Gospodarka zdominuje niemiecko-chińskie konsultacje międzyrządowe

Pogłębienie współpracy gospodarczej będzie głównym tematem pierwszych w historii niemiecko-chińskich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się we wtorek w Berlinie. Niemiecki rząd zapewnia, że w czasie rozmów nie pominie kwestii praw człowieka.

Premier Chin Wen Jiabao przybędzie do Berlina w poniedziałek wieczorem, po zakończeniu wizyty w Wielkiej Brytanii. Spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na kolacji w willi niemieckiego impresjonisty Maxa Liebermanna nad jeziorem Wansee. Rozmowy plenarne z udziałem 13 chińskich ministrów oraz szefów dziesięciu resortów niemieckiego rządu odbędą się we wtorek.

Według przedstawicieli Urzędu Kanclerskiego w Berlinie w ramach konsultacji zaplanowano podpisanie 22 umów międzypaństwowych oraz 14 kontraktów gospodarczych o wartości wielu miliardów euro. Do podpisania lukratywnych porozumień przygotowują się takie koncerny, jak Airbus, BASF, Daimler czy Volkswagen.

W ostatnich latach rośnie pozycja Chin jako partnera gospodarczego Niemiec. W zeszłym roku obroty handlowe między tymi krajami osiągnęły wartość ponad 130 mld euro, co oznacza wzrost o 34 proc. w porównaniu do 2009 r. "Nie należy widzieć Chin jako zagrożenia, ale jako ogromną szansę. Musimy pielęgnować stare partnerstwa i pogłębiać przyjaźnie, ale także nawiązywać nowe. Dlatego pierwsze międzyrządowe konsultacje niemiecko-chińskie są tak szczególnym wydarzeniem" - powiedział w poniedziałek szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle w rozmowie z telewizją ZDF.

Zdaniem Westerwellego relacje między Berlinem a Pekinem są obecnie tak intensywne i solidne, że oba kraje mogą rozmawiać o najtrudniejszych sprawach i różnicach zdań. "Nie milczymy, jeśli chodzi o nasz stosunek do takich kwestii, jak wolność słowa czy prawo do demonstracji" - dodał. "Nie ma sprzeczności między polityką zagraniczną, która uwzględnia interesy gospodarki, a polityką opartą na wartościach" - ocenił Westerwelle.

Tuż przed europejską podróżą Wena Jiabao chińskie władze uwolniły w zeszłym tygodniu artystę i przeciwnika reżimu Ai Weiwei, a w niedzielę na wolność wyszedł dysydent Hu Jia, który odsiedział w więzieniu trzy i pół roku. Zdaniem zachodnich komentatorów Pekin chciał w ten sposób oczyścić pole przed wizytami Wena w Budapeszcie, Londynie i Berlinie.

"Nie chcę spekulować na temat związków między uwolnieniem dysydentów a wizytą premiera Chin w Berlinie" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Urzędu Kanclerskiego. Odrzucił również sugestie, że Niemcy, podejmując konsultacje międzyrządowe z Chinami, w istocie traktują reżim tak, jak inne demokratyczne państwa, z którymi odbywają regularne konsultacje na szczeblu rządów. Jak wyjaśnił urzędnik, rząd kanclerz Angeli Merkel postanowił rozszerzyć tę formę bliskiej współpracy także na ważnych partnerów pozaeuropejskich; oprócz Chin są to na razie Indie oraz Izrael.

Także dla Chińczyków współpraca z Niemcami ma ogromne znaczenie, o czym świadczyć ma opublikowana przez rząd w Pekinie "biała księga", poświęcona bilansowi stosunków chińsko-niemieckich i perspektywom ich rozwoju. Jak podkreślają źródła w niemieckim rządzie, to pierwszy tego rodzaju chiński dokument dotyczący kraju europejskiego. Po raz pierwszy także Chiny podejmują konsultacje międzyrządowe z innym krajem.

"Pekin ogłosił Niemców - swych największych partnerów handlowych, najważniejszych dostarczycieli technologii oraz najsilniejszych inwestorów - swoim preferowanym europejskim sojusznikiem" - komentuje chińską "białą księgę" niemiecki dziennik "Die Welt". Według gazety Pekin przypisał Europie nowe miejsce na politycznej mapie świata, co jest konsekwencją rywalizacji Chin z USA, a także presji rozwijającej się gospodarki.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gospodarka zdominuje niemiecko-chińskie konsultacje międzyrządowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!