bazowych.

"Rynek gwałtownie wycenia obawy o inflację i ewentualne pogorszenie sytuacji w gospodarce USA, ponieważ tempo wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych było zbyt mocne" - mówi Toshihiko Matsuno, ekonomista SMBC Nikko Securities Inc.

"Obawy dotyczące USA - największej gospodarki świata - mogą znacząco wpłynąć na inne ważne gospodarki" - dodaje.

We wtorek, poza opublikowanymi już wskaźnikami makro z Niemiec, brakuje ważniejszych danych makro.

O 10.00 Agustin Carstens z Banku Rozliczeń Międzynarodowych wystąpi we Frankfurcie. Słowo wstępne wygłosi Jens Weidmann - prezes Bundesbanku.

O 14.50 James Bullars, prezes Fed z St. Louis, wystąpi w Lexington.

Tymczasem chadecy i socjaldemokraci w Niemczech mają nadzieję na zakończenie po przeszło czterech miesiącach rozmów bloku CDU/CSU z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) na temat utworzenia nowego rządu. Jeśli umowa koalicyjna zostanie zawarta, to ma być jeszcze poddana pod głosowanie wśród członków SPD.

Niemcy zmagają się z utworzeniem rządu od wyborów z 24 września 2017 roku, w których zarówno CDU/CSU, jak i SPD uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Od 24 października kanclerz Angela Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

Poniżej indeksy w Europie o godzie 09.30

CAC 40 Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3400,14 -2,26 -5,73 -5,75
DAX Niemcy 12383,80 -2,39 -6,17 -7,03
FTSE 100 W.Brytania 7168,81 -2,27 -5,52 -7,19
CAC 40 Francja 5173,48 -2,13 -5,49 -5,43
IBEX 35 Hiszpania 9852,60 -2,11 -5,52 -5,37
FTSE MIB Włochy 22315,27 -2,22 -4,96 -1,96
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Giełdy w Europie tracą po sesji na Wall Street

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!