Grecji kończą się możliwości pozyskiwania finansowania

Grecji kończą się możliwości pozyskiwania finansowania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo porozumienia z UE Grecji wyczerpują się możliwości pozyskiwania finansowania; jeśli EBC nie zezwoli Atenom na zwiększenie pułapu emisji obligacji, pieniądze skończą się za kilka tygodni - pisze w piątek Reuters, powołując się na źródła greckie i unijne.

Eurogrupa i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) dali Grecji czas do końca czerwca na zrealizowanie warunków tzw. bailoutu, czyli pakietu pomocowego powiązanego z koniecznością przeprowadzenia reform. Dzięki temu Ateny otrzymają jeszcze 7,2 mld euro, ale nie uzyskają żadnych dodatkowych funduszy, dopóki zagraniczni kredytodawcy nie dokonają przeglądu i oceny realizacji wymaganych reform.

Oznacza to, że Grecji, która nie ma możliwości pozyskiwania pieniędzy na rynku, grozi niewypłacalność już w połowie lub pod koniec marca.

Minister finansów Grecji ostrzegł już, że Ateny będą miały w marcu problem z zapłaceniem MFW 1,5 mld euro.

Według źródeł Reutera w eurogrupie, europejscy politycy liczą na to, że perspektywa niewypłacalności skłoni jednak Grecję do szybkiego ustalenia programu reform i wdrożenia ich.

Na razie jednak rząd grecki stara się sprawiać wrażenie, że sytuacja jest pod kontrolą, a pieniądze uda się pozyskać dzięki emisji krótkoterminowych obligacji skarbu państwa. "W chwili obecnej grecka gospodarka może pokryć swe potrzeby finansowe, nie uciekając się do pożyczek, np. zwiększając emisję obligacji rządowych. To decyzja, którą Europejski Bank Centralny (EBC) może i powinien podjąć" - powiedział rzecznik rządu w Atenach Gabriel Sakelaris.

Problem polega na tym, że kredytodawcy Grecji, a wśród nich EBC, ustalili limit emisji tych walorów na 15 mld euro i Grecja osiągnęła już ten pułap. EBC może się więc nie zgodzić na kolejną emisję obligacji.

Reuter podaje, że na razie eurogrupa również wyklucza zezwolenie Atenom na zwiększenie limitu emisji papierów dłużnych, między innymi dlatego, że na dłuższą metę sprowadza się to do finansowania rządu przez bank centralny.

Grecki rząd przedstawił kredytodawcom plan reform, który na razie pomija politycznie niebezpieczne środki uzdrawiania finansów państwa, jak cięcia emerytur, zwiększenie podatków i redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym.

EBC i MFW skrytykowały jednak ten plan i raczej nie należy się spodziewać, że Ateny uzyskają jakieś dodatkowe pieniądze lub pozwolenie na emisję obligacji - pisze Reuters.

Tymczasem jednak dane ze stycznia wykazały, że w dochodach państwa z podatków zabrakło około miliarda euro, co jeszcze utrudnia sytuację finansową Grecji.

Pole manewru greckiego rządu zawęża się nie tylko ze względu na brak pieniędzy i presję ze strony MFW, EBC i eurogrupy. W czwartek na ulicach Aten doszło do pierwszej od czasu wyborczego zwycięstwa lewicowej Syrizy demonstracji przeciwko nowemu rządowi premiera Aleksisa Ciprasa. Protestowano przeciwko porozumieniu z kredytodawcami o przedłużeniu programu pomocowego.

Reuters zwraca uwagę, że zawarte w minionym tygodniu porozumienie z kredytodawcami Grecji wywołało niezadowolenie nawet w łonie Syrizy. Skrajna lewica zarzuca rządowi, że wycofuje się ze składanych przed wyborami obietnic, w tym położenia kresu bardzo niepopularnemu programowi pomocowemu UE i MFW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!