Grupa Wyszehradzka ma wspólny plan na szczyt UE

Grupa Wyszehradzka ma wspólny plan na szczyt UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bezpieczeństwo, nowe porozumienie migracyjne i przyszłość wspólnego rynku - to trzy główne punkty wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej, które przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier zaprezentują w piątek na nieformalnym szczycie UE w Bratysławie.

Spotkanie przywódców 27 państw członkowskich - bez udziału Wielkiej Brytanii - w piątek w Bratysławie ma rozpocząć w UE dyskusję na temat przyszłości Wspólnoty w obliczu Brexitu.

Wspólnym głosem na nieformalnym szczycie mówić będzie Grupa Wyszehradzka. W dokumencie, do którego dotarła PAP, Polska, Czechy, Słowacja i Węgry koncentrują się na trzech kwestiach: bezpieczeństwie, nowym porozumieniu dotyczącym kryzysu migracyjnego opartym o zasadę "elastycznej solidarności" oraz na wspólnym rynku. To w ocenie Grupy Wyszehradzkiej obszary priorytetowe, na których Wspólnota powinna się skupić w dyskusji nad przyszłością UE.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański podkreślił, że zgodnie z polskimi oczekiwaniami dokument zaczyna się od spraw instytucjonalnych. "Wspólnie zwracamy uwagę na wzmocnienie parlamentów narodowych oraz państw członkowskich w procesie politycznym w UE" - mówił PAP wiceminister. "Polska będzie podtrzymywała napięcie reformatorskie w UE aż do uzyskania poparcia dla głębokich zmian. Dziś rozpoczynamy ten proces" - zaznaczył.

Koncentrując się na kryzysie migracyjnym V4 potwierdza, w ocenie Szymańskiego, gotowość do wygaszenia jednego z najważniejszych napięć politycznych w UE. "Koncepcja elastycznej solidarności daje szanse na to, by zamanifestować jedność w tej sprawie, okazać solidarność oraz - co może najważniejsze - skutecznie zahamować falę migracyjną na zewnętrznych granicach UE" - mówił PAP Szymański.

W dokumencie czytamy, że polityka migracyjna UE powinna być oparta na zasadzie "elastycznej solidarności", która dałaby państwom członkowskim swobodę w decydowaniu o formie swojego zaangażowania. Niezbędna jest także współpraca z krajami trzecimi, w tym z Turcją, a drogą do zwalczenia nielegalnej imigracji jest skuteczna ochrona granic - uważa V4. Polska, Czechy, Słowacja i Węgry wzywają także do pełnego wdrożenia mapy drogowej powrotu do strefy Schengen.

Grupa Wyszehradzka podkreśla też potrzebę wzmocnienia współpracy w zakresie obrony w obliczu ataków terrorystycznych i przestępczości międzynarodowej. V4 wzywa do zwiększenia wysiłków na rzecz realizacji już podjętych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa w strefie Schengen oraz ochrony granic zewnętrznych. "Niezbędne jest jak najszybsze nadanie zdolności operacyjnych Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej" - czytamy w stanowisku.

Według Grupy Wyszehradzkiej należy też wzmocnić "rzeczywistą współpracę w zakresie obronności" bez powielania działań w ramach NATO. W ocenie Wyszehradu grudniowy szczyt UE powinien przyjąć plan implementacji Globalnej Strategii UE ze szczególnym uwzględnieniem wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

W dokumencie podkreślono także znaczenie wspólnego rynku i jego czterech swobód, w tym swobody przemieszczania się ludzi. Wspólny rynek przestał być postrzegany jako jedna z głównych wartości europejskiej integracji, tymczasem korzyści z niego czerpią wszystkie kraje członkowskie - podkreśla Grupa Wyszehradzka. Według niej UE musi podjąć działania mające na celu bardziej skuteczne informowanie obywateli o korzyściach płynących z istnienia wspólnego rynku.

"Wynik referendum w Wielkiej Brytanii, mimo że niepożądany, otwiera możliwość poprawy funkcjonowania Unii Europejskiej: relacji pomiędzy instytucjami europejskimi, instytucjami a państwami członkowskimi oraz politycznej agendy UE" - czytamy we wspólnym stanowisku. W ocenie V4 taka poprawa jest konieczna, by przywrócić zaufanie do europejskiego projektu i jego instytucji oraz wzmocnić głos państw członkowskich.

V4 w stanowisku mówi o wzmocnieniu demokratycznej legitymacji. W ocenie Grupy Wyszehradzkiej obecne wyzwania dowodzą, że Europa może być silna tylko jeśli głos państw członkowskich i ich obywateli będzie silny w procesie podejmowania decyzji. Jak czytamy w dokumencie, niezbędne jest zachowanie równowagi pomiędzy instytucjami unijnymi zgodnie z zapisami traktatów. V4 podkreśla rolę Rady Europejskiej jako instytucji nadającej impet i wyznaczającej główne kierunki działania; mówi o konieczności wzmocnienia parlamentów narodowych.

Negocjacje w ramach Wspólnoty - zgadza się V4 - powinny pozostać otwarte na każdy kraj członkowski. Grupa Wyszehradzka przestrzega przed integracją w mniejszych grupach, która w jej ocenie doprowadzić może jedynie do osłabienia Unii.

Nieformalny szczyt w Bratysławie ma stanowić początek refleksji nad stanem Unii Europejskiej. Jej podsumowanie ma nastąpić w marcu przyszłego roku w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. "W czasie tego procesu jesteśmy zdecydowani do podtrzymania jedności 27 państw członkowskich i poszukiwania w ramach UE najlepszych rozwiązań w interesie naszych obywateli" - podkreśliła Grupa Wyszehradzka w swym stanowisku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Wyszehradzka ma wspólny plan na szczyt UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!