XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

GUS: ceny w listopadzie br. wzrosły o 2,5 proc. rdr i o 0,5 proc. mdm

GUS: ceny w listopadzie br. wzrosły o 2,5 proc. rdr i o 0,5 proc. mdm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny towarów i usług w listopadzie br. wzrosły o 2,5 proc. rok do roku i były wyższe o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem - poinformował Główny Urząd Statystyczny w poniedziałkowym w komunikacie.

  • Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,5 proc. (w tym towarów - o 0,6 proc., a usług - o 0,1 proc.).
  • Jak podaje GUS wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 2,5 proc. (w tym usługi wzrosły - o 2,7 proc., a towary - o 2,5 proc.) i znalazł się na poziomie celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.).
  • Według GUS ceny żywności wzrosły w listopadzie tego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1 proc. wobec wzrostu o 1,0 proc. w październiku.

- W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 1,1 proc.), jak również w zakresie transportu (o 1,6 proc.) oraz mieszkania (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,26 p. proc., 0,14 p. proc. i 0,06 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,3 proc.) oraz łączności (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik po 0,01 p. proc. - poinformował GUS.

Jak podaje GUS wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 2,5 proc. (w tym usługi wzrosły - o 2,7 proc., a towary - o 2,5 proc.) i znalazł się na poziomie celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.).

- Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały wyższe ceny żywności (o 6,5 proc.), w zakresie mieszkania (o 2,2 proc.) oraz transportu (o 2,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 1,43 p. proc., 0,57 p. proc. i 0,20 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,26 p. proc.

Według GUS ceny żywności wzrosły w listopadzie tego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1 proc. wobec wzrostu o 1,0 proc. w październiku. Najbardziej podrożały artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" (przeciętnie o 4,9 proc., w tym jaja - o 30,0 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 1,4 proc., sery i twarogi - o 0,7 proc., a mleko - o 0,3 proc.), warzywa zdrożały o 3,1 proc.

Droższe niż w październiku br. było masło (o 1,1 proc.) oraz tłuszcze roślinne (o 0,9 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso - przeciętnie o 0,2 proc.

Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na niezmienionym poziomie. W porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych po 0,2 proc.

Według urzędu w listopadzie ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 0,3 proc. i 0,1 proc. niższym niż w poprzednim miesiącu. Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły listopadzie br. o 0,2 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,3 proc.). Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,2 proc.), natomiast opłaty za zaopatrywanie w wodę oraz wywóz śmieci pozostały na poziomie obserwowanym w październiku br.

Opłaty związane ze zdrowiem wzrosły w listopadzie br. o 0,1 proc.. Odnotowano wzrost cen usług stomatologicznych (o 0,4 proc.), usług lekarskich oraz urządzeń i sprzętu terapeutycznego (po 0,3 proc.). Więcej niż w październiku br. płacono za usługi szpitalne (o 0,2 proc.).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w październiku br. o 1,6 proc., głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,9 proc., w tym oleju napędowego - o 3,3 proc., benzyny - o 2,8 proc. i gazu ciekłego - o 2,7 proc.).

Opłaty związane z łącznością obniżyły się w listopadzie br. o 0,2 proc. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,2 proc., a usługi telekomunikacyjne o 0,2 proc.

W listopadzie br. obniżono ceny gazet i czasopism (o 0,5 proc.) oraz sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego (o 0,1 proc.).

Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w październiku br. o 0,2 proc. Spośród innych towarów i usług, w listopadzie br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne, a także w zakresie opieki społecznej (po 0,1 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: ceny w listopadzie br. wzrosły o 2,5 proc. rdr i o 0,5 proc. mdm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!