LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

System podatkowy, fiskalizm, biznes

Grupa Wyszehradzka i Słowenia o polityce spójności

Wspólną deklarację dotyczącą kluczowych kwestii związanych z procesem negocjacji przyszłej polityki spójności przyjęli w piątek w Katowicach ministrowie odpowiadający za politykę regionalną Polski, Czech, Słowacji, Węgier oraz Słowenii.

Członkowie Unii Europejskiej negocjują równolegle sprawy związane z wieloletnim budżetem UE na lata 2014-2020, czyli w uproszczeniu to, ile będzie w nim pieniędzy, a także zasady realizacji polityki spójności, czyli to, w jaki sposób pieniądze te będą wydawane i na jakie cele przeznaczane.

Projekt budżetu Unii na lata 2014-2020 jest znany od czerwca 2011 r., natomiast propozycje rozporządzeń dotyczących polityki spójności Komisja Europejska przedstawiła w październiku 2011 r. Propozycje te były punktem wyjścia dla toczących się od roku negocjacji dotyczących kształtu polityki spójności po 2013 r.

W treści przyjętej w piątek deklaracji znalazło się m.in.: poparcie dla zakończenia procesu negocjacyjnego pakietu legislacyjnego polityki spójności 2014-2020 jak najszybciej po zamknięciu negocjacji dotyczących ram finansowych. Państwom Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii zależy bowiem na możliwie szybkim rozpoczęciu procesu przygotowywania przyszłych programów operacyjnych oraz systemu ich wdrażania tak, by nowe programy zostały uruchomione od początku 2014 r.

W deklaracji zawarto też postulat przedstawienia na forum negocjującym ramy finansowe najważniejszych spraw związanych z polityką spójności. Chodzi głównie o utrzymanie obecnego systemu kwalifikowalności VAT (obecnie podatek VAT można zaliczać do refundowanych z UE kosztów inwestycji). Państwa-sygnatariusze deklaracji poparły również utrzymanie dotychczasowego poziomu dofinansowania dla regionów mniej rozwiniętych.

Przyjętą w Katowicach deklarację przygotowano w ramach programu trwającego od 1 lipca rocznego przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej.

"Jako kraj jesteśmy prymusem w zakresie toczących się dziś negocjacji. Nie wchodząc w nazewnictwo europejskie, mamy największą liczbę przepracowanych dokumentów niezbędnych do przedstawienia Komisji Europejskiej tak, żeby móc rozpocząć nowy budżet europejski. Wręcz nieustająco toczą się spotkania na różnych poziomach - eksperckich i politycznych" - powiedział PAP wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

"Takie spotkania, m.in. to dzisiejsze - Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii - wzmacniają nasz głos. Jesteśmy na pewno lepiej słyszani, lepiej odbierani na forum europejskim, że nie występujemy jako pojedyncze państwo, a reprezentujemy głos tej części Europy" - dodał.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Wyszehradzka i Słowenia o polityce spójności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!