GUS ma optymistyczne dane na temat koniunktury w Polsce

GUS ma optymistyczne dane na temat koniunktury w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w lutym 2018 r. wynosi 114,1 i kształtuje się na poziomie wyższym od notowanego przed miesiącem oraz przed rokiem - podał GUS.

  • Wzrost dotyczy przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu detalicznego i usług.
  • Od niemal pięciu lat systematycznie poprawia się wskaźnik ufności w budownictwie.
  • Budowlańcy jako barierę dla działalności najczęściej wymieniają koszty zatrudnienia.

"Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w lutym 2018 r. wynosi 114,1 i kształtuje się na poziomie wyższym od notowanego przed miesiącem oraz przed rokiem. Wskaźnik ten przyjmuje wartości powyżej średniej długookresowej od grudnia 2016 r." - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Dodano, że w stosunku do stycznia wzrosły wartości składowych odnoszących się do przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu detalicznego i usług.

"Również w skali roku wzrosły wartości wszystkich składowych. W lutym wartości wszystkich składowych są powyżej średniej długookresowej. Wskaźnik ocen diagnostycznych jest wyższy od zgłaszanego przed miesiącem, ocen prognostycznych - niższy. W skali roku wartości obu składowych wzrosły" - czytamy.

Zdaniem GUS luty br. jest kolejnym miesiącem (od września 2016 r.), w którym wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie dodatnim. Wskaźnik ten jest nieznacznie wyższy od odnotowanego w styczniu.

"Od sześciu miesięcy poprawia się, oceniany pozytywnie, bieżący portfel zamówień (krajowy i zagraniczny); od grudnia ub. r. rośnie bieżący stan zapasów. W lutym wskaźnik przewidywanej produkcji przyjął wartości niższe niż przed miesiącem, zbliżone do odnotowanych w styczniu" - pisze urząd statystyczny.

Czytaj także: Polacy kupują na potęgę. Samochody, meble, sprzęt RTV...

Zauważono, że od maja 2013 r. systematycznie poprawia się wskaźnik ufności w budownictwie (na dodatnim poziomie od sierpnia 2015 r.). Jest to związane z poprawą ocen bieżącego portfela zamówień krajowego i zagranicznego, przy nieznacznie niższym niż w styczniu wskaźniku przewidywanego zatrudnienia. "Oceny bieżącego portfela zamówień krajowego i zagranicznego są najlepsze od stycznia 2004 r." - podkreślił urząd.

Na dodatnim poziomie kształtuje się od października 2014 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym. W lutym był on nieco wyżej niż w styczniu.

"Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są bardziej optymistyczne od opinii formułowanych przed miesiącem. Odnotowywany jest wzrost stanu zapasów towarów. Utrzymują się pozytywne przewidywania dotyczące zamówień u dostawców" - czytamy w komunikacie.

Na poziomie dodatnim, zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ukształtował się wskaźniki ufności w usługach. "Dyrektorzy jednostek oceniają, że zarówno ogólna sytuacja gospodarcza jak i popyt na usługi w ostatnich trzech miesiącach poprawiły się; prognozy popytu są drugi miesiąc z rzędu optymistyczne" - zaznaczył GUS.

Czytaj również: Jerzy Kwieciński: takich danych nie mieliśmy od 10 lat

Zgodnie z badaniami GUS, najczęściej wymienianą barierą działalności przedsiębiorstw budowlanych i usługowych są koszty zatrudnienia. W handlu detalicznym najważniejszą barierą jest zbyt duża konkurencja na rynku.

"Jednostki usługowe i handlu detalicznego jako istotną barierę wskazują także niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne, a przedstawiciele firm budowlanych - niedobór wykwalifikowanych pracowników" - wyjaśnił urząd statystyczny.

W porównaniu do lutego 2017 roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w budownictwie i usługach oraz niedoborem pracowników w handlu detalicznym. W budownictwie rośnie też znaczenie bariery kosztów materiałów.

W budownictwie, usługach i handlu detalicznym rzadziej natomiast niż rok temu zgłaszano problemy wynikające z niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej i niedostatecznego popytu.

"Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy z sekcji budownictwo kształtuje się na poziomie 79,9 proc., nieco niższym niż w styczniu, ale wyższym od odnotowanego w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS ma optymistyczne dane na temat koniunktury w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!