Gomułka: plan finansowy optymistyczny, ale nie nierealistyczny

Gomułka: plan finansowy optymistyczny, ale nie nierealistyczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyjęty przez rząd Wieloletni Plan Finansowy Państwa ważny dokument, zabrakło w nim jednak zapowiedzi reform. Jedyne co różni nowego ministra finansów od poprzedniego to optymizm – twierdzi główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa opracowywany co roku po raz pierwszy składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to: Program konwergencji. Aktualizacja 2014, natomiast druga to: Cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji. W pierwszej części dokumentu przedstawiono średniookresową prognozę sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych. Zaprezentowano podjęte i planowane działania mające na celu przede wszystkim zlikwidowanie nadmiernego deficytu w 2015 r. Według dokumentu głównym czynnikiem umożliwiającym wyjście z procedury nadmiernego deficytu będzie szybszy wzrost gospodarczy.

Dokument przewiduje, że PKB wzrośnie o 3,3 proc. w 2014 r., 3,8 proc. w roku 2015 oraz 4,3 proc. w latach 2016-2017. - Ta prognoza jest dość optymistyczna, ale nie ewidentnie nierealistyczna - ocenia prof. Stanisław Gomułka. - Prognoza dotycząca rynku pracy mówi o dużym wzroście liczby osób pracujących, bo aż o 3 pp. w latach 2014-2017. W rezultacie rząd prognozuje spadek stopy bezrobocia o 2,9 pp. Gdyby te dwie kluczowe prognozy okazały się poprawne, to lata 2014-2017, a szczególnie lata 2016-2017, byłyby dobre i dla gospodarstw domowych i dla przedsiębiorców – dodaje ekonomista.

Taka prosperity oznaczałaby również poprawę sytuacji finansów publicznych. Rząd przewiduje spadek deficytu sektora finansów publicznych z poziomu 4,3 proc. PKB w roku 2013 do 2,5 proc. w roku 2015, 1,8 proc. w roku 2016 i 1,2 proc. w roku 2017. W oparciu o tę prognozę rząd zakłada zdjęcie z Polski przez Brukselę procedury nadmiernego deficytu w roku 2016. – Niestety dokument nie jest tak rzetelny jak być powinien – zwraca uwagę prof. Gomułka.

Jego zdaniem zabrakło porównania obecnych prognoz z tymi sprzed roku zawartymi poprzednim planie. - Pół roku temu zmienił się minister finansów, więc takie porównanie mówiłoby nam także o kierunkach i wielkościach zmian w polityce fiskalnej. Okazuje się, że teraz rząd planuje wyższe nakłady w sferze budżetowej o około 0,5 pp. PKB rocznie, wyższe o około 0,7 pp. PKB transfery socjalne oraz wyższe o 0,4-0,7 pp. PKB rocznie inwestycje publiczne. Zakłada też dużo wyższe dochody ogółem: o 1,3 pp. PKB w roku 2015 i o 1,9 pp. PKB w 2016 r. Zatem nie reformy z myślą o zmniejszeniu wydatków, tylko bardziej optymistyczna prognoza PKB i dochodów jest tym, co głównie różni tegoroczny dokument ministra Szczurka od ubiegłorocznego podobnego dokumentu ministra Rostowskiego – twierdzi ekonomista.

Prof. Gomułka zarzuca także resortowi finansów, że nie przedstawił szacowanych skutków zmian w OFE w nowej metodzie liczenia deficytu ESA 2010. - Ta metoda znacznie pomniejsza dodatni wpływ tej ustawy na bieżące finanse publiczne. Dokument rządowy całkowicie przemilcza ten fakt. Dopiero za rok nie będzie mógł tego przemilczać. To ważne, bo pokazane teraz deficyty sektora finansów publicznych są wg ESO 2010 zaniżone. Wielkość potrzebnej korekty jest znana już teraz i powinna była być podana – twierdzi ekonomista.

Kolejnym zarzutem jest brak odniesienia się do postulatów Komisji Europejskiej w kwestii dostosowania polskich metod statystycznych w obszarze finansów publicznych, tak aby były zgodne z metodami Eurostatu. - W dokumencie rządowym nie ma zapowiedzi dokonania takiego dostosowania – twierdzi Stanisław Gomułka, dodając, ze mimo dość optymistycznych prognoz z dokumentu wypływają również mniej radosne wnioski. - Przyjęty w dokumencie plan wydatków na inwestycje publiczne w dalszym ciągu oznacza, że Polska nie będzie w stanie wykorzystać w pełni środków UE na inwestycje infrastrukturalne. Stopień niewykorzystania może być całkiem znaczny już w latach 2014 i 2015 – twierdzi ekonomista.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gomułka: plan finansowy optymistyczny, ale nie nierealistyczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!